امروز معلوم شد کشور ما قدرت بزرگی به نام دیپلماسی دارد/بزرگ‌ترین وعده‌ام محقق شد/شورای نگهبان با احراز صلاحیت نامزدها نگذارد دلواپسی به وجود آید/قرار نیست به آمریکا اعتماد کنیم/اگر لازم باشد به برخوردهای نادرست عربستان پاسخ می‌دهیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت‌الاسلام حسن روحانی، در پاسخ به سوال دیگری درباره تحقق وعده های انتخاباتی اش اظهار کرد: از وعده هایی که من دادم، تعامل سازنده با دنیا و حل و فصل مشکلات هسته ای بود و برآن اساس آن جمله معروف را گفتم که سانتریفیوژ باید بچرخد اما چرخ زندگی اقتصادی هم باید بچرخد.از این رو امروز به یکی از وعده های مهم خود، عمل کردیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رئیس جمهور آنچنان که وعده داده بود در گفت و گویی مستقیم با مردم، دستاوردهای اجرای برجام را شرح داد.

امروز معلوم شد کشور ما قدرت بزرگی به نام دیپلماسی دارد

۱۴۵۳۰۳۶۱۲۱۸۴۰۶۴۸۰۰به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به اجرای برجام؛ گفت: امروز به نقطه عطفی دست یافته‌ایم. به جای اینکه برنامه هسته‌ای ما بهانه ای در دست بدخواهان باشد، از امروز برنامه هسته ای ما به عنوان برنامه ای برای روابط علمی، فناوری تجاری و اقتصادی خواهد بود.

وی افزود: به جای آنکه ایران تحت فشار قطعنامه های شورای حکام آژانس باشد، امروز در برابر قطعنامه ای است که برجام را به عنوان مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در برابر جهانیان قرار داده است.

به گفته رئیس جمهور، از امروز دیگر برنامه هسته ای ایران با بهانه های واهی تهدیدی برای صلح امنیت جهان تلقی نمی شود، بلکه وسیله‎ای برای فناوری نوین در مسیر توسعه کشور و ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه تجار و کارآفرینان ما می توانند از مسیر قانونی و معمول نقل و انتقالات بانکی، فعالیت‎های تجاری و صادراتشان را با تسهیلات بیشتر آغاز کنند، ادامه داد: از امروز بانک های کشور با بانکهای جهان برای مسائل پولی، خدمات لازم را اخذ می کنند و خدمات لازم را به مردم می دهند. از امروز محدودیت صادرت نفت کشور ما برداشته می شود و همان اندازه که در برنامه کشور باشد در چارچوب مصالح ملی و برنامه های مصوب کشور، نفت و میعانات و سایر فراورده ها و پتروشیمی صادر خواهد شد.

ورود هواپیماهای مدرن به سیستم حمل و نقل

رئیس جمهور که می گفت از امروز خرید هواپیماهای مدرن در دسترس شرکت هایی است که می خواهند خدمات لازم را به مردم ارائه دهند، ادامه داد: از امروز ایمنی هوایی ما برای مسافرین ما بیشتر خواهد شد.

روحانی ادامه داد: از امروز پول هایی که از آن ملت ایران و در بانک‌های خارجی بود و قفل نابجایی بر آنها زده شده بود، در اختیار ملت برای فعالیت های اقتصادی خواهد بود.

وی اجرای برجام را روز پیروزی ملت ایران در زمینه سیاسی مطرح کرد و گفت: ملت ایران ثابت کرد که با تعامل سازنده، راست و درست می‌توانیم با دینا تعامل کنیم. موضوعی که به نفع ملت و نه به ضرر دیگران است. از امروز مشخص شد که ملت ما دارای قدرت دیپلماسی است که بسیاری در منطقه و جهان آن را باور نمی‌کردند. باور نمی کردند که سیاستمداران و دیپلمات‌های ما در مقابل دیپلمات‌های کشورهای قدرتمند پای میز مذاکره بنشینند و از حقوق ملت به خوبی دفاع کنند.

