سایت نفتی خزر هر چه سریعتر پیگیری شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دکتر علی لاریجانی ظهر امروز – سه شنبه ۶ مرداد- در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: مسائل و مشکلات مختلف استان گیلان را می توان پیگیری و حل کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت ,دکتر علی لاریجانی ظهر امروز – سه شنبه ۶ مرداد- در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: مسائل و مشکلات مختلف استان گیلان را می توان پیگیری و حل کرد و در مورد مسئله پیش آمده برای باغداران چای باید مبلغ بدهی های گذشته دولت پیگیری شده و مانده بدهی پرداخت شود. در مورد برنج نیز به گونه ای باید تعرفه واردات برنج تعیین شود که کشاورزان متضرر نشوند.

۱۱۲۵۲۷_origرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد سایت نفتی خزر ما معتقد هستیم که باید این پروژه هر چه سریعتر پیگیری شود البته در این حوزه نفتی مشکل حفر چاه به دلیل عمق زیاد دریای خزر وجود دارد که می توان با تأمین سرمایه گذاری آن را حل کرد. بهره برداری از سایت نفتی خزر می تواند در اقتصاد استان های شمالی کشور و تأمین منافع ایران بسیار حائز اهمیت باشد.

وی در مورد بحران پساب و فاضلاب در استان های شمالی کشور به ویژه استان گیلان گفت: تا جایی که می شود باید از بخش خصوصی بهره گرفت البته بخش نیمه خصوصی توانایی های ویژه ای برای تأمین سرمایه تصفیه خانه های فاضلاب دارا می باشد. پیشنهاد می شود که پروژه ای طراحی شود که با حضور سرمایه گذاران بخش نیمه خصوصی، وزارت نیرو متعهد شود که آب تصفیه شده را خریداری نموده و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

دکتر لاریجانی گفت: در مورد آب های مرزی از وزارتخانه های ذیربط پیگیری هایی باید صورت گیرد و در مورد پروژه های مختلف استانی هم باید از بخش خصوصی و نیمه خصوصی بهره گرفت ما باید تا جایی که می توانیم از ظرفیت های موجود در استان گیلان بهره بگیریم.

وی در مورد آلودگی رودخانه های استان گیلان و بحث تالاب انزلی گفت: از طریق وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست مسائل مرتبط را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس مجلس گفت: در مسئله تقسیمات کشوری معتقدیم که وزارت کشور باید هر چه سریعتر اصلاحات لازم را عملیاتی کنند.

وی در رابطه با بحرانی شدن وضعیت زمین های کشاورزی و تبدیل آنها به ساختمان و ویلاسازی گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود که ویلاسازی تنها در کوهپایه ها انجام گیرد. شوراهای شهر و شهرداری ها نباید اجازه داشته باشند که به آسانی زمین های کشاورزی را تغییر کاربری دهند. قطع درختان موضوعی است که باید در مورد آن به شدت سختگیری صورت گیرد. زمین های خوب کشاورزی شمال کشور به هیچ عنوان نباید قربانی ویلاسازی شود.

دکتر لاریجانی گفت: برای حل بسیاری از مسائل معیشتی مردم استان های شمالی کشور باید بیش از گذشته اقتصاد کشاورزی فعال شده و خانه سازی ها محدود گردد. از مشکلاتی که غالب روستاهای شمالی کشور با آن مواجه هستند رکود تولید و کمبود سرمایه است که باید فعال شود در این زمینه باید اقداماتی صورت گیرد تا اولا واحدهای صنعتی فعال بمانند و در موارد دیگر فعالیت های جدید اقتصادی با توجه به اهمیت محیط زیست استان گیلان شروع به فعالیت نمایند.

وی در مورد بی توجهی به بناهای تاریخی استان گیلان گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید بیش از گذشته به بناهای تاریخی در شمال کشور با توجه به اهمیت موضوع بیش از گذشته توجه نماید و بودجه های لازم را جهت ترمیم و نگهداری آنها اختصاص دهد.

گفتنی است که پیش از سخنان دکتر علی لاریجانی، تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان به بیان مشکلات و معضلات این استان پرداختند.

 

۱۱۲۵۳۲_orig۱۱۲۵۲۶_orig ۱۱۲۵۳۳_orig ۱۱۲۵۳۵_orig

Share