سهمیه حج تمتع سال آینده ۶۴ هزار نفر است/براساس مصوبه دولت، حج عمره تعلیق است و هیچ برنامه‌ای برای عمره‌گذاران نداریم/عربستان برای پرداخت دیه کامل زائران حادثه دیده منا اعلام آمادگی کامل کرده‌ است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۶۴ هزار نفر سهمیه سال آینده حج تمتع است و براساس مصوبه دولت، حج عمره تعلیق است و هیچ برنامه‌ای برای عمره‌گذاران نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس ،رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۶۴ هزار نفر سهمیه سال آینده حج تمتع است و براساس مصوبه دولت، حج عمره تعلیق است و هیچ برنامه‌ای برای عمره‌گذاران نداریم.

۱۳۹۲۰۸۲۹۰۰۰۶۲۳_PhotoA

اوحدی اظهار داشت: بیش از ۸۲ هزار کارگزار در کشور در زمینه حج و زیارت فعالیت دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت با عنوان این مطلب که سازمان حج و زیارت برای اعزام عمره‌گذاران برنامه خاصی نداریم و براساس مصوبه دولت این برنامه در حال تعلیق است.

وی گفت: حج فریضه‌‌ای واجب است و سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را در این راستا به کار بسته و علی‌رغم شرایط که در منطقه وجود دارد برنامه‌ریزی‌های لازم برای اعزام زائران انجام خواهد گرفت.

اوحدی با بیان اینکه دارندگان فیش ۲۴ خرداد ۸۵ از روز سه‌شنبه ۱۱ اسفند جاری به مدت دو هفته فرصت دارند نسبت به افتتاح حساب به اسم خود در شعبات بانک ملت اقدام کنند، گفت: این افراد در مرحله نخست پنج میلیون تومان به حساب واریز می‌کنند و در مرحله بعدی نیز بعد از هماهنگی‌های لازم، قسط دوم را در اردیبهشت‌ماه پرداخت خواهند کرد.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، به این حساب‌ها سود تعلق می‌گیرد، اما تفاوت حج تمتع در این دوره با سال‌های گذشته در این است که در گذشته همزمان با پرداخت قسط اول، زائر می‌توانست کاروان خود و اینکه مدینه قبل و یا بعد را مشخص می‌کرد ولی در این دوره، این موضوع بعد از پرداخت قسط دوم صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود از افرادی که تاریخ فیش حج تمتع آنها ۲۴ خردادماه سال ۸۵ است که امیدواریم در زمان و موعد مقرر شده نسبت به باز کردن حساب خود اقدام کنند.

اوحدی همچنین خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با وزیر حج عربستان باید منعقد می‌‌کردیم که به دلیل علت قطع روابط سیاسی، زمان تعیین‌شده برای ملاقات که ۱۹ اسفند امسال بود، لغو شده است و ما منتظر تجدید نظر دعوتنامه جدید هستیم.

وی با بیان اینکه وزارت کشور پیگیر تاریخ مشخص برای انعقاد این تفاهم‌نامه است، اظهار کرد: اولویت ایران قبل از هر چیزی اطمینان از تامین کامل امنیت زائران در سرزمین عربستان است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حج فریضه واجبی است و هر روزه سوالات زیادی در زمینه برگزاری این فریضه الهی و اعزام‌ها از سوی هموطنان از سازمان حج و زیارت می‌شود، خاطرنشان کرد: حج و زیارت براساس رسالت اصلی خود برنامه‌ریزی‌های لازم را برای اعزام حجاج خواهد داشت ولی در کل منتظر اعلام موعد ملاقات تفاهم‌نامه از طریق دستگاه دیپلماسی کشور هستیم.

اوحدی افزود: وضعیت برنامه‌های سازمان در زمینه اعزام حجاج تمتع را به صورت شفاف به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: بر اساس سهم تعیین‌شده در کنفرانس اسلامی کشورهای اسلامی که به ازای هر یک‌هزارم نفر جمعیت به هر کشور سهم خاص تعلق می‌گیرد، سهم کشور ایران نیز در حج تمتع سال آینده ۶۴ هزار زائر است.

همچنین میزان نوشت: رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان برای پرداخت دیه کامل زائران حادثه دیده منا اعلام آمادگی کامل کرده‌ است و ما از طریق وزارت خارجه پیگیر این موضوع هستیم.
سعید اوحدی روز یکشنبه در دیدار با ماموستا عبدالرحمان خدایی امام جمعه سنندج و نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شهادت هفت هزار و ۴۰۰ حاجی از کشورهای مختلف اسلامی در فاجعه منا گفت: از این تعداد ۴۶۱ نفر ایرانی و ۷۹ نفر آنها از اهل سنت بودند.

او گفت: با درایت رهبر فرزانه انقلاب این تعداد به عنوان شهید شناخته شده و هم اکنون تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند.

اوحدی سوء تدبیر و سو مدیریت عوامل برگزاری حج را دلیل این فاجعه دانست و گفت: این حادثه در تاریخ برگزاری حج بی سابقه بوده و وزارت امور خارجه پیگیر دریافت دیه حادثه دیدگان است.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور اظهار امیدواری کرد با پیگیری بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و وزارت امور خارجه بتوانیم دیه این افراد را بگیریم.

او گفت: در جمهوری اسلامی ایران برنامه های متعددی از جمله راهپیمایی و انتخابات بدون هیچ گونه مشکلی برگزار می شود که این مهم نشان دهنده مدیریت و برنامه ریزی صحیح در کشور است.

اوحدی ادامه داد: هم اکنون در کشورهای منطقه ناامنی های زیادی را شاهدیم اما جمهوری اسلامی ایران در اوج امنیت و اقتدار بسر می برد که بدون شک این مهم نشان می دهد نظام ما نظامی مقتدر و با عظمت است و با برنامه ریزی کار می کند.
رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: رهبر معظم انقلاب در پیامی اعلام کردند که فاجعه منا به هیچ عنوان نباید فراموش شود تا از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری شود.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این دیدار، موسم حج را کاری خدایی در بحث امور دینی و مذهبی برای آخرت مسلمانان عنوان کرد و از تلاش های سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری که در طول همه این سال ها مدیریت حج را انجام داده اند تقدیر کرد.

ماموستا عبدالرحمان خدایی همچنین از تلاش های این سازمان و بعقثه مقام معظم رهبری در فاجعه منا تقدیر کرد.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور در سفری یک روزه به سنندج سفر کرده است.

tel final1

Share