نمایندگان شرق کشور جدیت ما را با گوشت و پوست لمس کرده اند/چهاربار در کمیسیون عمران حاضر و با توضیح قاطبه نمایندگان را به اقناع رساندم/مبارزه با فساد بحث بنیادی است/ با وجود کاهش ۶۰درصدی درامدهای نفتی پروژه ها را تعطیل نکردیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر راه و شهرسازی صحنه های استیضاح را نمایش تمرین مردمسالاری دانست و افزود: ما که ادعای مردمسالاری داریم باید از این مسئله دفاع کنیم و مردمسالاری را در منطقه پرآشوب به رخ جهانیان هم بکشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،عباس احمد آخوندی در جلسه استیضاح خود با اشاره به اینکه به یاد بیاوریم که در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت هستیم حادثه روز منا که باعث جان باختن تعدادی از حجاج شد را نیزتسلیت گفت و ادامه داد: از تمام دست اندرکارانی که درارتباط با فاجعه منا تلاش کردند از جمله همکارانم در سازمان هواپیمایی کشور تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم در دولت اقداماتی داشته باشیم که شاهد تکرار چنین وقایعی نباشیم.

۱۰۶۱۰۱_origوی با اشاره به اینکه عید غدیر را به تازگی پشت سر گذاشته ایم افزود: این روز را تبریک می گویم و امیدوارم از حضرت امیر تاسی کنیم و از اخلاق و عدالت منحرف نشویم.

آخوندی همجنین ضمن تشکر از استیضاح کنندگان گفت: از کسانیکه زحمت استیضاح را کشیدند و وزارتخانه را رصد کردند و به نظرشان با اشکالاتی مواجه بود به ویژه رییس کمیسیون تشکر می کنم.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه استیضاح وزرا حق مجلس است و هر گاه بیش از ۱۰ نماینده این تصمیم را بگیرند به استیضاح وزیر منجر می شود اظهار داشت: بنده کاملا خوشحال هستم و از این استیضاح گلایه ای ندارم و با کمال میل در اختیار نمایندگان هستم و از اینکه موقعیتی را فراهم کردند تا گوش ها را حساس کنند سپاسگذارم.

وی صحنه های استیضاح را نمایش تمرین مردمسالاری دانست و افزود: ما که ادعای مردمسالاری داریم باید از این مسئله دفاع کنیم و مردمسالاری را در منطقه پرآشوب به رخ جهانیان هم بکشیم.

آخوندی ادامه داد: ۴ بار به نحوی از انحاء از نمایندگان تاییدیه گرفته ام اولین تاییدیه هنگام اخذ رای اعتماد از نمایندگان بود همچنین ۳ بار پاسخ های بنده برای صحن مجلس قانع کننده بود و شما به صحبت های بنده اعتماد کردید.

وزیر راه و شهرسازی افزود: موضوع استیضاح ۵ ماه است که در جریان بوده و بنده بارها در جلسات کمیسیون عمران در این‌خصوص شرکت کرده‌ام و بیشتر نمایندگان در این جلسات عرایض بنده را قانع‌کننده دانسته و تعدادی از آنها استیضاح خود را پس می‌گرفتند.

۴ بار حضور در کمیسیون عمران مجلس، توضیحات بنده مورد توجه بیشتر نمایندگان قرار گرفت

وی تاکید کرد: بنابراین طی ۴ بار حضور در کمیسیون عمران مجلس، توضیحات بنده مورد توجه بیشتر نمایندگان قرار گرفت، اما در هر صورت بحث استیضاح مطرح شد، هر چند که از زمانی که این موضوع مطرح شد، بنده حتی نگذاشتم بحث استیضاح تاثیرات منفی بر روی کارکنان وزارتخانه داشته باشد.

آخوندی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی ۵۶ هزار کارمند داشته و ۱۰ هزار پیمانکار با این وزارتخانه در ارتباط هستند، اما همه نمایندگان می‌دانند که من به هیچ وجه نگذاشتم سایه استیضاح در بین کارکنان این وزارتخانه رسوخ پیدا کند و آخرین اقدام وزارت راه و شهرسازی برگزاری اولین همایش برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی بود که همین چند روز گذشته برگزار شد و در این همایش ۱۲۱ پروژه بزرگ با ۲۵ میلیارد یورو عرضه شد.

اجازه ندادم سایه استیضاح بر سر کار وزارتخانه بیافتد

این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه یک لحظه نگذاشتیم کار وزارتخانه متوقف شود، تصریح کرد: روز گذشته و همزمان با برگزاری همایش روز روستا، حمل و نقل روستایی توسط وزارت راه و شهرسازی مطرح شد و در طی این مدت نمایندگان بسیاری به بنده مراجعه کردند و پیشنهاد دفاع دادند که لازم است در این جلسه از همه نمایندگان سپاسگزاری کرده و مراتب امتنان خود را اعلام کنم.

