چای سنواتی یا از بین برود یا اینکه در یک مزایده بین‌المللی به فروش برسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،همزمان با آغاز برداشت برگ سبز چای نشست رسیدگی به مسائل صنعت چای با حضور جمعی از مدیران، نمایندگان چایکاران و کارخانه داران به ریاست استاندار گیلان در سازمان چای برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،همزمان با آغاز برداشت برگ سبز چای نشست رسیدگی به مسائل صنعت چای با حضور جمعی از مدیران، نمایندگان چایکاران و کارخانه داران به ریاست استاندار گیلان در سازمان چای برگزار شد.jpg3774

نجفی در این نشست با اشاره به بیان دغدغه ها و مسائل چای  از سوی نمایندگان چایکار، کارخانه داران و رئیس سازمان چای گفت : آنچه در این گزارشات مشاهده شد حاکی از بیان انتقادات و دستاوردها در  فضایی مملو از امید، آرامش و همدلی برای کاهش مشکلات و دغدغه های صنعت چای است.
دکتر نجفی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید آهنگ جدیدی در رونق صنعت چای آغاز شده است افزود :با توجه به هماهنگی و همدلی که در این بخش وجود دارد، سال خوبی پیش روی تولیدکنندگان و باغداران خواهد بود.
وی با اشاره به تلاش های فراوان دولت تدبیر و امید در رونق صنعت چای و حل مشکلات چایکاران گفت: به رغم محدودیت های مالی سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان به یارانه چای اختصاص داده  شد.
نماینده ی عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ کشور دنیا چای خیزند گفت : به جرأت می گویم در هیچ کشوری به اندازه ی جمهوری اسلامی ایران از چای حمایت نمی شود و به این اندازه یارانه پرداخت نمی شود.
استاندار گیلان با بیان اینکه قیمت برگ سبز چای امسال حدود ۷ درصد بیش تر از میانگین تورم افزایش یافت گفت : همچنین قیمت این محصول ۶ درصد بالاتر از میانگین نرخ خرید تضمینی همه ی محصولاتی است که توسط دولت در سال جاری خریداری می شود.
استاندار گیلان همچنین از احیاء ۲ هزار هکتار باغات رها شده به واسطه ی اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت : در طول سالیان گذشته به دلیل غیر اقتصادی شدن چایکاری سطح زیر کشت این محصول از ۳۲ هزار هکتار به ۲۰ هزار هکتار تقلیل یافت.
دکتر نجفی همچنین مسئله ی خرید آزاد چای را در ایجاد رقابت بین کارخانه داران چای  موثر دانست و گفت : این موضوع در برنامه های ما قرار دارد و با اصلاح ساختار، آزادسازی خرید نیز انجام می شود تا فضای رقابتی ایجاد گردد.
وی افزود :اگر بحث چایکاری اقتصادی شود ما دیگر دغدغه ای در زمینه کاهش سطح زیر کشت این محصول نخواهیم داشت.
وی در ادامه ی سخنانش چای سنواتی را یکی از بزرگترین معضلات این محصول در کشور عنوان کرد و گفت : چای سنواتی به شمشیر بالای سر باغداران و دلسوزان چای تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه کل ارزش چای سنواتی موجود در کشور حدود ۵۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود  گفت : این در حالی است که دولت سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه به چای می دهد تا بازار این محصول مناسب شود.
دکتر نجفی افزود : مصرانه از وزارت جهاد کشاورزی و وزارتخانه های ذیربط، نمایندگان مجلس می‌خواهیم کمک کنند تا یکبار برای همیشه بحث چای سنواتی پایان یابد.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد : شفاف سازی در بحث چای سنواتی و تعیین تکلیف آن ، به نفع دولت، کشاورز و کارخانه داران چای است.
دکتر نجفی پیشنهاد داد : چای سنواتی یا از بین برود یا اینکه در یک مزایده بین المللی با نظارت عالی استانداری، وزارت جهاد کشاورزی و دستگاههای نظارتی به فروش برود و برای یکبار بصورت قانونی از مرزهای کشور خارج شود.
وی با بیان اینکه باید سیاست مشخصی در زمینه ی چای سنواتی دنبال کنیم گفت : هر روز نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی ما گرفتار جلوگیری از توزیع چای سنواتی هستند.
استاندار گیلان خاطرنشان کرد: با حل این معضل بار دیگر به کشاورزان و صنعت چای فرصت داده می شود تا چای با کیفیت بالا، تولید و عرضه کنند.
استاندار گیلان با اشاره به مصرف ۱۱۰ هزار تنی چای خشک در کشور گفت : با تولید ۱۴ تا ۲۰ هزار تنی چای خشک داخلی نباید غصه ی فروش این محصول را بخوریم در حالیکه وجود چای سنواتی به فروش محصول داخلی ضربه وارد کرده است.
استاندار گیلان یکی دیگر از دلایل به فروش نرفتن چای خشک داخلی را ضربه خوردن اعتماد مصرف کننده عنوان کرد و گفت : افزایش اختیارات سازمان چای برای سیاستگذاری و هدایت تمام امور مربوط به چای و انجام عملیات بهزراعی، بهنژادی در افزایش کیفیت و کمیت محصول چای و افزایش اعتماد مصرف کننده مؤثر خواهد بود.
دکتر نجفی همچنین خواستار بازگشت اختیارات کامل سازمان چای کشور با اقتدار لازم شد و گفت : باید تمام تصمیم گیری های مربوط به چای در همین استان و در همین سازمان گرفته شودواز وزارت جهاد کشاورزی می خواهیم در این زمینه به سازمان چای اعتماد کند.

رئیس سازمان چای نیز در این نشست تخصیص به موقع اعتبارات بهزراعی، تشکیل صندوق حمایت از توسعه ی صنعت چای، افزایش ۲۱ درصدی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای و اعلام به موقع آن را از اقدامات مؤثر دولت در توجه به چایکاران عنوان کرد و گفت : با تشکیل صندوق حمایت از توسعه ی صنعت چای امسال پس از ۱۰ سال حدود ۵ هزار هکتار از باغات مورد هرس قرار گرفت .

محمد ولی روزبهان افزود : با افزایش نشاط و امید در چایکاران امسال شاهد احیاء ۲ هزار هکتار از باغات چای رها شده بودیم.

ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران شمال نیز در این نشست گفت :با اقدامات استاندار گیلان چایکاران صدای مهر دولت  را پس از سالها شنیدند
وی گفت: با گذشت یک سال و چند ماه از عمر دولت یازدهم، ۱۲۶ درصد به قیمت برگ سبز چای افزوده شده که این امر، شایسته قدردانی است.
وی ادامه داد: پیشتر، چای سنواتی در ادبیات چای، جایی نداشت ولی با رویه خوب و کارشناسی که سازمان چای در پیش گرفته؛ فرصت مناسبی برای نجات چایکاران از این معضل بوجود آمده است.

رحمت سمیعی نیز در این نشست با قدردانی از تلاشهای دولت در بخش چای افزایش اختیارات سازمان چای  وتعیین تکلیف چای سنواتی را خواستار شد.

Share