اعلان جنگ سایبری عربستان علیه ایران با هک سایت مرکز آمار؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،در حالی که از شب گذشته، وب سایت مرکز آمار ایران از دسترس خارج شده است، اطلاعات و شواهد حاکی از آن است که این وب سایت توسط یک گروه هکر، از دسترس خارج شده. در حالی که بسیاری از وب سایت های داخلی تصور کرده اند که این وب سایت توسط داعش هک شده است، ولی این هک هیچ ربطی به داعش نداشته و به نظر یک گروه هکر سعودی پشت آن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تابناک ،در حالی که از شب گذشته، وب سایت مرکز آمار ایران از دسترس خارج شده است، اطلاعات و شواهد حاکی از آن است که این وب سایت توسط یک گروه هکر، از دسترس خارج شده. در حالی که بسیاری از وب سایت های داخلی تصور کرده اند که این وب سایت توسط داعش هک شده است، ولی این هک هیچ ربطی به داعش نداشته و به نظر یک گروه هکر سعودی پشت آن هستند.

سایت مرکز آمار ایران از شامگاه سه شنبه، چهارم خرداد ماه از دسترس خارج شده است و کاربرانی که به این سایت مراجعه می‌کنند، نمی‌توانند از بخش‌های آن استفاده کنند.

زمانی که از طریق جستجوگر گوگل قصد ورود به سایت مرکز آمار ایران را دارید، با متنی عربی روبه رو می‌شوید که مشخص می کند یک گروه عرب مسئول هک این وب سایت هستند.

۶۷۴۶_۱۸۴

عبارت عربی که در صفحه گوگل نمایش داده می شود، منجر به آن شده که بسیاری از وب سایت های داخلی به اشتباه تصور کنند که این گروه وابسته به داعش است؛ اما در واقع این گروه به نظر یک گروه هکری سعودی هستند که گویا از پشتیبانی های دولتی نیز برخوردارند.

گروه داعس یا Da3s (که اشتباها داعش خوانده شده) گروه فعال هکری است که نگاهی به آمار فعالیت های آنها نشان می دهد که به شکلی فعالانه از مدتها قبل اقدام به هک برخی وب سایت ها کرده بودند. اطلاعات موجود نشان می دهد، فعالیت اصلی این گروه، هک از نوع Defacement یا خارج کردن سایت از دسترس با ارسال پیام یا تصویر است.

۶۷۴۰_۵۵۹
این گروه حتی از ابزارهای ساخته شده توسط خود برای انجام هک استفاده کرده و به نظر یک گروه کاملا آموزش دیده و متخصص هستند. به نظر وب سایت مرکز آمار بعد از هک و قبل از خارج شدن از دسترس به این شکل درآمده بوده است.

۶۷۳۹_۷۶۸

اما نگاهی به ماهیت و فعالیت های این گروه نشان می دهد، یک گروه هکری سعودی هستند که احتمالا پیوندهای دولتی نیز دارند. حساب توییتری این گروه نشان می دهد که تعدادی از شخصیت های برجسته سعودی جزو دنبال شونده های این حساب کاربری است؛

۶۷۴۱_۷۵۶۶۷۴۲_۸۵۷ ۶۷۴۳_۴۷۸ ۶۷۴۴_۴۶۶ ۶۷۴۵_۴۸۶

در نتیجه می توان به خوبی دریافت که این گروه هکری سعودی بوده و احتمالا ماهیت فعالیت های آن ها نیز واجد پیوندهای دولتی است. البته همه اینها در حال حاضر تنها گمانه زنی های نزدیک به یقین است و هیچ یک تأیید شده نیست. به نظر باید برای اطمینان از این موضوع، منتظر ماند تا متخصصان امنیت سایبری گزارش کامل این رویداد را در اختیار قرار دهند.

tel final1

Share