تهیه پیش‌نویس اولیه قانون حمایت از حیوانات شهری/تهدیدهای سفره‌های آب زیرزمینی/پاسخ به شائبه فعالیت‌های سیاسی/ایران دو برابر ظرفیت ، ‌مصرف می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس سازمان محیط زیست گفت: در حال حاضر سفره‌های آب های زیرزمینی که منابع ارزشمندی هستند با آلودگی تهدید می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا ,معصومه ابتکار در بیست و دومین شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی، عنوان کرد: دولت یازدهم به شوراهای گفت‌وگو توجه ویژه‌ای می‌کند. برای گرفتن نتیجه موثر در جهت پیشبرد توسعه پایدار توجه به این شوراها الزامی است.

ebtekarG_7988وی با اشاره به ۱۷ محور برنامه های سازمان ملل با ۵۶۰ برنامه اظهار کرد: متاسفانه در کنار تهدید جنگ و ناامنی ، دومین تهدید اصلی کشور زیست محیطی است. در حال حاضر اگر زمین ۴ درجه دمایش افزایش پیدا کند تمام سیستم های طبیعت به هم می‌خورد.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر ۸۵ دهم درجه سلسیسوس افزایش دما در جهان را تجربه کرده‌ایم. یک تا یک و نیم درجه افزایش دما آثار وحشتناکی در کشاورزی، آب و گرد و غبار برجا می‌گذارد.

ابتکار با بیان اینکه جدی گرفتن موضوع کنترل گازهای گلخانه‌ای فواید زیادی دارد گفت: ظرفیت‌های زیست محیطی جهان محدود است. با اقتصاد و خلاقیت هم می‌توان ارزش افزوده ایجاد کرد. اقتصاد و کشاورزی بیشترین ضرر را به منابع آبی می‌رسانند.

ایران دوبرابر ظرفیت زیستی،‌ مصرف می کند

وی با اشاره به مولفه محیط زیستی به عنوان یک مولفه مهم برای دولت یازدهم عنوان کرد: این مولفه در کنار تمام مسایل مهم اقتصادی شامل مهار تورم، رفع موانع تولید و حتی توافق هسته ای قرار می‌گیرد. امیدواریم با رسیدن کامل توافق هسته‌ای همکاری بیشتری با کشورهای دنیا داشته باشیم.

معاون رییس جمهور عنوان کرد: محدودیت و گرفتاری هایی در زمینه‌های صنعتی داریم و از طرف دیگر با بحران های زیست محیطی برای کشور مواجه هستیم. اگر در دنیا یک و نیم برابر از ظرفیت زیست محیطی استفاده می شود این میزان در ایران دو برابر جهان است.

وی به بحران آب در کشور اشاره و اظهار کرد: برخی از این بحران مربوط به آلودگی سفره‌های زیرزمینی و بخش دیگر مربوط به برداشت بی رویه آب است. دولت یازدهم همراه با محور فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی موضوع محیط زیست را نیز دنبال می‌کند.

صنعت سبز، اقتصاد سبز

ابتکار اظهار کرد: فعال شدن صندوق ملی محیط زیست یکی از فعالیت‌های اصلی در صندوق توسعه ملی است. تاکنون ۱۲۰ واحد برای این منظور به این صندوق معرفی شده است. امیدواریم با کمک اتاق بازرگانی کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده و واحدهایی که شاخص‌های موردنظر را دارند تشکیل شوند. همچنین برای استانی کردن شعبات این صندوق برنامه‌هایی را داریم.

وی با بیان اینکه برند صنعت سبز در این دوره از دولت عملی شد عنوان کرد: واحدها می‌توانند صنعت سبز را به عنوان بخشی از تعهد اجتماعی خود فعال کنند. در این نوع صنعت سرمایه‌گذاری باعث برگشت سرمایه می‌شود. ممکن است این برگشت با گران‌شدن حامل‌های انرژی و یا مورد دیگری باشد.

معاون رییس جمهور با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست اظهار کرد: این نمایشگاه در ۱۰ اسفندماه با مشارکت کشورهای مختلف مانند فرانسه، نروژ،‌ ایتالیا و فنلاند و … به منظور تبادلات تجاری و صنعتی کشور در زمینه فناوری صنعت سبز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد:‌ اقتصاد سبز یکی از محورهای برنامه دولت یازدهم در جهت رشد، پویایی، فعالیت اقتصادی و تجاری همراه با ملاحظات محیط زیستی است. این اقتصاد نه تنها توسعه را محدود نمی‌کند بلکه فرصت‌های بهتری نیز ایجاد می‌کند.

ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند عنوان کرد: تمام کشورهای دنیا توجهی به ایران دارند تا ببینند چگونه از گونه در حال انقراض حمایت می شود. در حال حاضر تمام دام‌هایی که در معرض حمله یوزپلنگ هستند بیمه شده‌اند.

