پرداخت ۹۴ هزار میلیارد تومان برای خرید ۱۱۸ ایرباس/جزئیات ایرباس هایی که آخوندی خرید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا بررسی قیمت هواپیماهای خریداری شده از شرکت ایرباس فرانسه نشان می‌دهد در مجموع حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان باید برای ۱۱۸ فروند انواع ایرباس پرداخت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم , عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس گفته است: طرف فرانسوی متعهد شده در سال جاری میلادی ۸ فروند و تا سال ۲۰۲۴ میلادی -یعنی در یک بازه زمانی هشت ساله- ۱۱۰ فروند هواپیما به ایران‌ایر تحویل دهد.

۱۳۹۴۱۱۰۵۱۱۱۰۱۶۱۳۸۶۹۶۵۹۰۴وی افزود:‌ با بررسی‌های صورت گرفته، چهار مدل از انواع هواپیماهای ایرباس خریداری شده که با توجه به جدول زمان بندی تعیین شده به مرور به ناوگان ایران ایر اضافه می شوند. در مجموع ۱۱۸ فروند هواپیما شامل ۴۵ فروند ایرباس ۳۲۰، ۴۵ فروند ایرباس از سری ۳۳۰ و ۱۶ فروند ایرباس ۳۵۰ و همچنین ۱۲ فروند ایرباس ۳۸۰ خریداری می‌شود.

بر اساس این گزارش ۴۵ فروند ایرباس ۳۲۰ شامل ۲۱ فروند ایرباس ۳۲۰ مدل  «سی ای او» و ۲۴ فروند ایرباس جدید است. مدل قدیمی ایرباس ۳۲۰ در دو کلاس پروازی تا ۱۵۰ مسافر ظرفیت دارد و بُرد آن با یکبار سوخت‌گیری حدود ۶ هزار کیلومتر است، قیمت این هواپیما در حال حاضر حدود ۳۶۰ میلیارد تومان است. کل هزینه خرید این ۲۱ فروند هواپیما حدود ۷۵۶۰ میلیارد تومان خواهد بود.

قیمت مدل نئو ۳۲۰ به‌عنوان پیشرفته‌ترین ایرباس ۳۲۰ که قرار است تولید آن از سال جاری میلادی آغاز شود، تقریبا ۳۲ میلیارد تومان از ایرباس ۳۲۰ گرانتر است، یعنی ۳۹۲ میلیارد تومان. ظرفیت جابجایی این نوع هواپیمای ایرباس از مدل قدیمی ۱۵ نفر بیشتر شده و در دو کلاس پروازی ظرفیت ۱۶۵ مسافر را دارد. بُرد ایرباس نئو ۳۲۰ با یکبار سوخت‌گیری ۷۰۰۰ کیلومتر است. هزینه خرید این ۲۴ فروند ایرباس ۳۲۰ در مجموع حدود ۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان است.

بر اساس اطلاعیه ایرباس در قرارداد منعقد شده با ایران ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس A330 خریداری شده که ۲۷ فروند آن از نوع «سی ای او» و ۱۸ فروند نیز از سری نئو است. ایرباس ای ۳۳۰ (A330) با بُرد پرواز حدود ۱۱ هزار کیلومتری ظرفیت ۳۳۰ مسافر را دارد. قیمت این مدل هواپیما به نرخ روز ارز حدود ۸۴۴ میلیارد تومان است.

مدل جدید ایرباس A330 با بُرد ۱۲ هزار کیلومتری در دو کلاس پروازی ظرفیت ۴۰۰ مسافر را دارد. قیمت این هواپیما ۱۱۲ میلیارد تومان از قیمت ایرباس A330 گرانتر است، به عبارت دیگر هر فروند از این مدل نئو ایرباس ۹۵۶ میلیارد تومان آب می‌خورد. در مجموع هزینه خرید این ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس A330 حدود ۳۹ هزار و ۹۹۶ میلیارد تومان است.

۱۶ فروند از هواپیماهای خریداری شده از نوع ایرباس ۳۵۰ است. ایرباس سه مدل از این هواپیما را تولید می‌کند که قیمت  ایرباس ۳۵۰ سری ۸۰۰ بالغ بر ۹۷۰ میلیارد تومان، ایرباس ۳۵۰ سری ۹۰۰ بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد و ایرباس ۳۵۰ سری ۱۰۰۰ بالغ بر ۱۲۵۰ میلیارد تومان است. اگر میانگین قیمت ۱۱۰۰ میلیارد تومانی را برای هر فروند هواپیما ایرباس ۳۵۰ در نظر بگیریم در مجموع حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز برای این ۱۶ فروند هواپیما ارز باید پرداخت شود.

۱۲ فروند هواپیمای دو طبقه ایرباس A380 نیز با بُرد پرواز بیش از ۱۴ هزار کیلومتر از ایرباس خریداری می‌شود. قیمت این هواپیما به نرخ دلار امروز ۱۵۵۷ میلیارد تومان است، به عبارت دیگر هزینه خرید این ۱۲ فروند ۱۸ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان است.

در مجموع ایران باید طی ۱۵ سال برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما ایرباس در مدل‌های مختلف حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان پرداخت کند. پرداخت این رقم توسط بیمه ساچه ایتالیا تضمین شده است.

tel final1

Share