۵۰ درصد مرگ و میر در ایران به علت سکته‌ها رخ می‌دهد/ میانگین عمر هر ایرانی بدون معلولیت حدود ۶۲ سال است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز ایرانیان تحرک است، گفت: اگر معتقد هستیم کشور باید پیشرفت کند و از سوی دیگر انسان محور توسعه و پیشرفت است، بدون شک این پیشرفت تنها با عنصر انسان سالم محقق می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز ایرانیان تحرک است، گفت: اگر معتقد هستیم کشور باید پیشرفت کند و از سوی دیگر انسان محور توسعه و پیشرفت است، بدون شک این پیشرفت تنها با عنصر انhashemiسان سالم محقق می‌شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی صبح امروز در همایش ورزش،‌ بهداشت و سلامت که در محل پارک خورشید مشهد برگزار شد، اظهار داشت: بیماری فشار خون به عنوان یک بیماری ناشناخته سبب بروز سکته‌های مغزی در انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر در ایران به علت سکته‌ها رخ می‌دهد، گفت: ۳۵ درصد سکته‌ها را سکته‌های قلبی و ۴۷ درصد را سکته‌های مغزی شامل می‌شود.

وزیر بهداشت  ادامه داد: افزایش مرگ و میر به علت سکته‌ها ناشی از مصرف بی‌رویه نمک است، ایرانی‌ها سه تا چهار برابر معمول نمک مصرف می‌کنند که این خود بروز بیماری‌های متعدد را به دنبال دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز ایرانیان تحرک است، افزود: اگر معتقد هستیم که کشور باید پیشرفت کند و از سویی دیگر انسان محور توسعه و پیشرفت است بدون شک این پیشرفت تنها با عنصر انسان سالم محقق می‌شود حتی اگر بخواهیم عبادت کنیم، نیز باید انسانی سالم، تندرست و بانشاط باشیم.

این مقام مسئول اظهار داشت: ایرانیان در ۳۶ سال پیش در بدو پیروزی انقلاب به طور متوسط ۵۵ سال عمر می‌کردند که این رقم در حال حاضر به ۷۳ سال رسیده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: البته ۷۳ سال متوسط عمر ایرانیان است اما میانگین عمر هر ایرانی بدون معلولیت حدود ۶۲ سال است.

وی افزود: با این وضعیتی که پیش می‌رویم و شاهد مصرف غذاهای فست‌فودی از سوی جوانان هستیم، نمی‌دانیم در آینده وضعیت درمان در کشور چگونه می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: مردم باید به سلامت خود اهمیت دهند و در مقابل دولت نیز باید تلاش کند تا با ممنوع شدن محصولات غذایی مضر شاهد ارتقای سلامت مردم و جامعه باشیم.

وی افزود: متوسط عمر ایرانیان در سال ۵۷ حدود ۵۵ سال بود اما امروز این رقم به ۷۳ سال رسیده است اما امروز یکی از مشکلات ما در مرگ‌ومیر مانند اکثر کشورهای پیشرفته مشکل کم‌تحرکی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور در زمان انتخابات بحث بهداشت و درمان بود،‌گفت: امروز نیز مساله بهداشت و درمان یکی از اولویت‌های دولت است و امروز با طرح بیمه سلامت تمام ایرانیان بیمه شدند و ۱۰ میلیون ایرانی در ۲ سال اخیر تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند که در ۹۷۵ بیمارستان کشور به این افراد خدمات ویژه ارائه می‌شود.

این مسئول ادامه داد: مرکز پیوند اعضای شهر شیراز بالاترین رقم پیوند عضو در کشور را به خود اختصاص داده است و سالانه ۶۰۰ پیوند در این مرکز صورت می‌گیرد.

وزیر بهداشت عنوان کرد: قبل از انقلاب اکثر بیماران ما برای درمان به اسرائیل سفر می‌کردند، اما امروز اعزامی به خارج از کشور نداریم و در بحث گردشگری سلامت امروز وضعیت بسیار خوبی در کشور و به‌ویژه شهر مشهد داریم.

/فارس

Share