تهدیدهای سفره های زیرزمینی آب

رییس سازمان محیط زیست گفت: در حال حاضر سفره‌های آب های زیرزمینی که منابع ارزشمندی هستند با آلودگی تهدید می شوند. آب برای خراسان رضوی از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر نباشد توسعه در همه موقعیت ها امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه همکاری زیادی با سازمان های بین المللی داریم گفت: دوره های مشترکی را با سازمان های بین المللی در موضوعات مختلفی شامل فناوری های سبز، ارتقا سطح استانداردها و کاهش گازهای گلخانه‌ای می توانیم داشته باشیم.

ابتکار با بیان اینکه انرژی سولار نسبت به ۲۰ سال گذشته یک پنجم شده است گفت: امیدواریم در فناوری ها و انرژی های نو نیز سرمایه گذاری شود.

وی با بیان اینکه از ۶۰۰۰ واحد صنعتی ۳۹۹۱ واحد پایش شده که ۷۲۶ مورد اخطار دریافت کرده‌اند، گفت: بحران صنعت نداریم اما محدودیت‌های این حوزه را نمی‌توان نادیده گرفت. صنعتگران باید بیشتر به فکر محیط زیست باشند.

ابتکار با اشاره به اینکه آب‌های زیرزمینی ظرفیت محدودی دارند عنوان کرد: در جهان حد مجاز برای استفاده از این سفره ها حداکثر ۲۰ درصد است. در مواقع جنگ و موارد بحرانی نیز می توان تا ۴۰ درصد از سفره آب‌های زیرزمینی برداشت کرد اما ایران در سال های اخیر از ۸۵ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت کرده است. این مساله می‌تواند برای آینده ایران تهدید جدی باشد.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر ایران در زمینه برداشت آب رتبه اول را دارد. مصر با ۲۵ درصد فاصله نسبت به ایران رتبه دوم برداشت از سفره های زیرزمینی را در اختیار دارد.

تهیه پیش‌نویس اولیه قانون حمایت از حیوانات شهری

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به خلاء قانونی در حمایت از حیوانات شهری، از تهیه پیش‌نویس اولیه قانون برای حمایت از این حیوانات خبر داد.

معصومه ابتکار در سفر به استان خراسان رضوی و در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان، درباره اقدامات سازمان در جلوگیری از کشتار سگ‌ها از سوی شهرداری، با بیان اینکه موضوع عقیم‌سازی سگ‌ها و اجرایی کردن آن در شهرداری‌ها در دستورکار قرار گرفته است، اظهار کرد: دستورالعمل کشتار سگ‌های ولگرد از سال ۸۷ وجود داشت که مسئولیت آن با شهرداری‌هاست و محیط زیست نیز پیگیری‌های لازم را انجام می دهد تا این دستورالعمل اصلاح شود، ضمن اینکه از مسئولان بالادستی قول گرفتیم تا موضوع عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد را در دستور کار قرار دهد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و کلا در خصوص حمایت از حیوانات شهری هیچ قانون مشخصی تصویب نشده اما سازمان حفاظت محیط زیست در حال پیگیری است تا یک قانون خوب و کامل برای حمایت از حیوانات شهری تدوین کند که پیش‌نویس اولیه آن توسط کارگروه حقوقی تهیه شده است.

وی درخصوص خشکسالی دریاچه بزنگان خراسان رضوی نیز گفت: متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های پیاپی در استان و کاهش آبدهی چشمه‌ها ، این دریاچه رو به خشکسالی رفته است اما مردم منطقه به داد محیط زیست رسیده‌اند و کشاورزان مازاد آب مصرفی را به این دریاچه اضافه می‌کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: راهکارهای برون رفت از این مشکل به فرماندار شهرستان سرخس ارایه شده است که یکی از این راهکارها اضافه کردن قسمتی از آب سد دوستی به دریاچه بزنگان است.

وی درخصوص انتقال آب از دریای خزر یا دریای عمان و خلیج فارس گفت: موضوعات انتقال آب همیشه مثبت نیست و نیاز به یک ارزیابی زیست محیطی کامل دارد که در نهایت می‌توان نظر نهایی داد.

پاسخ به شائبه فعالیت های سیاسی محیط زیست

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص ادعای تعدادی از نمایندگان مجلس مبنی بر فعالیت سیاسی سازمان محیط زیست نیز بااشاره به اقدامات سازمان در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش‌های محیط زیستی، افتتاح دبیرستان‌های محیط زیستی، ایجاد تشکل‌های محیط زیستی، تشکیل کارگروه‌های مختلف برای رفع آلودگی هوا و احیای رودخانه‌ها و …، اظهار کرد: آیا همه و همه این فعالیت‌ها، سیاسی است. این قضاوت که سازمان حفاظت محیط زیست دارد کار سیاسی می‌کند بر عهده کسانی باشد که از اخلاق و انصاف در حوزه سیاسی برخوردارند.

telegramdintitled

Share