نیازی به فیلترشدن شبکه های مجازی نمی بینم/ هیچ کس طرفدار انگلیس نیست/ با انتقال سازماندهی شده مردم برای رای دادن برخورد می کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رحمانی فضلی تاکید کرد: اینکه گفته شود نفوذی‌ها می خواهند به مجلس راه پیدا کنند چنین نخواهد شد چرا که ممکن است افراد و کاندیداهای حاضر در تحلیل ‌های خود در زمینه سیاست تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایی داشته باشند اما واقعا فضا به شکلی نیست که نفوذی‌ها به مجلس راه پیدا کنند. هرچند ما باید در این زمینه دقت نظر لازم را داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا،عبدالرضا رحمانی فضلی چهارشنبه شب با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو با اشاره به اینکه در این دوره از انتخابات برای هر شعبه انتخاباتی یک بازرس در نظر گرفته شده است اظهار کرد: ما در این دوره نه کمبود تعرفه خواهیم داشت و نه به واسطه اینکه تعرفه‌های هر شهرستان را با سایر شهرستان‌ها در رنگ متفاوت کرده‌ایم امکان جابجایی تعرفه‌ها وجود دارد.

rahmaniUntitledوی ادامه داد:‌ حدود ۱۲۰ هزار صندوق در سراسر کشور وجود دارد و بیش از یک میلیون نفر عهده‌دار کارهای اجرایی مربوط به انتخابات هستند و برای هر صندلی مجلس شورای اسلامی نیز ۱۷ نفر رقابت می‌کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه هر نامزد انتخاباتی می تواند طبق قانون نماینده‌ای در پای صندوق رای داشته باشد اظهار کرد: ساز و کار انتخابات به شکلی است که دستگاه‌های اجرایی طبق قانون موظف هستند وزارت کشور را در امر برگزاری انتخابات کمک کنند و ما نیز تنها به نیروهای خودمان در وزارت کشور بسنده نکرده و از بانک‌ها، بسیج، سپاه و … نیروهایی را به کار گرفته‌ایم و آن‌ها را آموزش داده‌ایم و برای این دوره از انتخابات از همه فرماندارها نیز آزمون گرفته‌ایم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه معتمدین محلی در پای صندوق‌های رای حضور نخواهند داشت اظهار کرد: معتمدین محلی در قالب هیات های اجرایی حضور دارند و در کلیت اجرای انتخابات توجه می کنند ولی در پای صندوق های رای حضور نخواهند داشت.

وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا تمام گروه‌ها و جریان‌ها برای رقابت شرایط یکسانی را دارند اظهار کرد: همه گروه‌ها و احزاب نامزدهایی را برای رقابت دارند اما اینکه آیا این نامزدها دارای وزن یکسان هستند باید گفت که این طور نیست و برخی از کاندیداها از سایرین شهرت بیشتری داشته‌اند اما باید بدانیم که صرفا شهرت کاندیداها اقبال عمومی را نسبت به آن‌ها تضمین نمی‌کند بلکه این گفتمان است که در این زمینه تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: در نظرسنجی‌های ما که در روزهای اخیر انجام شده است شاهد آن بوده‌ایم که کسانی که از گفتمانی مناسب برای ورود به مجلس و انتخاب توسط مردم استفاده کرده‌اند با وجود آن‌که نسبت به سایر کاندیداها شهرت کمتری داشته‌اند اما سطح اقبال عمومی‌شان با افزایش همراه بوده است.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه هدف اصلی در وزارت کشور این است که انتخاباتی با شکوه و سالم برگزار شود اظهار کرد: در این دوره از انتخابات ۱۰ درصد کاندیداها بانوان هستند و برای مجلس نیز ۴ هزار و ۹۷۹ نفر و برای خبرگان هم ۱۵۹ کاندیدا به رقابت می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات از ۸ صبح هفتم اسفندماه شروع خواهد شد اظهار کرد: ما از مردم درخواست می کنیم که از ابتدای شروع زمان رای دهی در پای صندوقهای آرا حضور پیدا کنند و مخصوصا در شهرهای بزرگ که نمایندگان بیشتری دارند به صورت لیستی رای دهند تا کار را برای مسئولان صندوق‌ها نیز در شمارش آرا راحت‌تر کنند.