روحانی با بیان اینکه از امروز مشخص شد که سیاست برد- برد درست است، یادآور شد: آنها که فکر می کردند باید سر دیگران کلاه گذاشت در غیر اینصورت سر ما کلاه می گذارند، دیدند که می توان مذاکره‌ای کرد که به نفع ملت، منطقه و جهان باشد. این همه موفقیت ملت در سایر اتحاد وحدت و ایستادگی و پیوند قوا و حمایت تمام ارکان کشور به دست‌ آمد. اگر وحدت ارکان نبودو مردم در برابر زیاده خواهی‌های طرف مقابل عقب نشینی کرده بودند، امروز شیرینی پیروزی را نمی چشیدند.

وی به حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از مذاکره و تیم مذاکره کننده اشاره کرد و افزود: اگر حمایت‌ها و هدایت‌های رهبر و چتر ولایت فقیه بر سر ملت نبود و اگر چارچوب‌هایی که ایشان برای مذاکرات تعیین نمودند و تذکرات بجایی که در مواقع لازم می دادند و اگر حمایت ایشان از مذاکره و مذاکره کنندگان نبود امروز در این موقعیت موفقیت نبودیم. این موفقیت را در سایر دیپلمات‌های باتجربه به دست آوردیم.

رییس جمهور گفت: ما بهترین افراد سرامد دیپلمات خود را به این عرصه فرستادیم و دیدیم که این موفقیت را برای مردم ما به ارمغان آورند. آنها در مقاطع مختلف آنگاه که توانستند توافق ژنو را بدست اورده و آن را تمدید کنند و در لوزان برای چارچوب‌های نهایی موفق شدند و نهایت در ۲۳ تیرماه توانستند توافق جامع هسته‌ای را با طرف مذاکره کننده خود به دست آورند. آنگاه که سازمان ملل تمام قطعنامه های شش گانه قبلی را لغو کرد و مراحل مختلف این راه پیموده شد و بالاخره در ۲۶ دی ماه همان روزی که در سال ۵۷ تحمیل از سر ملت برداشته شد و حاکم تحمیلی زودوده شد، همان روز تحریم برداشته شد. امروز در فضایی هستیم که می توانیم با دنیا تعامل سیاسی، اقتصادی و حقوقی به نفع ملت خود داشته باشیم.

روحانی ادامه داد: ما امروز در فضایی هستیم که می توانیم با دنیا تعامل اقتصادی، سیاسی و..  داشته باشیم. در همین تجربه چند ساعته امروز، هزار ال – سی در بانک های مختلف باز شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاکنون عده ای می گفتند “باور نکنید!، اشتباه می کنید!”، اظهار کرد: اما ما به موفقیت باور داریم. امروز که توافق هسته ای اجرایی شده است، تحولات دیده می شود و حتی بانک سپه هم امروز از تحریم خارج شد. امروز روزی است که ملت ما در سایه ایستادگی و مجهادت خود، دستاوردهای این مجاهدت را می بیند و لمس می کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز فصل جدیدی در روابط ما با منطقه و جهان است، به سخنان امروزش در جلسه علنی مجلس اشاره کرد و گفت: امروز در مجلس گفتم ما در شرایطی هستیم که به خاطر رکود سال‌های گذشته، نیازمند سرمایه ای هستیم که چرخ اقتصاد را با سرعت مطلوبمان یعنی ۸ درصد به حرکت درآورد. ما نیازمند استفاده از فناوری های جدید در جهان هستیم. همچنین باید فضاهای جدید را به عنوان کشورهای هدف برای صادرات تولید به دست آوریم و در این راه، برجام موانع را برداشته است.

روحانی ادامه داد: تلاش و کوشش و فعالیت در زمینه تولید و حرکت برای رشد و رونق اقتصادی و فراهم آورن شرایط برای اشتغال جوانان ماست. خوشحالم که دولت در همین روز لایحه های بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس کرد. ان شاء الله قدم به قدم در مسیر توسعه حرکت خواهیم کرد و تاثیر آن را در زندگی سیاسی و اقتصادی درک خواهیم کرد.

