بانکهای ایران هر کاری می کنند; شگرد عجیب بانک ها برای کنترل بازار برنج!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،واردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که نگرانی های زیادی را در میان تولیدکنندگان در سال اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،واردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که نگرانی ها۶۳۵۱۷۴۳۰۷۲۹۴۰۴۶۷۳۸ی زیادی را در میان تولیدکنندگان در سال اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده است.

یکی از این محصولات که در سالهای اخیر بحث های زیادی پیرامون واردات آن به راه افتاده، برنج است؛ محصولی که تولید آن با رنج زیادی برای تولیدکنندگانش همراه است و فعالان این عرصه نگران آن هستند که مباحث مذکور، مانع از ورود کشاورزان به شالی کارها شود و کشور در زمینه تولید برنج به مشکل برخورد کند.

اما گویا شیرینی این واردات به حدی است که باعث ورود برخی بانک ها نیز به این عرصه شده است؛ بانک هایی که تا چند روز پیش کارشان نشان دادن راه برای هدایت نقدینگی در جامعه بود، امروز کار را به جایی رسانده اند که خودشان به دنبال راهی برای افزایش نقدینگی و افزایش سرمایه های خود هستند.

البته بنا بر قانون، بانک ها می توانند تا ۴۰ درصد از سرمایه های خود را در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری کنند، اما گویا بانک ها با همین قانون و با توسل به برخی روش ها توانسته اند قوانین موجود را تا حدی دور بزنند، به گونه ای که با تأسیس چندن شرکت اقماری از زیر بار نظارت بانک مرکزی فرار کنند.

یکی از کارشناسان اقتصادی در این باره می گوید: وقتی بانک ها با این کار تبدیل به شرکت می‌شوند، دیگر نظارتی از سوی بانک مرکزی وجود نخواهد داشت و نظارت‌هایی هم که وجود دارد، دیگر نظارت بانک مرکزی نخواهد بود؛ بنابراین، نظارت‌های معمولی هم پاسخگو نخواهند بود. از سوی دیگر، شرکت‌های زیرمجموعه این سرمایه‌گذاری‌ها مستقل می‌روند از بانک‌ها وام می‌گیرند. یک کار جالبی هم که در این بین صورت می گیرد، این است که بانک‌ها به همدیگر نان قرض می‌دهند و در واقع به راحتی وام پرداخت می کنند.

دامنه فعالیت این شرکت‌ها محدودیتی ندارد، مؤسسات لیزینگ، هلدینگ های دارویی، برج‌سازی و خلاصه هرکجا سود بیشتر فعالیت شرکت‌های بانکی هم بیشتر، در گذشته بانک ها بیسشتر تمایل داشتند تا در فعالیت های بخش مسکن باشند، اما اکنون که بازار مسکن به خواب رفته است، بانک‌ها سفره خود را کنار واردات برنج پهن کرده‌اند.

اما نکته جالب اینکه به گفته دبیر انجمن برنج، مصرف سرانه برنج در ایران سالانه بین ۳۶ تا ۳۷ کیلوگرم است و بر این اساس، نیازمان به واردات نیز حداکثر حدود ۶۰۰ هزار تن (با احتساب ذخیره سازی که داریم) است. البته به گفته برخی مسئولان وزارت صنعت این رقم ممکن است به ۲/۱ میلیون تن نیز برسد.

این در حالی است که اکنون حدود ۳ تا ۴ میلیون تن برنج وارد کشور می شود؛ یعنی چیزی حدود ۳/۵ برابر بیش از نیاز کشور ما برنج وارد بازار می کنیم. سوای اینکه برنج مازاد در کشور چه بلایی می تواند بر سر شالیکاران و تولید کننده های داخلی بیاورد، سود حاصل از این کار ـ که گفته می شود در هر کیلو بیش از ۳۰۰۰ تومان است ـ سود کلانی را عاید وارد کننده های این محصول می کند.

این میزان واردات مازاد، سؤالات اساسی در ذهن ایجاد می کند و آن اینکه این واردات ها از چه کانالهایی، انجام و سود این واردات به جیب چه کسانی سرازیر می شود و نکته آخر چرا هیچ گونه نظارتی بر آن نیست؟

عزت الله یوسفیان ملا در این باره گفت: مسأله متأسفانه فراتر از این حرف هاست، برخی از بانک ها مدعی هستند بانک مرکزی نباید بر اینها نظارت داشته باشد، درحالی که طبق قوانین هر کس در کشور کاری را انجام می دهد بر روی آن نظارت دارد.

بانکهای ما چون نظارت پذیر نیستند، هر کاری می کنند، برنج هم یک محصول پر درآمدی است و برنج در برخی از کشورها برای کشاورز به دلیل خدماتی و نیروی کار ارزان بسیار پایین درمی آید، در حال حاضر کشور ما سالانه به ۲.۵ میلیون تن برنج نیاز دارد که ۲ میلیون آن در داخل تولید می شود و ۵۰۰ هزار تن هم واردات انجام می دهیم اما امروز برای این ۵۰۰ هزار تن همه وارد کننده برنج شده اند.

این نماینده مجلس گفت: ما سالانه ۲ تا ۳ میلیون تن واردات مازاد داریم که درآمد بسیار بالایی دارد، جالب است بدانید که اینها به روش های گوناگون هم توانسته اند بازار را کنترل کنند تا قیمت افت پیدا نکند، مثلا اینها عرضه عمومی ندارند و برنج خود را خصوصی به برخی جاها و برخی شرکت های بزرگ که ۵۰۰۰ کارگر دارند، عرضه می کنند.

این عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: بهترین برنجی که وارد تهران می شود، قیمت آن حدود ۸۰۰ تومان است، در حالی که اینها آن را کیلویی ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ تومان به فروش می رسانند، خوب این عدد، عدد بسیار بالایی است، پس همه هوس می کنند تا برنج وارد کنند.

اما ما دیروز قانون نظارت بر بانک ها را تصویب کردیم و به هر قیمتی بود علیرغم مقاومت برخی ها این کار را به سرانجام رساندیم، با این مصوبه اگر بانک مرکزی اراده ای داشته باشد می تواند این کار را انجام دهد.

/تابناک

ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی
Share