رحمانی فضلی افزود: واجدین شرایط برای رای دادن حتما باید شماره ملی خود را به همراه داشته باشند چرا که در چنین شرایطی است که ما می توانیم به صورت دقیقی بر انتخابات نظارت کنیم و جلوی رای دادن با یک شناسنامه و آن هم در چندین مورد و نیز استفاده از شناسنامه شهروندان متوفی برای رای دادن را بگیریم.

وی با اشاره به اینکه اگر افراد کارت ملی ندارند می‌توانند با ثبت احوال شهرستان خود هماهنگ کنند و در کوتاه‌ترین زمان کارت ملی خود را دریافت کنند اظهارکرد: در مکان‌هایی که صندوق‌های سیار خواهد رفت قطعا کسانی که در آن حضور دارند باید شناسنامه خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند رای دهند.

وزیر کشور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه انتخابات در ۱۰ تا ۱۲ ساعت انجام شود اظهار کرد: انتخابات در ۱۰ تا ۱۲ ساعت و در ۹۰ درصد شهرستان ها به پایان خواهد رسید و ممکن است تنها در شهرستان‌های بزرگ انتخابات طولانی تر شود.

رحمانی فضلی همچنین با تاکید بر اینکه انتخابات حق مردم است و مردم باید از این حق استفاده کنند اظهار کرد: مردم در شهرهای بزرگ بهتر است که به لیست‌ها رای دهند تا شرایط برای شمارش آرا راحت‌تر باشد و البته منظور من از رای دادن به لیست کامل این نیست که حتما یک لیست را انتخاب کنند بلکه انتظار داریم اسامی ۳۰ نفری را که می خواهند به مجلس بفرستند با خود همراه داشته باشند تا شاهد شکل گیری صف‌های طولانی نباشیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف نسبت به صیانت از رای مردم درخواست‌هایی را دریافت کرده است اظهار کرد: در یکی دو روز گذشته از تمام گروه‌ها و جریان های سیاسی با بنده تماس گرفته‌اند و تاکید می کنند که از رای مردم صیانت شود که ما نیز تمام تلاش خودت را در این زمینه انجام خواهیم داد و البته نظر وزارت کشور بر این بود که انتخابات ماشینی برگزار شود و ظرف ۳ یا ۴ ساعت انتخابات انجام شود اما شورای نگهبان این طرح را قبول نکرد و در مورد نرم افزار مربوطه به توافق نرسیدیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا مدارس در فردای انتخابات تعطیل خواهند بود یا نه اظهار کرد: ما با وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کرده‌ایم که حتی اگر مدارسی که در آن صندوق رای وجود دارد این امکان فراهم باشد که دو اتاق به مسئولان صندوق‌ها اختصاص داده شود آن‌ها کار خود را انجام دهند و مدارس نیز باز باشند که البته این به عهده آن مدارسی است که صندوق‌های رای در آن‌ها وجود دارد ولی سایر مدارس حتما باز خواهند بود.

وزیر کشور همچنین در رابطه با نظارت وزارت کشور بر فضای مجازی و رصد کردن امکان وقوع تخلفات انتخاباتی در این فضا اظهار کرد: پس از اعلام دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی در آخرین بررسی من به ۵۰۰ مورد تخلف در فضای مجازی و نشریات دست یافتیم که از این میان ۱۵۰ مورد به نشریات مربوط بود و در ۴۰ مورد نیز سایت‌های غیرمجازی که وجود داشت را تعطیل کرده ولی غیر از این موارد گزارش دیگری نداشتیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه وزارت کشور پیگیر جدی تخلفات انتخاباتی خواهد بود و در این زمینه اغماضی نخواهد کرد گفت: ما حتی اگر کاندیدایی را که در انتخابات پیروز شده اما در دوران انتخابات تخلفاتی را داشته است، این تخلفات را به سه مرجع ارجاع خواهیم کرد که عبارتند از: مرجع اداری، شورای نگهبان و نیز قوه قضاییه که البته در قوه قضاییه نیز وجود شاکی خصوصی لازم است.