قرار نیست به آمریکا اعتماد کنیم/اگر لازم باشد به برخوردهای نادرست عربستان پاسخ می‌دهیم

۱۴۵۳۰۳۶۱۲۴۲۰۴۶۳۶۰۰رییس جمهور در پاسخ به این سوال که سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار سرمایه خارجی برای بازسازی اقتصاد کشور لازم است، ایران چطور این سرمایه را تامین خواهد کرد؟؛ اظهار داشت: ما نیازمند سرمایه هستیم. در این راه شرایط کشور ما برای استقبال از کارآفرینان آماده است. ما برای رشد اقتصادی به فعال شدن بخش خصوصی نیازمندیم. این بخش می تواند سرمایه خارجی را به خوبی جذب کند. این دولت از ابتدا زیر پای بخش خصوصی غیر رانتی، فرش قرمز پهن کرده و امروز هم پهن می کند.

وی ادامه داد: کشور ما جاذبه های لازم برای جذب سرمایه خارجی دارد. چرا که کشور ما دارای ثبات و آرامش است. دولت به وعده های اقتصادی خود عمل کرده و  خواهد کرد. ما قول دادیم کاهش تورم مستمر داشته باشیم و در سالی که از نظر اقتصادی سال سختی بوده و هست، شاهد چنین رشدی در سال گذشته و امسال بودیم. دست کم در سال آینده ۵ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت.

روحانی افزود: علاوه بر این ها نیروی انسانی لایق و سرمایه انسانی کافی داریم. این همه جوان تحصیل کرده و مهندس اماده فعالیت هستند. کشور ما دارای انرژی است و در بسیاری از زمینه ها بکر و آماده جذب  سرمایه خارجی است. ۱۵۰ شرکت خارجی از ۵۰ کشور در طول ماه های گذشته به ایران سفر کرده اند که نشان می دهد سرمایه خارجی قابل جذب است. دولت و بخش خصوصی باید دست به دست هم دهد تا رشد و توسعه کشور اتفاق بیفتد.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که اگر تندروها در آمریکا به قدرت برسند، بعد از این برای ادامه اجرای برجام چه خواهید کرد؟ اظهار داشت: اینکه احتمالا در اجرای برجام با مشکلاتی روبرو خواهیم بود و باید مراقبت کنیم و رصد کنیم؛ حرف درستی است.

به گفته وی فرقی نمی کند که چه گروهی در آمریکا دولت را در اختیار بگیرند، چون تعهد امریکا در برجام، تعهد دولت آمریکا است و هر دولتی بیاید متعهد است که برجام را اجرا کند.

حجت الاسلام روحانی تاکید کرد: درست است که تندروهای داخل امریکا و صهیونیست ها علیه برجام حرکت می کنند؛ اما دنیا به این نتیجه رسیده که راه تحریم راه باخت –  باخت است و راه صحیحی نیست. در برنامه های پی ام دی ثابت شد که ایران کشور اخلاقی است، راست گفته و از مسیر فعالیت های خود منحرف نشده است. اعتمادی که امروز دنیا به ما دارد، به مراتب از سال های قبل بیشتر است.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباه وضعیت منطقه و تنش های مربوط به عربستان و ایران و اینکه چگونه می توان از فضای جدید برای حل بحران منطقه ای استفاده کرد، اظهار داشت: برجام می تواند به عنوان یک مدل برای حل و فصل مسائل منطقه ای هم مورد استفاده قرار بگیرد. برجام به این معنا است که دو طرف اختلافات خود را با منطق حل و فصل کرده و به اعتمادسازی برسند. منطقه ما با بحران هایی مواجه است. بعضی از کشورهای منطقه با معضل تروریست مواجه هستند و اختلافاتی میان کشورها در منطقه وجود دارد که باید این اختلافات حل شود.

رییس جمهور گفت: از امروز با اجرای برجام شرایط بهتری برای روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه خواهیم داشت و در سایه این روابط می توانیم مسائلی که در منطقه داریم را حل و فصل کنیم.

