راه‌اندازی خط آهن نخجوان‌ ـ‌ مشهد تا ۲ ماه دیگر/لغو اخذ عوارض از کامیون‌داران ایرانی در مرز آستارا/تشکیل کارگروه مشترک احداث راه‌آهن رشت‌ ـ‌ آستارا توسط ایران و آذربایجان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،واعظی یکی از برنامه‌های ورود گردشگران آذربایجانی به گیلان را سفر به مشهد مقدس عنوان کرد و یادآور شد: در این راستا خط‌آهن مسافری نخجوان ـ مشهد تا دو ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، شاهین مصطفی‌اف در حاشیه بازدید از پل مسیر راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ‌ آستارا در جمع خبرنگاران گفت: ساخت کریدور شمال‌ ـ‌ جنوب از مهم‌ترین دستاوردهای روابط جمهوری آذربایجان و ایران است.IMG_3020 (19)

وی راه‌آهن کریدور شمال‌ ـ‌ جنوب را برای تمام کشورهای منطقه با اهمیت ویژه خواند و افزود: این راه‌آهن به منظور حمل بار از هندوستان از طریق ایران و جمهوری آذربایجان به کشورهای شمالی در حال احداث است.

وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان حمل بار از طریق ایران و جمهوری آذربایجان و گرجستان از طریق دریای سیاه به اروپا را از جمله برنامه‌های احداث کریدور مذکور برشمرد.

مصطفی‌اف تصریح کرد: برای جابه‌جایی مسافران از طریق کریدور شمال‌ ـ‌ جنوب برنامه‌ریزی لازم انجام شده است و راه‌آهن ایران‌ ـ‌ جمهوری آذربایجان برای تمام کشورهای منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی یادآور شد: امسال ساخت هشت کیلومتر سهم راه‌آهن آستارای جمهوری آذربایجان به پایان می‌رسد و پل راه‌آهن در مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان که مدتی پیش کلنگ اجرایی آن به زمین زده شده بود، نیز اجرایی می‌شود.

وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان درباره دریافت عوارض گمرکی از کامیون‌های ایرانی در مرز آستارا توسط جمهوری آذربایجان ادامه داد: اخذ این عوارض از طرف جمهوری آذربایجان لغو شده است.

مصطفی‌اف اظهار کرد: امروز از پروژه راه‌آهن قزوین‌ ـ‌ رشت بازدید کردیم و درباره ساخت راه‌آهن رشت‌ ـ‌ آستارا بین جمهوری آذربایجان و ایران همکاری تنگاتنگی وجود دارد و در این زمینه کارگروه احداث راه‌آهن رشت‌ ـ آستارا توسط آذربایجان و ایران تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه کارگروه مذکور فعال می‌شود، یادآور شد: برای تأمین منابع مالی این راه‌آهن از طرف جمهوری آذربایجان راهکارهایی در نظر گرفته شده و ساخت آن برای دو کشور ایران و آذربایجان مفید است.

راه‌اندازی خط آهن نخجوان‌ ـ‌ مشهد تا ۲ ماه دیگرIMG_3020 (30)

محمود واعظی در حاشیه بازدید از پروژه راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت‌ـ‌آستارا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کریدور شمال‌ـ‌جنوب شبه قاره هند را از طریق خلیج فارس به کشورهای حاشیه دریای خزر، دریای سیاه و قفقاز متصل می‌کند.

وی با بیان اینکه کریدور شمال‌ـ‌جنوب برای حمل بار و کالا در نظر گرفته شده است، افزود: این کریدور در بحث مسافری بسیار مهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ورود سالانه یک‌میلیون نفر گردشگر از جمهوری آذربایجان و همین تعداد به این کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم این تعداد گردشگران بین دو کشور افزایش یابد.

وی یکی از برنامه‌های ورود گردشگران آذربایجانی به گیلان را سفر به مشهد مقدس عنوان کرد و یادآور شد: در این راستا خط‌آهن مسافری نخجوان ـ مشهد تا دو ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود.

tel final1

Share