رشت شهر بدون حامی

رشت شهر بدون حامی شاید بارها این جمله را شنیده باشید که کردها و ترک ها مردم متحدی هستند. چند سال پیش وقتی به شهر تبریز سفر کردم و با این شهر زیبا روبرو شدم اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که این است نتیجه اتحاد. اتحاد مردمی که عاشق شهرشان هستند و […]

رشت شهر بدون حامی
شاید بارها این جمله را شنیده باشید که کردها و ترک ها مردم متحدی هستند.

میدان شهرداری رشت

چند سال پیش وقتی به شهر تبریز سفر کردم و با این شهر زیبا روبرو شدم اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که این است نتیجه اتحاد. اتحاد مردمی که عاشق شهرشان هستند و بی نظمی و بی کفایتی را از هیچ مسئولی در شهر تحمل نمی کنند و در عین حال حامی و قدردان دلسوزان شهرشان هم هستند. به زبان و فرهنگ و شهر خود افتخار می کنند و نتیجه اش را هم دیده اند. شهری دارند مدرن و زیبا که بدون تردید از لحاظ زیبایی قابل رقابت با تهران و اصفهان است.
این اما دلم را سوزاند برای شهر خودم. رشت. شهر بی دفاع! دلم می سوخت چرا ما متحد نیستیم، چرا ما در مقابل مردن رودخانه های خودمان اعتراض نمی کنیم چرا ما زاینده رود را از زرجوب و گوهر رود بیشتر دوست داریم. چرا ما از مسئولانمان پاسخ نمی خواهیم چرا ما قدر دلسوزان شهرمان را نمی دانیم. چرا رشت نباید زیبا و مدرن باشد. چرا وقتی یک نفر از ما می پرسد مکان های گردشگری رشت را نام ببر باید کلی فکر کنیم و بعد پارک شهر و خانه میرزا کوچک و موزه ویرانه مان را معرفی کنیم! یعنی رشت با این قدمت باید همین ها را داشته باشد؟ یعنی لیاقت ما فقط همین است؟! رشتی که در بسیاری از موارد شهر اولین بوده روزگارش این است. رودخانه ها مرده، مکانهای گردشگری بسیار ناچیز، استادیوم ومکان های ورزشی فرسوده و بسیار محدود وضعیت آسفالت کوچه و خیابانها اسفبار وضعیت زباله ها نابسامان و بسیار موارد دیگر.
یک لقب کلانشهر را هم چسباندند به ابتدای نام شهرمان که دلمان خوش باشد. خوشحال باشیم که در کلانشهر زندگی میکنیم! کلانشهری که هیچ نشانی از کلان شدن ندارد به جز جمعیت متراکم در مرکز شهر و ترافیک و دود و وآلودگی صوتی.
اما در این بین ما شهروندان هم بی تقصیر نیستیم چون ذره ای انسجام و اتحاد نداریم.
حالا بعد از مدتها کمی امیدواریم. در شهرمان انگار خبری شده. شهردار جوان تصمیماتی گرفته و در حال تغییر چهره شهر است. اما طبق معمول طیف وسیعی در مقابلش ایستاده اند هرکس به دلیلی. تعداد مقابله کنندگان با شهردار کم نیستند و قدرتشان هم کم نیست. پیش از این هم بودند پروژه هایی که برای شهرمان برنامه ریزی شده بود اما به دلایل مختلف و مخالفتها هرگز به ثمر نرسید. امیدواریم اینبار این اتفاق نیفتد.
هرچند این تغییرات همه آن چیزی نیست که ما می خواهیم اما اندکی است از بسیار خواسته انباشته شده ما و باید قدر همین اندکها را هم بدانیم. اگر ما شهروندان و ساکنین رشت از این تغییرات حمایت نکنیم و شهردار و شورایی های حامی اش را تنها بگذاریم قطعا مخالفان پیروز می شوند و این تغییراتی که بعد از مدت ها در شهر بی رمق ما در حال انجام است متوقف و یا محدود می شود.
بیایید برای یک بار هم که شده متحد باشیم. اکثریت قشر جوان و تحصیلکرده با این تغییرات در شهر موافق هستند و می دانند که این تغییرات چه فوایدی برای رشت دارد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا اینروزها پیاده رو سازی و پیاده رو محوری یک اصل جدید در مدیریت شهری است. و ابن طرح هم برای زیبایی رشت و هم برای تمرکز زدایی از میدان شهرداری برای شهر ما بسیار مفید است. طرح BRT (اتوبوس تندرو)هم برای رشت که در حمل نقل عمومی تقریبا صفر است بسیار مفید است و می تواند از بار ترافیک و آلودگی بکاهد. امیدوارم این طرح در هر چهار محور منتهی به میدان شهرداری رشت هر چه زودتر انجام شود.
ما هم هم به عنوان شهروند مسئول اگر حامی تغییرات هستیم باید به صورت چهره به چهره به تمام اطرافیان خود فواید این طرح را بگوییم. شاید کمی سخت باشد پیاده روی کردن در مسیرها اما یادمان باشد برای بدست آوردن هرچیزی باید هزینه ای پرداخت. بیایید شهروندان حامی و مطالبه گری باشیم. حامی تغییرات مثبتی که در شهرمان انجام می شود ومطالبه گر از این جهت که پروژه ها درست و اصولی انجام شود. متاسفانه همین الان هم در بخشی از پیاده رو سازی های منتهی به خیابان شهرداری به نوعی بدسلیقگی دیده می شود که امیدوارم مسئولین مربوطه دقت لازم را داشته باشند تا بهانه به دست مخالفان این طرح داده نشود. پروژه ها باید به دقت و صحیح انجام شود وگرنه هر شهروندی که الان حامی است مسلما به مخالف تبدیل می شود. به امید شهری زیبا تمیز و امن برای هم ساکنین رشت.

سینا رژیمند

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
tel final1

Share