پرداخت بیش از یک میلیارد تومان تسهیلات برای صنایع کوچک/نبود سرمایه در گردش از اساسی ترین مشکلات واحدهای صنعتی/۹۲ درصد صنایع مستقر در گیلان صنایع کوچک و متوسط هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا لاهوتی اشکوری با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی بیان کرد: در حال حاضر، بسیاری از پروژه های نیمه تمام صنعتی استان بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بسیاری از واحدها در مراحل تجهیز و تکمیل هستند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گیلان از پرداخت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات به صنایع کوچک استان طی ۹ ماه گذشته خبر داد و گفت: با پرداخت این تسهیلات برای ۷۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی شده است.

lahooti_4392 طهمورث لاهوتی اشکوری با بیان اینکه این تسهیلات در قالب تسهیلات نوسازی صنایع پرداخت شده است، افزود: شش واحد صنعتی استان شامل واحدهای صنایع غذایی، ام دی اف، صنایع فلزی و نساجی در ۹ ماه گذشته از این تسهیلات بهره مند شده اند.

وی پیش بینی کرد که تا پایان امسال مبالغ دیگری از این تسهیلات به استان تخصیص یابد.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان با اشاره به اینکه بخش عمده مشکلات واحدهای صنعتی کمبود نقدینگی است، اظهار کرد: واحدهای صنعتی از دریافت این تسهیلات استقبال خوبی داشتند، چرا که در صورت عدم تاخیر در بازپرداخت وام های گذشته ، دولت نیز به آنها یارانه ای می دهد که سود بازپرداخت این تسهیلات بیش از دو درصد کاهش می یابد.

لاهوتی اشکوری با بیان اینکه پرداخت تسهیلات مربوط به صنایع خاصی نیست ،خاطرنشان کرد: این تسهیلات به صنایع کوچک متقاضی که در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند، براساس الویت هایی همچون توان مالی ، عارضه یابی و میزان موثر بودن در اشتغالزایی و افزایش تولیدات ، تعلق می گیرد.

وی ۹۲ درصد صنایع مستقر در استان را صنایع کوچک و متوسط عنوان و بیان کرد: یک سوم صنایع استان در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی و دو سوم خارج و یا در داخل شهر صنعتی رشت است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گیلان ۴۲ درصد از اشتغالزایی در بخش صنایع را در استان مربوط به صنایع کوچک دانست و گفت: میزان سرمایه گذاری برای راه اندازی صنایع کوچک ۲۴ درصد از مجموع سرمایه گذاری ها در بخش صنعت است.

وی میزان سرمایه گذاری در صنایع بزرگ را نیز ۷۶ درصد و سهم آنها را در اشتغالزایی بخش صنعت ۵۸ درصد عنوان و بیان کرد: مقایسه این آمار ها در دو بخش صنایع کوچک و بزرگ نشان می دهد که صنایع کوچک با سرمایه گذاری کمتر سهم بزرگی از اشتغال را در بخش صنعت به خود اختصاص داده است .

لاهوتی اشکوری توسعه صنعتی و اشتغالزایی را از طریق صنایع کوچک از رویکردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت ذکر و تصریح کرد: از اینرو، تسهیلات دیگری تحت عنوان کمک های فنی اعتباری نیز ازسوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران برای این صنایع در سالجاری پیش بینی شده است.

وی مجموع مبلغ این تسهیلات را برای تمامی استان های کشور دو هزار میلیارد تومان عنوان و بیان کرد: سهم گیلان از این یارانه حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان پیش بینی می شود.

لاهوتی اشکوری با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی بیان کرد: در حال حاضر، بسیاری از پروژه های نیمه تمام صنعتی استان بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بسیاری از واحدها در مراحل تجهیز و تکمیل هستند .

وی نبود سرمایه در گردش را نیز از اساسی ترین مشکلات واحدهای صنعتی ذکر و تصریح کرد: پرداخت این تسهیلات می تواند موجب تسویه حساب بسیاری از صاحبان صنایع با بانک ها شود،که تحقق این امر به فرآیند تولید نیز رونق بیشتری داده و روند رسیدن به توسعه پایدار را در استان سرعت می بخشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان در پایان بیان داشت : ۳۳شهرک و نواحی صنعتی در اختیار مصوب در استان داریم که حدود ۷۰۰ واحد بهره بردار در آنها فعال است.با این تعداد واحد بهره بردار در شهرک ها و نواحی صنعتی استان برای حدود هشت هزارو ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و حدود چهار هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

tel final1

Share