آغاز عملیات احداث بزرگترین ساختمان فرمانداری شهرستان‌های گیلان در آستارا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،کلنگ احداث بزرگترین ساختمان فرمانداری شهرستان‌های استان گیلان در شهرستان آستارا به زمین زده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،کلنگ احداث بزرگترین ساختمان فرمانداری شهرستان‌های استان گیلان در شهرستان آستارا به زمین زده شد.

۴۵۷۹۷«سیروس شفقی» فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در این مراسم،اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان آستارا دارای مراودات اقتصادی، دیپلماتیک و مرزی با کشور جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای حاشیه دریای خزر و منطقه قفقاز است و بعضا افرادی از اتباع و مسئولان این کشورها در ساختمان فرمانداری حضور می‌یابند،نظر به عدم تناسب مساحت موجود با حوزه امور محوله، تصمیم بر احداث بنایی جدید گرفته شد.

وی ساختمان فرمانداری را بنایی به عنوان مرکز فرماندهی مدیریت بحران شهرستان برشمرد و ادامه داد: ساختمان فعلی دارای استحکام کافی نبوده و به دلیل گذشت زمان یک ساختمان قدیمی و فرسوده محسوب می‌شود.

شفقی با بیان اینکه این مسأله یکی از نقیصه‌های موجود در شهرستان بوده، افزود: در راستای توسعه و احداث ساختمانی شایسته و در خور شأن نام و آوازه شهرستان آستارا، مطالعات بسیار با تهیه طرح‌های متعدد صورت پذیرفت که نهایتا با رایزنی و مطالعه میدانی و نشست‌های مکرر با کارشناس ارشد معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان، نقشه نهایی با طراحی منحصر به فرد به پایان رسید.

وی مساحت کل بنای جدید را دو هزار و ۵۰۰ مترمربع عنوان کرد و با اشاره به اینکه این ساختمان در سه فاز احداث خواهد شد، توضیح داد: برای اجرای فاز اول و دوم این پروژه ۱۵ میلیارد ریال برآورد شده است که با مساعدت استاندار محترم و استفاده از منابع استان درصدد هستیم در حداقل‌ترین زمان ممکن شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

وی زمان در نظر گرفته شده برای احداث فاز اول و دوم را ۱۴ ماه عنوان کرد و گفت: با استناد به قول پیمانکار پروژه، پیش‌بینی می‌شود این فازها ظرف ۱۰ ماه آینده به اتمام برسد.

فرماندار شهرستان آستارا در بخش دیگر سخنان خود از قسمت‌های مختلف این ساختمان سه طبقه سخن گفت و خاطرنشان کرد:سالن اجتماعات، سالن اجلاس، اتاق کنفرانس، نمازخانه، بخش اداری، سوئیت ۶۵ متری و سایر اتاق‌های اداری در این مجتمع احداث خواهد شد.

وی ساختمان فوق را از نظر معماری یکی از بی‌نظیرترین بناهای استان گیلان برشمرد و تصریح کرد: خلاقیت در طراحی سبب شده تا پس از اتمام پروژه، یک ساختمان امروزی و معاصر در تلفیق با هویت معماری منطقه را شاهد باشیم.

شفقی یادآور شد: طراحی فرم کلی بنا بیانگر یک ساختمان نظارتی است و مفهوم استحکام، استقامت و صلابت را در شهرستان مرزی بندر آستارا می‌رساند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از ایده‌های بومی و منطقه‌ای از قبیل سقف سفال به روش نوین و فانوس دریایی به عنوان نماد شهرهای بندری و ایده اقلیمی از قبیل کانال‌های هوایی در زیر ساختمان جهت تهویه هوا و کاهش رطوبت از دیگر ویژگی‌های این بنا است.

/ایسنا

Share