روحانی در پاسخ به سوالی که به مسائل اخیر فیمابین ایران و عربستان اشاره داشت نیز تاکید کرد: ما می خواهیم با کشورهای همسایه روابط صمیمانه داشته باشیم. اما مشکل عربستان از خود آنها ناشی شده است. رفتار و عملکرد عربستان در مسئله منا در عرف دیپلماتیک و در  چهار چوب اخلاق نمی گنجید. عربستان از خانواده های جان باختگان عذرخواهی نکرد. رفتار عربستان با کشورهای منطقه خوب نیست. کشور یمن را مدت هاست مورد بمباران قرار داده است. برای چه هدفی و به چه دلیل این کار را دنبال می کند. اگر کسی در عربستان بر مبنای عقاید خودش سخنی گفته و نقدی کرده است، پاسخ انتقاد و حتی انتقاد تند، اعدام نیست. کشتن یک عالم مبلغ دینی و مورد احترام بخش قابل توجهی از جامعه عربستان، مورد قبول نیست. بنابراین خود عربستان مسیر اشتباهی را آغاز کرده و امیدواریم این مسیر اشتباه را ادامه ندهد .

وی افزود: امروز که روز اجرای برجام بود، یکی از مقامات سعودی اظهار تاسف کرد که مشکلات ایران حل شده است! در حالی که یک همسایه و یک مسلمان هیچ وقت این کار را نمی کند و از راحتی همسایه خود ناراحت نمی شود. آنچه می خواهیم حل و فصل مسائل منطقه از طریق گفت و گو است، اما در عین حال رفتار نادرست را ملت ما نخواهد پذرفت و اگر لازم باشد به بعضی از برخوردهای نادرست پاسخ لازم خواهیم داد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی که به گزارش ۱۰۰ روزه دولت یازدهم اشاره داشت و می پرسید «آیا باز هم چنین گزارشاتی ارائه می شود؟»، گفت: من در ایام انتخابات به مردم قول داده بودم که گزارش ۱۰۰ روزه و سالانه ارائه دهم. گزارش دهی به مردم در زمان های کوتاه واقعا لازم و صحیح است. دولت باید مشکلات را با مردم در میان بگذارد. امیدوارم در فاصله های کوتاهتر، بتوانیم با مردم گفت و گو کرده و گزارش دهیم.

روحانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری که به واکنش دولت به عهد شکنی آمریکا اشاره داشت نیز گفت: مردم ما در طول زمان از دولت ایالات متحده آمریکا، بدعهدی های زیادی دیده اند. قرار نیست ما به آمریکا اعتماد کنیم. اگر آنها برجام را نقض کنند بر اساس سازوکارهای دیده شده در متن برجام، پاسخ متقابل را به آنها خواهیم داد. دیگر شرایط بازگشت تحریم ها نیست. تحریم نفت و سیستم بانکی ما بر اساس قطعنامه های شورای امنیت بود که زمینه ترک تازی افراطیون آمریکا را فراهم آورده بود. اما هم اکنون دیگر آن زمینه ها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایران مراودات اقتصادی چندانی با آمریکا نداشته است، ادامه داد: اگر سرمایه و تکنولوژی از آمریکا بیاید، ما آمادگی پذیرفتن آن را داریم. تسهیلاتی هم برای شرکت هایی در خارج از آمریکا در دوران پسافرجام در نظر گرفته شده است.

به گفته وی احتمال دارد که در اجرای برجام با مشکلاتی روبرو شویم که وظیفه هیات نظارت بر برجام رصد کردن همین موضوع است تا پاسخ مناسب به آنها داده شود.

