۱۶۶ داوطلب خبرگان تایید و ۲۰۷ نفر رد صلاحیت شدند/ تایید صلاحیت ۴۵ درصدی داوطلبان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات آمار نهایی داوطلبان احراز صلاحیت شده پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،به نقل از باشگاه خبرنگاران ،سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات  آمار نهایی داوطلبان احراز صلاحیت شده پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

۴۰۶۲۷۵۰_۸۵۹وی اظهارداشت: بعد از بررسی یک ماهه‌ای که در مورد صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان صورت گرفت، شب گذشته نتایج در وقت قانونی اعلام شد.

ره پیک افزود: ما یک مرحله دیگر داریم که درخواست بررسی مجدد می‌شود و بعد از آن مرحله نتایج کاملا قطعی را اعلام خواهیم کرد اما براساس بررسی‌هایی که در این مقطع صورت گرفت، از مجموع حدود ۸۰۰ نفری که در این دوره از انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده بودند، تعدادی از داوطلبان غیرمجاز تلقی می‌شدند.

ره‌پیک در ادامه تصریح کرد: این افراد غیرمجاز کسانی بودند که یا تحصیلات حوزوی نداشتند یا انصراف دادند و یا در آزمونی که اعلام شد غایب بودند که مجموع این افراد بیش از ۴۲۰ نفر است، مابقی داوطلبان نیز کسانی بودند که تا مرحله آخر به حضورشان ادامه دادند؛ این افراد حدود ۳۷۳ نفرند که از بین آنها ۱۶۶ نفر تأیید شده و ۲۰۷ نفر تأیید نشدند.

وی با بیان اینکه در این دوره ۴۵ درصد از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان تأیید صلاحیت شده‌اند، اظهار داشت: با توجه به آمار ادوار گذشته و به طور مشخص در دوره گذشته یعنی دوره چهارم، درصد تأیید افراد در این دوره بالاتر است.

ره پیک اضافه کرد: ۲۰۷ داوطلبی که تأیید صلاحیت نشده‌اند سه روز فرصت دارند که برای بررسی صلاحیتشان درخواست مجدد کنند و شورای نگهبان نیز پس از بررسی در موعد مقرر نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در پاسخ به این سوال که آیا همه افرادی که در آزمون خبرگان غایب بوده‌اند جزء افراد رد صلاحیت‌شده محسوب می‌شوند، اظهار داشت: روال این بود که کسانی که برای شرکت در آزمون معرفی شدند باید در آن شرکت می‌کردند و ملاک بررسی آنها آزمون بود البته اینگونه نیست که همه افرادی که در آزمون شرکت کرده‌اند تأیید صلاحیت شده باشند چرا که تشخیص صلاحیت علمی و صلاحیت افراد با فقهای شورای نگهبان است و آنها تشخیص دادند که این ۱۶۶ نفر اعلام شده تأیید شده‌اند.

tel final1

Share