وی ادامه داد:‌ تخلفاتی را که به شورای نگهبان ارجاع خواهیم کرد را حتما پیگیری می کنیم و قطعا چنین تخلفاتی در اعتبارنامه نمایندگان تاثیرگذار خواهد بود.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به امنیت بالای انتخابات اظهار کرد: سطح امنیت کشور در آستانه انتخابات مناسب است و تاکنون گزارش نگران‌کننده‌ای نداشته‌ایم اما قطعا دقت نظر خود را حفظ خواهیم کرد تا بعد از این نیز مشکلی به وجود نیاید.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه نیازی به فیلترشدن شبکه های مجازی در آستانه انتخابات نیست اظهار کرد: اگر خبرگزاری و یا شبکه مجازی بخواهد به طور سازمان یافته از کاندیدایی در روز پنج شنبه ششم اسفندماه حمایتی به عمل بیاورد قطعا با چنین شبکه‌ها و خبرگزاری‌هایی برخورد خواهیم کرد اما از نظر من نیاز به فیلترشدن فضای مجازی وجود ندارد و این کار لازم نیست.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تا چه اندازه ورود یک میلیون نفر را به تهران از سایر شهرستان‌ها و برای شرکت در انتخابات از حوزه انتخابیه این شهرستان ممکن می‌داند اظهار کرد: به نظرم اینکه یک میلیون نفر بخواهند به تهران بیایند کار فوق العاده سختی است ولی اگر هم چنین حجمی بخواهد به تهران بیایند قانونا مشکلی وجود ندارد و تخلف به حساب نمی آید مگر آنکه چنین موردی به صورت سازمان یافته و از جانب یک گروه یا جناح خاص انجام شود که قطعا با چنین مواردی برخورد خواهیم کرد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به نظرسنجی‌های وزارت کشور درباره احتمال حضور مردم در انتخابات اظهار کرد: به طور متوسط در سال‌های گذشته میزان مشارکت مردم در انتخابات‌ مجالس نه گانه گذشته ۴۵ درصد بوده است اما نظرسنجی‌های چند باره ما از مردم با نتایجی چون ۶۲ درصد نیز همراه بوده و در پایین‌ترین حجم نیز ۴۸.۵ درصد رسیده است که از متوسط میزان مشارکت در انتخابات های گذشته نیز بالاتر است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حمایت رسانه‌های خارجی را از برخی از کاندیداها و لیست ها در داخل کشور چگونه تحلیل می کند گفت: در داخل ایران هیچ کس طرفدار انگلیس نیست و هرکسی که هم اکنون به عنوان کاندیدا در انتخابات حضور دارد بارها از کانال‌های نظارتی مختلفی گذشته است و توسط شورای نگهبان نیز تایید شده و حتی پس از این هم از مراجع و کانال‌های دیگری گذر خواهد کرد. بنابراین چنین سخنی درست نیست.

وزیر کشور افزود: ما نباید وارد جنگ روانی غربی‌ها شویم و بگوییم که عده‌ای از کاندیداها انگلیسی و عده ای دیگر ضد انگلیسی هستند. این دو قطبی کردن‌ها به نفع کشور نیست و غربی‌ها نیز همچنان فکر می کنند کدخدای دنیا هستند، در حالی که حتی رعیت هم نیستند و فکر می کنند می توانند بر مردم ایران تاثیرگذار باشند در حالی که پس از گذشت ۳۷ سال از انقلاب نمی‌توانند به چنین نتیجه‌ای برسند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: اینکه گفته شود نفوذی‌ها می خواهند به مجلس راه پیدا کنند چنین نخواهد شد چرا که ممکن است افراد و کاندیداهای حاضر در تحلیل ‌های خود در زمینه سیاست تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایی داشته باشند اما واقعا فضا به شکلی نیست که نفوذی‌ها به مجلس راه پیدا کنند. هرچند ما باید در این زمینه دقت نظر لازم را داشته باشیم.

وی در پایان با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در روزهای گذشته اظهار کرد: رسانه‌ها به طور کلی در روزهای گذشته عملکرد مناسبی داشته‌اند و صدا و سیما نیز کوشید تا در خط بی طرفی خود تاکید کند اما در برخی از مواقع پیش آمده است که تلقی زیر سوال رفتن بی طرفی در صدا و سیما به وجود آمده که البته باید دقت بیشتری انجام شود و در یکی دو روز باقی مانده تا انتخابات درشرایطی که سایر رسانه‌ها حضور اندک و محدودی دارند صدا و سیما با حضور قالب خود مردم را به مشارکت دعوت کند و نیز بکوشد که همه را به ایجاد آرامش، مشارکت گسترده و قبول نتایج انتخابات دعوت کند چرا که ما در انتخابات به مسئولین اجرا و نظارت اعتماد کنیم و نتایج صندوق‌های آرا را بپذیریم.

tel final1

Share