مانعی برای سرمایه‌گذاری‌ آمریکایی‌ها در کشور وجود ندارد/بزرگ‌ترین وعده‌ام محقق شد

۱۴۵۳۰۳۶۱۲۸۴۶۹۸۰۴۰۰حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه نشست خبری عصر امروز خود با رسانه ها درباره آغاز اجرای برجام، در پاسخ به سوال دیگری درباره تحقق وعده های انتخاباتی اش اظهار کرد: از وعده هایی که من دادم، تعامل سازنده با دنیا و حل و فصل مشکلات هسته ای بود و برآن اساس آن جمله معروف را گفتم که سانتریفیوژ باید بچرخد اما چرخ زندگی اقتصادی هم باید بچرخد. البته آقای صالحی می خواهد سانتریفیوژهای مدرن تری را بچرخاند. از این رو امروز به یکی از وعده های مهم خود، عمل کردیم اما دولت تنها نبود و سایر بخش ها هم کمک کردند.

روحانی با بیان اینکه تحقق این وعده، کار بسیار سختی بود، توضیح داد: شما اگر بخواهید با دوستتان سر مسئله‌ای توافق کنید خیلی سخت است، چه برسد با یک کشور خارجی و چه برسد به اینکه با چند کشور خارجی که هیچکدام با دیگری هم همراه نبودند. یکی از کارهایی که ما باید انجام می دادیم، ایجاد هماهنگی بین ۵ + ۱ بود. بر همین اساس بود که دیروز اعلام اجرای برجام طول کشید.

وی ادامه داد: در بخش اقتصادی اگر دوستان اقتصادی آرامش را نگه نمی داشتند، در مذاکرات موفق نمی شدیم. اگر طرف مقابل نمی‌دید که در این شرایط تحریم، تورم کم شده و چرخ اقتصاد رونق گرفته، کار پیش نمی رفت. اگر نیروهای وزارت اطلاعات، سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی نبود و آنها کشور را امن و با ثبات نگاه نمی داشتند، اگر حمایت مجلس، فرهیختگان و بزرگان کشور نبود، این اتفاق نمی افتد.

رئیس جمهور بابت اینکه بزرگ ترین وعده ای که داده محقق شد، خدا را شکر گفت و اظهار کرد: برخی دیگر از وعده ها هم در زمینه های فرهنگی ، اقتصادی محقق شده است اما در برخی موضوعات هنوز کار در پیش داریم و امیدوارم در فضای پسابرجام فرصت بیشتری برای سایر وعده ها بگذاریم. شما خبرنگارها دنبال کنید اگر وعده ای دادم بپرسید.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه خارجی مبنی بر اینکه با وجود اینکه رفع تحریم موانع سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد اما بخش خصوصی ایران آنطور که باید در این حوزه قوی نیست. دولت برای تقویت بخش خصوصی در پسا برجام چه برنامه‌‌هایی دارد، گفت: تلاش دولت بر این است که بخش خصوصی دراین شرایط نقش بیشتری را داشته باشد. دولت تلاش خواهد کرد در بخش قوانین و مقررات حمایت لازم را از بخش خصوصی انجام دهد.

وی ادامه داد: در نطق امروز بودجه در مجلس نیز عرض کردم طرح‌های عمرانی بسیاری در کشور داریم که تنها با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی شدن آن امکان پذیر خواهد بود. همچنین به سرمایه‌گذاران خارجی گفته شده با بخش خصوصی داخلی ایران برای سرمایه گذاری مشارکت کنند.

رییس جمهور با تاکید براینکه دولت می داند برای رشد اقتصادی راهی جز فعال شدن بخش خصوصی و بخش غیردولتی وجود ندارد، یادآور شد: اینکه می‌بینیم محیط کسب و کار در این دو سال بهبود یافته برای این است که شرایط را برای بخش خصوصی فراهم کرده‌ایم.

روحانی در مورد اینکه آیا احتمال روابط تجاری مستقیم با آمریکا را می دهد، گفت: اگر امریکایی‌ها می خواهند در ایران سرمایه گذاری کنند از سمت ما مشکلی وجود ندارد و آنها باید موانع داخلی شان در این حوزه را بردارند. البته آمریکایی‌ها در فروش هواپیما و صادرات کالا های ایرانی به امریکا موانع را برداشته اند. این به نفع ملت ایران وآمریکا خواهد بود که مشکلاتی که در طرف آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد، رفع شود. همانطور که گفتم از نظر ما سرمایه گذاری آمریکایی ها در ایران مانعی ندارد.