آخوندی در توضیح صحبت‌های خود درخصوص استیضاح گفت: در ۴ دسته مطالب خود را بیان می‌کنم و امیدوارم همه این موارد سوالات نمایندگان را پوشش دهد که اولین آن رویکرد استراتژیک وزارت راه و شهرسازی در چارچوب اقتصاد مقاومتی است که وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان اولین وزارتخانه در این مسیر گام نهاده است.

مبارزه با فساد بحث بنیادی است/ با وجود کاهش ۶۰درصدی درامدهای نفتی پروژه ها را تعطیل نکردیم

آخوندی تصریح کرد: روش‌های اجرایی تهیه کردیم و به توصیه‌های کلی اکتفا نکردیم، در دفاعیه خود به تدریج برنامه‌های وزارتخانه‌ها را ارائه خواهم کرد، در زمان اخذ رای اعتماد بر حفظ حقوق شهروندی تاکید داشته‌ام و در ادامه گزارش خواهم داد که در این زمینه چه اقدامات بزرگی در وزارتخانه راه و شهرسازی صورت گرفته است و ملاحظه خواهید کرد که چگونه مباحث شفافیت، صداقت و مبارزه با فساد را به شکل گسترده در سطح وزارتخانه پیاده ساختیم.

وی با اشاره به اینکه به تفصیل در خصوص مسکن مهر توضیح خواهم داد که چه تعهدی نسبت به طرف‌های قرارداد مسکن مهر داریم و چگونه به تعهدات خود عمل خواهیم کرد، افزود: در زمینه مبارزه با فساد که بار‌ها از سوی مقام معظم رهبری بیان شده است و خواسته اصلی نمایندگان و مردم است نیز توضیح خواهم داد با توجه به اینکه وزارتخانه راه و شهرسازی بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان قرار داد دارد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه مبارزه با فساد بحث بنیادی است، به موضع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: قیمت نفت ۱۰۶ دلار بشکه‌ای به ۴۲ دلار کاهش یافته، ۶۰ درصد درآمدهای نفتی نیز کاهش یافته و برای همه محسوس است که دولت در تنگنای مالی کم نظیری در تاریخ ایران قرار گرفت، لذا اطمینان دارم که می‌دانید امکان تخصیص اعتبارات عمرانی در سال جاری در وضعیت مناسبی نبود و با تمام لطف و پیگیری سازمان مدیریت و برنامه و بودجه در حوزه حمل و نقل، کمتر از هزار میلیارد تومان از ۶ هزار میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته‌ایم.

وزارتخانه راه و شهرسازی بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان قرارداد دارد/در این شرایط سخت و طاقت فرسا چندین میلیارد سرمایه گذاری جدید بدون توصل به منابع دولتی کرده‌ایم

آخوندی با اشاره به اینکه وزارتخانه راه و شهرسازی بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان قرارداد دارد، گفت: وزارتخانه توانست علارغم تمامی تنگنا‌ها، تمام پروژه‌ها را فعال نگه داشته و تعطیل نکند، می‌دانید قدرت وام دهی بانک‌های ایران به کمتر از ده درصد از تولید ناخالص ملی ایران کاهش پیدا کرده، در واقع ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تنها کل تسهیلاتی که در بانک‌های کشور به ما داده می‌شود و حداکثر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید است که دربخش صنعتف خدمات، کشاورزی، مسکن و سایر بخش‌ها داده شود.

وی ادامه داد: ۱۰۰هزار میلیارد تومان نسبت به کل تولید ناخالص ملی ایران کمتر از ده درصد است و از آنجایی که ماموریت بزرگی برای خروج از رکود و توسعه ایران و رشد بالای ۸ درصد که مورد انتظار مقام معظم رهبری است، داریم، دولت در شرایط سختی قرار گرفته و لازم است با همدلی و هم زبانی از تنگنای سخت مالی عبور کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: گزارش خواهم داد که چگونه در این شرایط سخت و طاقت فرسا چندین میلیارد سرمایه گذاری جدید بدون توصل به منابع دولتی کرده‌ایم، لذا افتخار بزرگی برای این وزارتخانه و دولت و نمایندگان است.

