۵۸ کیلومتر از راه آهن رشت – قزوین ریل گذاری شد/آخرین وضعیت راه آهن رشت – انزلی و رشت – آستارا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نجفی با با بیان اینکه ۱۳۰ کیلومتر از مسیر ۱۶۴ کیلومتری را آهن رشت – قزوین آماده ریل گذاری شد گفت: ۵۸ کیلومتر از این مسیر تاکنون ریل گذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، استاندار گیلان گفت: ۵۸ کیلومتر از راه آهن رشت – قزوین ریل گذاری شده است.

محمدعلی نجفی با با بیان اینکه ۱۳۰ کیلومتر از مسیر ۱۶۴ کیلومتری را آهن رشت – قزوین آماده ریل گذاری شد گفت: ۵۸ کیلومتر از این مسیر تاکنون ریل گذاری شده است.۲۰۱۶۰۲۱۳۱۳۱۶۵۶_IMG_4509

وی افزود: برای ساخت راه آهن رشت – قزوین با پیشرفت ۹۳درصدی زیرسازی تاکنون هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه ۱۷۰ میلیارد تومان از اعتبار ۲۸۶ میلیارد تومانی سال ۹۴ این پروژه اختصاص یافته و برای امسال نیز ۴۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است گفت: برای تکمیل راه آهن رشت- قزوین در مجموعه ۵۳۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی تسریع در تأمین اعتبار باقیمانده ساخت راه آهن رشت – قزوین را برای تهیه‌ی ریل ضروری عنوان کرد و افزود : تکمیل پروژه راه آهن قزوین – رشت تا پایان سال جاری و فازهای بعدی آن، یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان گیلان است.

استاندار گیلان با بیان اینکه برای راه آهن رشت قزوین ۸ ایستگاه در نظر گرفته شده است گفت: همچنین به دستور وزیر راه و شهرسازی شرکت زیر ساخت با هماهنگی استانداری و راه و شهرسازی گیلان درحال انجام مطالعات برای جانمایی ایستگاه دیگری در داخل شهر رشت است.

استاندار گیلان با بیان اینکه این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه ۱۰ میلیون بار را حمل و سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر را جابجا کند گفت :راه آهن رشت  قزوین علاوه بر آنکه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر استان گیلان اهمیت دارد، از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.

وی همچنین با اشاره به تصویب ساخت را آهن رشت- آستارا به طول ۱۶۴ کیلومتر در سفر دکتر روحانی به گیلان گفت : براساس برآوردهای اولیه برای ساخت این راه آهن ۱۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است که مذاکرات برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در حال انجام است.

وی افزود : با توجه به اهمیتی که این طرح برای بسیاری از کشورهای منطقه دارد جمهوری آذربایجان نیز برای احداث خط آهن رشت-آستارا سرمایه گذاری به میزان ۵۰۰ میلیون دلار را پیشنهاد داده است.

دکتر نجفی افزود: مذاکره برای مشارکت روسیه در این خط ریلی نیز ادامه دارد.

استاندار گیلان در خصوص دلایل اشتیاق روسیه و آذربایجان برای سرمایه گذاری در این طرح افزود: با امتداد این خط ریلی حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان ، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری جمهوری آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت خواهد شد.

استاندار گیلان درخصوص راه آهن رشت- انزلی نیز گفت: این پروژه نیز بطول ۴۱ کیلومتر در قالب ۳ قطعه می‌باشد که ساخت قطعه اول آن بطول ۱۸ کیلومتر و ۲۰ درصد پیشرفت کار در حال اجراء است و به بندرانزلی و منطقه آزاد انزلی متصل خواهد شد.

دکتر نجفی افزود : در مجموع براساس برآوردهای اولیه برای ساخت  این خط ریلی  ۴۲۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

tel final1

Share