عاطفی:هفته آینده مرکز استاندارد نگهداری سگ ها افتتاح می شود/ پورعلی:۵۰ مرکز دفن زباله به ۱۵مرکز کاهش پیدا کرده/ نباید از واقعیت بزرگی به نام زباله غافل شویم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عاطفی طرح زنده گیری و ساماندهی سگ های ولگرد سطح شهر نیز از برنامه های اجرا شده سازمان عنوان کرد و گفت: هفته آینده مرکز استاندارد نگهداری سگ ها افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نشست بررسی عملکرد پسماند شهری توسط خانه فرهنگ رشت در سالن همایش نظام مهندسی رشت عصر پنجشنبه سی ام اردیبهشت برگزار شد.

تفکیک زباله از مبدا در ۵۰ شهر استانphoto_2016-05-21_12-23-50

افشین پورعلی مدیرعامل پسماند استانداری گیلان و مرتضی عاطفی مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت گزارشی از برنامه های اجرا شده و در حال اجرای سازمان های خود ارائه دادند.

افشین پورعلی مدیریت پسماند استانداری گیلان در این جلسه با بیان اینکه اهمیت مدیریت پسماند بر کسی پوشیده نیست گفت: گیلان با وجود وسعت کم از لحاظ تراکم رتبه سوم کشور را دارد.

وی پسماند را یکی از مشکلات اساسی استان دانست و گفت:روزانه بین ۱۸۰۰تا ۲۰۰۰هزار تن زباله در استان تولید می شود.با ورود مسافران ۱هزار تن زباله به این مقدار اضافه می شود.

پورعلی در ادامه با اشاره به آمار مدیریت پسماند در دو سال گذشته گفت: در ابتدای سال ۹۳فقط در ۱۶شهرستان برنامه تفکیک از مبدا انجام می شد این در حالی است که این تعداد در سال ۹۴به ۳۸و در ابتدای سال ۹۵به ۵۰  شهر رسیده است.

وی با اشاره به مشارکت مردم در این برنامه بیان کرد: در سال ۹۳شاهد مشارکت ۷درصدی شهروندان بودیم امادرسال ۹۴با افزایش ده درصدی به ۱۸درصد رسید و در سال۹۵مشارکت شهروندان به ۳۸درصد رسیده است.پورعلی افزود : در این مدت همچنین ۵۰ مرکز دفن زباله به ۱۵مرکز کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل پسماند استانداری گیلان با بیان اینکه نباید از واقعیت بزرگی به نام زباله غافل شویم گفت: بدون اینکه بدانیم در کجای داستان هستیم نمی توانیم برای حل آن کاری انجام دهیم.

وی با بیان اینکه تلاش و‌ اهتمام زیادی در استانداری صورت گرفته است گفت: تلاش شده تا تفکیک از مبدا به اولویت های اول فرمانداران تبدیل شود.

پورعلی ۳۰درصد زباله های تولیدی را قابل بازیافت دانست و گفت: می توانیم با انجام تفکیک ۳۰درصد از حجم زباله تولیدی را کاهش بدهیم.

وی افزود: این مسئله در کاهش هزینه حمل٬نیروی انسانی و مکان دفن نیز بسیار تاثیرگذار است‌.

پورعلی همچنین به موضوع پسماندهای پزشکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمام زباله های بیمارستانی استان گیلان بی خطر سازی می شود.

وی افزود: اما مطب های پزشکی همکاری لازم را در این زمینه انجام نمی دهند و در تلاشیم تا پایبندی آنها به این موضوع را بیشتر  کنیم.

پورعلی همچنین در مورد پسماند کشاورزی اظهار کرد: در چند سال اخیر با توجه به همکاری ضابطین قضایی٬سازمان محیط زیست و برنامه های آموزشی توانستیم از سوزانده شدن بخش زیادی از پسماند کشاورزی جلوگیری کنیم.

وی در پایان افزود: در تلاشیم تا پوشش تفکیک از مبدا به ۹۰درصد و مشارکت مردمی به ۶۰درصد برسد.

توزیع ۱۷ هزار کارتن پلاست

photo_2016-05-21_12-24-14در این نشست همچنین مرتضی عاطفی مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت به بیان اقدامات و برنامه های آینده پرداخت.

وی با تشکر از برگزاری این برنامه گفت: برگزاری برنامه بررسی و نقد در پیشبرد کار به ما کمک خواهد کرد. چراکه شهروند پرسشگر مسول پاسخگوبه همراه خواهد داشت

وی اظهار کرد: سازمان پسماند شهرداری رشت مصمم است با تکیه بر توان نیروهای کارآمد و متخصص٬اصول فنی و شاخص های محیط زیستی و با تاکید بر آموزش وفرهنگسازی درافق ١۴٠۴به الگوی برتر درمدیریت پسماند مبدل شود و در این راستا برنامه های لازم در دست تدوین است عاطفی با بیان اینکه شهر رشت هر روز شاهد ورود ۸۰۰تن زباله  است گفت: ۶۸۰تن این زباله به مرکز دفن سراوان و بقیه درکارخانه کود آلی تبدیل به کود میشود

وی افزود: سازمان پسماند کلید حل مشکل کاهش تولید زباله و افزایش تفکیک از مبدا را آموزش و فرهنگ سازی می داند.

عاطفی با بیان اینکه معتقدیم تنها آموزش چهره به چهره کافی نخواهد بوداظهار کرد: باید با روش و زبان های مختلف آموزش در دستور کار ما قرار داشته باشد.

