خطر کمبود آب مزارع در حدود نیم درصد است/وارد کنندگان برنج سودجویی نکنند/ اولویت اصلی تامین امکانات مورد نیاز کشاورزان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار در نشست شورای حفاظت از منابع آب گیلان با بیان اینکه کمتر از نیم درصد از مزارع شالیزاری استان در معرض خطر کم آبی قرار دارد تصریح کرد : این مقدار کم آبی در میزان کلی تولید برنج تأثیری نخواهد گذاشت و این نباید بهانه ای شود تا واردکنندگان با سوداگری برنج وارد کنند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار در نشست شورای حفاظت از منابع آب گیلان با بیان اینکه کمتر از نیم درصد از مزارع شالیزاری استان در معرض خطر کم آبی قرار دارد تصریح کرد : این مقدار کم آبی در میزان کلی  تولید برنج تأثیری نخواهد گذاشت و این نباید بهانه ای شود تا واردکنندگان با سوداگری برنج وارد کنند.

 jpg4339دکتر محمدعلی نجفی در این نشست که با حضور معاونان سیاسی، امنیتی و هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرمانداران شهرستان ها و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی در محل استانداری برگزار شد با بیان اینکه کمتر از نیم درصد مزارع شالیزاری استان در معرض کم آبی هستند اظهار داشت :  گیلان از بحران خشکسالی عبور کرده و کم‌آبی نباید بهانه‌ای برای واردکنندگان و سوداگران برای واردات برنج باشد.
وی به سنگینی خسارت واردات برنج بر شانه‌های کشاورزان در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته خرید توافقی برنج به منظور حمایت از شالیکاران در گیلان اجرا شد و اگر نیاز باشد این امر در سال جاری انجام می‌شود.

 استاندار گیلان با اشاره به بازدیدها ، نشستهای مختلف وگزارشهای مستمر فرمانداران گفت :البته خطر مشکل کم آبی کشاورزی میتوانست گسترش یابد اما با همکاری مردم وتلاش مدیران این مشکل کنترل شده است .
وی بر ضرورت حضور مدیران در جمع مردم و علی الخصوص کشاورزان تأکید کرد و افزود : تأمین آب زراعی و شرب و همچنین حل مشکلات کشاورزان از اولویت های مهم استان به شمار می رود.
وی به ابلاغ اعتبارات ماده ۱۲ از طرف دولت به گیلان اشاره کرد و یادآور شد: مدیران کمبود اعتبارات را بهانه‌ای برای برطرف نکردن مشکل شالیکاران قرار ندهند و اولویت اصلی ما تامین امکانات مورد نیاز کشاورزان است.
دکتر نجفی به نشست اخیر خود با وزیر نیرو و استانداران ۸ استان بهره مند از حوضه آبریز سفیدرود اشاره کرد و افزود: در این نشست که با تأکید معاون اول رئیس جمهور و به منظور حل مشکلات منابع آبی گیلان تشکیل شد تصمیمات خوبی در جهت تعیین سهم حق آبی استان از حوزه آبریز سفیدرود اتخاذ شد .
وی با اشاره به جایگاه گیلان در تولید برنج کشور اظهار داشت : با توجه به تولید ۴۰ درصد برنج کیفی و مرغوب کشور در گیلان تعیین سهم حق آبی استان از حوزه آبریز سفیدرود از جمله اقدامات مهمی بود که در نشست با وزیر نیرو صورت پذیرفت .

وی با انتقاد از احداث سدهایی غیر کارشناسی شده در مسیر حوزه آبریز سفیدرود درسالهای گذشته  اظهار داشت : باید حقوق مردم گیلان از حوزه آبریز سفیدرود تأمین گردد.
استاندار گیلان بر برگزاری مستمر جلسات حفاظت منابع آب نیز  تأکید کرد و افزود : باید با برگزاری این گونه نشست ها از بروز آسیب ها جلوگیری کنیم.

دکتر نجفی با گرامیداشت سالگرد شهیدان انصاری ونورانی و شهدای کارمند اظهار داشت : این شهیدان عزیز الگویی ارزشمند در عرصه مدیریتی کار و تلاش و خدمت صادقانه به مردم می‌باشند.

در ادامه این نشست هر یک از فرمانداران و مدیران به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته خود در خصوص حفاظت از منابع آبی پرداختند و با رهنمود و دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.

Share