تروریسم مثل یک بیماری مسری به اروپا سرایت کرده است/ایران در هیچ موضوعی استانداردهای دوگانه را نپذیرفته و قبول ندارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رییس جمهور گفت: ایران به عنوان کشور بسیار مهم در منطقه خاورمیانه و کراوسی به عنوان کشور با اهمیت‌ در منطقه بالکان می‌توانند همانند پل ارتباطی این دو منطقه ایفای نقش کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار «یوسیپ لکو» رییس مجلس کرواسی، روابط دو کشور را دوستانه و نزدیک دانست و اظهار داشت: در فضای جدید بعد از توافق هسته‌ای، شرایط براIMAGE635795540833330468ی توسعه همه جانبه روابط اقتصادی آماده‌تر است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت: رییس جمهور گفت: ایران به عنوان کشور بسیار مهم در منطقه خاورمیانه و کراوسی به عنوان کشور با اهمیت‌ در منطقه بالکان می‌توانند همانند پل ارتباطی این دو منطقه ایفای نقش کنند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز در دیدار «یوسیپ لکو» رییس مجلس کرواسی، روابط دو کشور را دوستانه و نزدیک دانست و اظهار داشت: در فضای جدید بعد از توافق هسته‌ای، شرایط برای توسعه همه جانبه روابط اقتصادی آماده‌تر است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: با ایجاد تحرک مناسب در همکاری‌های دو کشور در ماه‌های آینده، می‌توان سطح روابط و همکاری‌های تهران و زاگرب در سال ۲۰۱۶ را ارتقاء بخشید.

روحانی گفت: ایران و کراوسی علاوه بر روابط اقتصادی در زمینه روابط علمی، تحقیقاتی و فنی نیز ظرفیت‌های زیادی دارند که می‌توانند همکاری‌های خود را در راستای منافع دو ملت توسعه دهند.

روحانی در ادامه با اشاره به مسایل منطقه‌ای و موضوع خشونت و تروریسم، اظهار داشت: امروز آثار خشونت و تروریسم همانند یک بیماری مسری به اروپا هم سرایت کرده است. لذا در هر منطقه‌ای که خشونت و تروریسم وجود داشته باشد، همه باید احساس خطر کنند.

رییس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با همه کشورها از جمله اتحادیه اروپا در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری کند، همچنان که امروز ایران حضور پررنگ‌تر و مؤثرتری در مبارزه با تروریسم دارد.

وی افزود: تهران آمادگی دارد در مسایل مورد علاقه و مهم منطقه‌ای و جهانی با سایر کشورها از جمله کرواسی همفکری، رایزنی و همکاری داشته باشد.

روحانی با قدردانی از اعلام حمایت کرواسی از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای ملت ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در هیچ موضوعی استانداردهای دوگانه را نپذیرفته و قبول ندارد و معتقدیم در زمینه استفاده همه ملت‌ها از علم و فناوری نباید امتیاز و تبعیضی وجود داشته باشد.

«یوسیپ لکو» رییس مجلس کرواسی نیز در این دیدار با ابراز تسلیت و همدردی بخاطر فاجعه منا، مذاکرات و رایزنی‌هایش را با همتای ایرانی خود و سایر مسئولین مفید و سازنده دانست و گفت: ایران و کرواسی ظرفیت‌های گسترده‌ای برای افزایش سطح همکاری بویژه در بخش‌های اقتصادی دارند و یقین داریم که در آینده بسیار نزدیک سطح این همکاری‌ها بسیار تقویت خواهد شد.

رییس مجلس کرواسی تصریح کرد: اگر چه کرواسی جزو اتحادیه اروپایی است اما روابط با دوستان خود را خارج از چارچوب اتحادیه اروپا پیگیری کرده و اینگونه روابط را هرگز نادیده نمی‌گیرد.

یوسیپ لکو گفت: کرواسی، جمهوری اسلامی ایران را یک قدرت بزرگ با اقتصاد گسترده نه تنها در سطح منطقه بلکه در جهان می‌نگرد و مصمم است روابط خود را بیش از پیش افزایش دهد و معتقدیم این روابط می‌تواند در ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان نیز تأثیرگذار باشد.

رییس مجلس کرواسی با تأکید بر اینکه کرواسی نقش ایران در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای را غیر قابل انکار می‌داند، گفت: کرواسی اهمیت زیادی به مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل بحران‌ها در منطقه بویژه در عراق و سوریه قائل است.

Share