هر انسانی با صحنه بین‌الملل آشنا باشد می‌داند که ما تأخیر داریم/هر قدر در اجرای برجام تأخیر شود به ضرر ماست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا لاریجانی گفت: مخالفان گفتند چرا عجله دارید؛ هر انسانی با صحنه بین‌الملل آشنا باشد می‌داند که ما تأخیر داریم. ما فکر می‌کردیم کنگره برجام را رد و رئیس جمهورشان آن را وتو می‌کند، اما اینطور نشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا علی لاریجانی بعد از سخنان علاالدین بروجردی، طراح طرح دوفوریتی برجام و اظهارات مخالفان به عنوان موافق طرح دوفوریتی برجام سخنرانی کرد.

larijani۱۷۵۳۰رییس مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام و فوریت تصویب چنین طرحی تأکید کرد.

 علی لاریجانی تصریح کرد: مخالفان این طرح چند مطلب را مطرح کردند. اول اینکه می‌گویند این طرح نسبتی با گزارش کمیسیون برجام ندارد. اما در بند اول پیشنهادات کمیسیون برجام آمده که طرح دوفوریتی بیاید. پس اولین پیشنهاد کمیسیون برجام اجرایی شده است. این که چرا طرح از قبل تدوین شده بود به این دلیل است که کمیسیون به این نتیجه رسیده بود.

 او ادامه داد: این یک مسأله ملی است که آقا فرموده‌ بودند اجماع شود. به همین دلیل جلساتی بین دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت گذاشته شد و قرار شد سه نفر از هر فراکسیون این طرح را آماده کنند. پنج‌شنبه و جمعه جلسه گذاشتند. آقایان زارعی، بذرپاش، توکلی و بروجردی هم بودند. دو جلسه گذاشتند و بررسی کردند. دیروز هم با حضور بنده جلسه گذاشتند و جمع‌بندی شد. پس ما فرمایشات رهبری را اجرا کردیم.

 لاریجانی افزود: مخالفان گفتند چرا عجله دارید؛ هر انسانی با صحنه بین‌الملل آشنا باشد می‌داند که ما تأخیر داریم. ما فکر می‌کردیم کنگره برجام را رد و رئیس جمهورشان آن را وتو می‌کند، اما اینطور نشد و زمان اجرا جلو افتاد. الان هر قدر تأخیر شود به ضرر ماست و به نفع ما نیست.

 رئیس مجلس همچنین گفت: مطرح شد که این طرح با بندهای گزارش برجام مغایرت دارد، اما عکس آن است. در بند ۶ درباره حساسیت مراکز نظامی صحبت شده که ما هم ذکر کردیم که هیچگونه بازدیدی نباشد. در بند ۷ نیز آمده که ممکن است از این طریق نفوذ کنند. ما هم در این طرح آورده‌ایم که شورای عالی امنیت ملی باید طرح بدهد و جلوی نفوذ را گرفته شود. در بند ۸ آمده اگر شروع به تهدید کنند رفتار ما باید عوض شود. ما هم آورده‌ایم که اگر تهدید کردند برجام و همکاری‌های داوطلبانه متوقف شود. یکی از الزامات دولت این است که باید لغو کلی تحریم‌ها را مشاهده کنیم.

 لاریجانی همچنین عنوان کرد: در مورد فعالیت‌های دفاعی نیز گفته‌ایم کلیه فعالیت های نظامی کشور در زمینه هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و پدافند هسته‌ای و بعضی ملاحظات دیگر را در اینجا قید کرده‌ایم. تمام بندها و پیشنهادات داهیانه آورده شده‌اند و اگر بخواهند تعدی کنند یا تحریم‌ها را به بهانه دیگر وضع کنند جلوی آنها را گرفته‌ایم. پس این طرح متناسب با گزارش است.

/ایسنا

Share