آخوندی در ادامه به اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: جانمایه فرمایش ایشان برنکات ذیل اشاره می‌کند، نخست بر برون رفت از اتکا به نفت است به طوری که در حد گسترده بودجه دولت نباید به نفت متکی باشد و…

  ۳ سیاست اصلی در وزارت راه و شهرسازی /از عواملی که وابسته به شوک‌های مختلف اقتصادی است، جلوگیری کردیم

وی با بیان اینکه ایشان دو رویکرد اصلی که یکی درون‌زا و دیگری رویکرد برون‌گرا است را برای ما تعیین کرده‌اند، افزود: مفهوم رویکرد درون‌زا این است که ما بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های اقتصادی ایران داشه باشیم و ما در وزارت راه و شهرسازی چگونه به آن عمل کرده‌ایم و از عواملی که وابسته به شوک‌های مختلف اقتصادی است، جلوگیری کنیم و به ثبات اقتصادی دست یابیم، ثبات اقتصادی که وابسته به سرمایه‌گذاری مردم باشد.

آخوندی با بیان اینکه در بحث رویکرد برون‌گرا باید از بازارهای جهانی حداکثر استفاده را انجام دهیم، تصریح کرد: هم سهم خودمان را در بازار جهانی افزایش دهیم و هم از منافع آن بهره ببریم و از دانش فنی، سرمایه و بازار جهانی استفاده کنیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به اینکه به ۳ سیاست اصلی در وزارت راه و شهرسازی رسیدیم، افزود: برنامه ملی ارتقای بهره‌وری، برنامه ملی توسعه صادرات، برنامه ملی قطع وابستگی به بودجه‌های نفت و در این زمینه اقدامات لازم را انجام دادیم.

وی با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این بوده به تمام شبکه‌های راه‌های آسیا وصل شویم، افزود: تلاش ما بر این بوده تا بتوانیم تمام پایانه‌های مرزی ایران را بازسازی کنیم. تمام کسانی که در مرز حضور دارند، می‌دانند که چطور در جهت نوسازی پایانه‌های مرزی فعالیت کردیم. مردمی که وارد ایران می‌شدند و یا می‌خواستند از آن خارج شوند، در چه فضاحت و گرفتاری‌هایی در پایانه‌های مرزی ایران بودند.

نمایندگان شرق کشور جدیت ما را با گوشت و پوست لمس کرده اند

آخوندی تاکید کرد: در کرمانشاه، کردستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، آذربایجان‌غربی تمام پایانه‌ها را علی‌رغم نداشتن بوجه دولتی بازسازی کردیم. اکثر پایانه‌ها را مکانیزه کردیم تا مدت توقف مردم و رانندگان در این پایانه‌ها کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بحث بعدی دسترسی به آب‌های آزاد در شمال و جنوب کشور و بنادر توسعه یافته است، گفت: نماینده چابهار می‌تواند شهادت دهد که بندر شهید بهشتی چگونه و با چه سرعتی در حال ساخت و ساز است. چگونه در حال عملیاتی کردن راه‌آهن چابهار به بیرجند هستیم و در واقع می‌تواند تمام شرق ایران را به آبادانی برساند. نمایندگان شرق کشور کاملا در جریان هستند و جدیت ما را با رگ و پوست خود حس می‌کنند.

آخوندی ادامه داد: نمایندگان بنددرعباس می‌دانند چگونه در این شرایط بی‌پولی در حال توسعه فازهای ۲ و ۳ بندر شهید رجایی هستیم. نمایندگان خوزستان در جریان طرح‌های بزرگ در توسعه بنادر جنوب کشور و بندر امام خمینی (ره) هستند. نمایندگان شمال کشور شاهد آبادی بندر امیرآباد هستند. بندر انزلی دو هفته پیش، افتتاح جدید داشت. تمام چیزهایی که بیان شد برنامه‌های عملیاتی برای تحقق یک فرمانی است که از سوی رهبری صادر شده است. ما اقدام عملی انجام می‌دهیم و برنامه واقعی می‌نویسیم و تظاهر به اقدام نمی‌کنیم.

در صنعت هوانوردی در لبه فناوری جهان و در سیستم ناوبری پیشرفته‌ترین فناوری جهان را داریم

وی با بیان اینکه صنعت حمل و نقل هوایی بیشترین آسیب را از تحریم دید، افزود: این آسیب چه در بخش ناوبری ناوگان و فرودگاه‌ها رخ داده است. از صنعت هوانوردی در لبه فناوری جهان است و سیستم ناوبری پیشرفته‌ترین فناوری جهان است. بیش از ۱۱ سال در سیستم ناوبری ایران هیچ سرمایه‌گذاری نشده است. فرودگاه مهرآباد که بیش از ۱۰ میلیون مسافر در سال جابجا می‌کند، بیش از ۴۰ سال است که تعمیر اساسی نشده است.

/خانه ملت

Share