عاطفی با اشاره به اقدامات آموزشی سازمان پسماند شهردار گفت: توزیع بازی فکری در مدارس٬چاپ کتاب٬برگزاری دوره های آموزشی برای سمن های داوطلب آموزش چهره به چهره از اقدامات سازمان در این راستا بود.

وی با بیان اینکه در برنامه آموزشی اولویت با کودکان است گفت: دو نمایش با عنوان « سطل شمل چه طوریه» و « جور دیگر باید دید» در مدارس و مهدکودک های رشت اجرا شد.

وی افزود: همچنین توزیع ١٧ هزار کارتن پلاست در ادارات٬موسسات دولتی و مدارس را شروع کرده ایم.

عاطفی برگزاری کمپین نمایشی شهر پاک با اجرای ۲۲۰نمایش در محلات شهر را یکی از اقدامات مهم سازمان در سال ۹۴دانست و گفت: نصب تبلیغات محیطی ، تهیه فیلم مستند ،تیزرهای کوتاه ، برگزاری نمایشگاه و جشنواره های مناسبتی از دیگر برنامه های اجرا شده سازمان پسماند شهرداری رشت است.

عاطفی با بیان اینکه ۲۱/۶پسماند خشک قابل بازیافت است گفت: در حال حاضرتنها ۹/۷این مقدار در حال جمع آوری است.

وی افزود: ۷۰درصد محلات رشت تحت پوشش تفکیک زباله از مبدا قرار دارد و تا پایان سه ماه اول این مقدار به ۸۵درصد خواهد رسید.

عاطفی همچنین با بیان اینکه ۹کانکس دریافت زباله خشک در شهر فعال است گفت: این تعداد تا ۱۵  کانکس افزایش پیدا می کند. و در هر ناحیه شهر یک ایستگاه موقت جمع آوری زباله خشک مستقر خواهد شد.

وی افزود: از ابتدای سال طرح تعویض لامپ های کم مصرف در این کانکس ها در حال انجام است.

عاطفی در ادامه به بیان مهم ترین اقدامات سازمان پسماند پرداخت.وی نظارت مستمر بر رفت و روب در دو نوبت و جمع آوری زباله خشک ٬اجرای عملیات بهسازی مرکزدفن سراوان٬ساماندهی دوره گردها و مراکز تولید زباله را از برنامه های در حال اجرای سازمان دانست.

عاطفی در ادامه طرح زنده گیری و ساماندهی سگ های ولگرد سطح شهر نیز  از برنامه های اجرا شده سازمان عنوان کرد و گفت: هفته آینده مرکز استاندارد نگهداری سگ ها افتتاح می شود.

وی ارتقای سامانه جمع آوری حمل و تخلیه را از برنامه های آینده سازمان دانست و اظهار کرد: ساماندهی پسماندهای ساختمانی ، تکمیل  ایستگاه میانی تخلیه پسماند در لاکان را در این راستا در دستور کار داریم.‌

عاطفی هزینه جمع آوری زباله شهر رشت را ۴۰میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در طول ۲۴ساعت شبانه روز زباله های شهر در حال جمع آوری است در حالی که در شهری مانند اصفهان این کار یک شب در میان انجام می شود.

عاطفی ارتقای ظرفیت کارخانه کود آلی‌و‌ احداث کارخانه زباله سوز را از دیگر برنامه های مهم سازمان برای ساماندهی زباله شهر عنوان کرد.

وی افزود: با چند شرکت در حال رایزنی هستیم تا بهترین تکنولوژی را در رشت مستقر کنیم.

عاطفی همچنین با اشاره به بهسازی جایگاه دفن زباله سراوان و احداث تصفیه خانه شیرابه زباله هزینه انجام این طرح را ۱۷میلیارد تومان عنوان کرد‌.

وی همچنین با اشاره به آلودگی دو رودخانه زرجوب و گوهر رود رشت از شناسایی مولفه های اصلی آلودگی خبر داد و گفت: ساماندهی حریم دو  رودخانه  در دستور کار شهرداری رشت قرار دارد. ‌

لزوم اعتماد بین شهروندان و شهرداری

در ادامه نشست دکتر محمدی عضو هیت علمی گروه محیط زیست دانشگاه گیلان به بیان نظرات خود پرداخت.

وی با بیان اینکه استان گیلان با ناملایمات محیط زیستی زیادی درگیر است گفت: نباید بهره گیری از دانش و استفاده از آکادمی برای تزیین موضوع باشد.

محمدی این سوال را مطرح کرد که چرا استانی که به نماد فرهنگی مشهور است طرح تفکیک از مبدا در آن جایگاهی ندارد؟

وی با بیان اینکه ابتدا ارزش انجام طرح تفکیک باید برای شهروندان توجیه شده باشد گفت: باید به دنبال این سوال باشیم که مردم چرا کمک نمی کنند؟

محمدی در ادامه جواب این سوال را ریشه در اعتماد مردم دانست و گفت: ابتدا باید اعتماد بین شهروندان و شهرداری به وجود آید.وی با اشاره به عدم همکاری برخی از مراکز مانند مطب های پزشکی اشاره کرد و گفت: نباید با کسی تعارف داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به ورود تکنولوژی برای ایجاد کارخانه زباله سوز بیان کرد: مسئولین باید بدانند تکنولوژی بدون مسئولیت نمی خواهیم.

tel final1

Share