گیلان با تمام قوا آیین های باستانی استان را به نمایش خواهد گذاشت/نوروز ۹۵ متفاوت تر از همیشه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان اجرای جلوه های سنتی نوروز در اماکن عمومی را راهکاری برای نمایش دارایی های ارزشمند فرهنگی استان خواند و گفت: گیلان با تمام قوا آیین های باستانی استان را به نمایش خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان اجرای جلوه های سنتی نوروز در اماکن عمومی را راهکاری برای نمایش دارایی های ارزشمند فرهنگی استان خواند و گفت: گیلان با تمام قوا آیین های باستانی استان را به نمایش خواهد گذاreza-alizade-4شت.

نشست مشترک جشن نوروز به منظور غبارروبی از فرهنگ ها و سنت های فراموش شده و در دست فراموشی نوروز باستانی ایرانی در سالن اجتماعات سازمان مرکزی برگزار شد.
در این نشست که با حضور برخی مدیران کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استانها برگزار شد، احیای دوباره سنت های نوروز با برگزاری نوروز بازارها مورد تاکید قرار گرفت.
در این نشست سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه و مدیریت سازمان ، نوروز را میراثی اصیل در هویت ایرانی دانست که آمیخته ای از تمام نمادها، سنت ها و آیین ها ست.
وی، اشتراک گذاری همه این مراسم ها را یک ضرورت خواند و گفت: در واقع مهمترین بخش نوروز میراث ناملموس ما را شامل می شود که همگان موظف به حفظ آن هستیم.
این مسئول در ارتباط با انتخاب چند استان به عنوان استان هدف در این طرح اذعان داشت: اینکه تنها ۱۲ استان را برای برگزاری این مراسم ملی انتخاب کردیم ناشی از کار تحقیقاتی چند ماهه ای است که در راه شناسایی استان های هدف صورت گرفت.
حسینی مکارم با اشاره به زمان برگزاری این مراسم گفت: زمان پیش بینی شده برای این مراسم همانگونه که اعلام شد نیمه دوم اسفند در نظر گرفته شده به دلیل همزمانی با ایام سوگواری فاطمیه زمان دقیق این مراسم متعاقبا اعلام می شود.
رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با توصیف نوروز در گیلان و جایگاه آیین های آن در فرهنگ این منطقه، اظهار داشت: جلوه های زیبای زندگی و نشاط عمومی در تمامی سنت های نوروزی گیلان جلوه گر می باشد.
وی با بیان اینکه برخی آیین های نوروز گیلان به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی قرار دارد، احیای باور و سنت های گیلان و نمایش آن برای نسل جدید را یک ضرورت تلقی نمود.
این مسئول اجرای جلوه های سنتی نوروز در اماکن عمومی را راهکاری برای نمایش دارایی های ارزشمند فرهنگی استان خواند و گفت: گیلان با تمام قوا آیین های باستانی استان را در جای جای گیلان به نمایش خواهد گذاشت.
علیزاده بااشاره به موفقیت گیلان در اجرای برنامه های فرهنگی، از تشکیل کمیته های فرهنگی عیدانه جهت اجرای ویژه برنامه های نوروز در گیلان خبر داد و اظهار امیدواری کرد: نوروز ۹۵ متفاوت تر همیشه با نگاهی فرهنگی و آیینی دنبال می شود.

tel final1

Share