رییس جمهور در مورد سفر رسمی رییس جمهور چین به ایران ظرف چند روز آینده و توقعاتی که از این سفر دارد، گفت: ما دوستان دوران سختی و تحریم را فراموش نمی کنیم. کشورهایی که در سال‌های گذشته علیرغم موانع و مشکلات تلاش کردند روابط گسترده‌ای را با کشورمان داشته باشند در شرایط امروز باید زمینه برای توسعه روابط با ‌آنها فراهم شود.

وی با اشاره به دیدارهای خود با رییس جمهور چین در طول دو سال ونیم گذشته گفت: در سفری که رییس جمهور چین به تهران خواهد داشت، اسنادی که باید به امضا برسد، آماده شده و این سفر باعث توسعه روابط با چین خواهد شد. روابط ما با چین به سمت استراتژیک و راهبردی شدن در حال حرکت است و این کشور به عنوان اولین شریک تجاری ما نقش بیشتری در تجارت و فناوری در پسا برجام خواهد داشت که مقدمات آن در این سفر فراهم می‌شود.

شورای نگهبان با احراز صلاحیت نامزدها نگذارد دلواپسی به وجود آید

۱۴۵۳۰۳۶۱۳۲۶۵۲۲۶۵۰۰حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به روزنامه اعتماد که به اخبار انتخاباتی اخیر و رد صلاحیت چهره های پرسابقه اشاره داشت و از او می پرسید برای احقاق حقوق این افراد چه خواهید کرد؟، ابتدا به شوخی گفت: همین مدل برجام را باید در داخل اجرا کنیم! او سپس ادامه داد: اخباری که به من رسیده هم خیلی خوشحال کننده نبود. در مرحله ثبت نام استقبال بسیار خوبی از سوی مردم شد. در هیات های اجرایی هم بررسی صلاحیت ها امیدوار کننده بود. در هیات های اجرایی بسیاری از افراد احراز صلاحیت نشدند. امیدواریم شورای نگهبان به این موضوع به خوبی رسیدگی کرده و با دخالت در این موارد، صلاحیت افراد را احراز کند.

وی با بیان اینکه «به عنوان رئیس جمهور از همه اختیاراتم در این زمینه استفاده می کنم»، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان که پاسدار قانون اساسی است با بنده که رئیس جمهور هستم در این پاسداری و نگهبانی از قانون اساسی، وظیفه مشترک دارد. امیدوارم شورای نگهبان با رسالت سنگینی که بر دوش دارد، این مساله را حل و فصل کند تا به گفته رهبری، انتخابات پرشوری داشته باشیم. امیدوارم شورای نگهبان این دغدغه قاطع را حل کند و نگذارد دلواپسی به وجود بیاید.

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایتالیایی حاضر در نشست خبری امروزش که به روابط ایران و اروپا اشاره داشت، از توسعه این روابط سخن گفت و افزود: ما در پی توسعه رابطه با کشورهای دوست منطقه نیز هستیم. سابقه روابط اقتصادی ایران و ایتالیا هم سابقه سنتی و خوبی است. در شرایط پساتحریم هم انشالله بهتر خواهد شد.

او از سفر دو روزه هفته آتی خود به رم و مذاکرات دوجانبه اقتصادی در حاشیه آن یاد کرد و گفت: به واتیکان هم سفری خواهم داشت.

روحانی در پاسخ به سوال شبکه خبر سیما درباره تاثیر برجام بر بازار بورس و اقتصاد کشور نیز گفت: آثار پسا برجام را بر بازار مالی کشور خواهیم دید. دولت در بورس نقشی ندارد. «بورس» گوش شنوایی دارد و شرایط اقتصادی کشور و منطقه را می بیند. از همین روست که در این روزها شاهد شرایط بهتر بورس هستیم. با حل و فصل مسائل بانکی و اعتباری، شاهد تحرکات اقتصادی بهتر و بیشتر نیز خواهیم بود. البته همه مشکلا حل و فصل نمی شود اما آغازی برای رفع مشکلات خواهد بود.

