فضای ایجاد شده علیه میراث فرهنگی گیلان شایسته ذات فرهنگ رسانه نیست/هیچ بنای ثبتی در استان تخریب نشده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تاکید کرد: هیچ بنای ثبتی در استان تخریب نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،به نقل از ایرنا،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تاکید کرد: هیچ بنای ثبتی در استان تخریب نشده است.

reza-alizade-4رضا علیزاده  انتشار خبر تخریب حمام گلشن لاهیجان را رد کرد و افزود: متاسفانه مدتی است فضاسازی هایی علیه میراث فرهنگی استان انجام شده که شایسته ذات فرهنگ رسانه نیست.
وی اظهار کرد: گرمابه گلشن لاهیجان دارای چندین مالک خصوصی است و سال گذشته نیز میراث فرهنگی استان به مرمت این بنا اقدام کرده و بخشی از آن نیز در زمان حاضر در حال استفاده است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: به نظر می رسد برخی از این فضا سازی ها در راستای تملک این بنا توسط اداره کل انجام می شود که متاسفانه اداره کل میراث فرهنگی استان اعتباری برای خرید این بناها در اختیار ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: هرگونه ساخت و ساز در حریم آثار و ابنیه های تاریخی میراث فرهنگی استان پیگرد قانونی دارد.
علیزاده با بیان اینکه این اقدام در راستای صیانت از بافت های تاریخی و حراست از داشته های ارزشمند کهن پیگیری می شود، افزود: فعالیت های عمرانی در حاشیه سایت های تاریخی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و باستان شناسان اجرایی می شود.
وی اظهار کرد: بی تردید در برنامه ریزی شهری، تشریک مساعی و پایبندی به اصول حاکم بر توسعه شهری، می تواند هویت و کالبد تاریخی شهرها را به یک فرصت گردشگری جدید در کنار سایر جاذبه ها تبدیل کند.
وی با تاکید بر ضرورت توسعه صنعت گردشگری تاریخی در گیلان، خواستار حمایت مسئولان کلان و تصویب بودجه برای حفاظت و مرمت بناها و آثار ارزشمند تاریخی شد.
حمام گلشن بنایی متعلق به دوران قاجار است که در محله میدان لاهیجان و در مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهارپادشاهان قرار دارد. این حمام که در زمان فتحعلی شاه احداث شده، در سال ۱۳۳۴ و با شماره ۱۴۴۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
یک هزار و ۳۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که این موضوع نقش تعیین کننده ای در جذب گردشگر به گیلان دارد، از ابتدای امسال تاکنون ۳۵ میلیون گردشگر گیلان را بعنوان مقصد سفر خویش انتخاب کردند

tel final1

Share