او در پاسخ به سوال دیگری که علت سفر آمانو به ایران را جویا می شد نیز گفت: با آقای آمانو از این به بعد کار داریم. ما عضو ان پی تی هستیم و همواره با آژانس همکاری داشته ایم و خواهیم داشت. از امروز بار دیگر داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهیم کرد.

به گفته وی، فردو از این پس تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی خواهد شد. از این پس ایران به تولید، صادرات و واردات دستاوردهای هسته ای خواهد پرداخت. موقعیتی که از ابتدای انقلاب بی سابقه بوده و به قول معروف «در بهار آزادی جای شهدای هسته ای خالی».

روحانی ابراز امیدواری کرد که زودتر از ۸ سال آینده با آژانس به توافق برسیم و آنها همه فعالیت های هسته ای اعلام شده و اعلام نشده ما را صلح آمیز بدانند. راکتور اراک هم در جریان رابطه ایران با آژانس مدرن سازی می شود و تحرکات تجاری و فناورانه بیشتری با آژانس خواهیم داشت.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که در فضای بعد از برجام از چه زمانی شاهد آغاز اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهیم بود، اظهار داشت: همین الان هم سیاست های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست. اینکه توسعه صادرات غیرنفتی ما در حال افزایش یا سرمایه گذاری های گسترده در فناوری و توسعه شرکت های دانش بنیان است و اینکه امسال اتکای ما به نفت در بودجه از همه سال های قبل کمتر است، از مصادیق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

روحانی افزود: برجام و برداشتن تحریم ها به معنای حل همه مسائل نیست. قرار نیست همه آثار رفع تحریم ها به سرعت خود را نشان دهد. اما در برخی موارد بلافاصله آثار آن را خواهیم دید. مثلا در فروش نفت از همین امروز میزان فروش نفت ما بیشتر شده است. همینطور در مسائل بانکی محدودیت های ناروا داشتیم اما از همین امروز شاهد بودیم که هزار ال سی باز شده است.

رییس جمهور با بیان اینکه برجام و برداشتن تحریم شرط لازم برای توسعه اقتصادی کشور است، اما شرط کافی نیست؛ افزود: الان مانع برداشته شده است و نوبت کارافرینان و جوانان است که بتوانند رشد اقتصادی و اشتغال را دنبال کرده و با افزایش صادرات غیرنفتی بتوانیم فضا را برای رشد و توسعه اقتصادی فراهم کنند. ما نمی توانیم از طریق مسائل داخلی تقاضا را به اندازه کافی تحریک کنیم. بلکه باید با افزایش صادرات تقاضا را بیشتر تحریک کنیم. در مجموع در پساتحریم شرایط برای تحرک خوب اقتصادی فراهم است.

وی در پاسخ به این سوال که “اسرائیل از برجام ناراضی است؛ حل بحران سوریه و یمن با وجود جنگ افروزی های برخی کشورها و رژیم صهیونیستی چگونه ممکن خواهد بود؟” نیز گفت: اگر ما می شنیدیم که رژیم صهیونیستی از برداشتن تحریم های علیه ایران خوشحال است، تعجب می کردیم! دشمنان امنیت منطقه و دشمنان ایران از این موضوع ناراحت هستند. امروز روز خوشحالی برای دوستان ایران است و نه برای فتنه افکنان منطقه و دشمنان ارامش منطقه.

رییس جمهور ادامه داد: ایران به دنبال حل مشکلات سوریه و عراق و یمن و حمایت از آنها در برابر تروریست ها بوده است. هر کشوری که بخواهد با تروریست ها مبارزه کند و از ما کمک بخواهد، ما به انها کمک خواهیم کرد. در نهایت ملت عراق پیروز خواهد بود و انها که دنبال نابودی یمن هستند ناامید خواهند شد. امیدوارم با رایزنی ها مسائل سوریه هم به زودی در ماه های اینده حل شود.

tel final1

Share