فرصت منطقه آزاد انزلی برای تجار پاکستانی جهت توسعه روابط با کشورهای حاشیه خزر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در دیدار با رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، این منطقه را فرصت بسیار مناسبی برای بازرگانان پاکستانی در گسترش ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر اعلام کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در دیدار با رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، این منطقه را فرصت بسیار مناسبی برای بازرگانان پاکستانی در گسترش ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر اعلام کرد.

s7oq1j80رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با ارائه پیشنهاد بهره گیری تجار پاکستانی از ظرفیتهای بورس کالای منطقه آزاد  انزلی برای تجارت با کشورهای حوزه cis اظهار داشت: با توجه به مزایا و معافیتهای قانونی منطقه آزاد انزلی که امکان تجارت فرامنطقه ای را فرآهم می کند و قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین المللی، بخصوص کریدور شمال جنوب، فعالین اقتصادی پاکستانی می توانند با محوریت این منطقه، اقدام به مبادله کالا با کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز نموده و از طریق بهره برداری از این کریدور بین المللی زمینه کاهش هزینه و زمان تجارت خود با کشورهای شمال اروپا را فراهم نمایند.

وی با اشاره به روابط استراتژیک ایران و پاکستان آمادگی سازمان متبوع خود را برای توسعه روابط اقتصادی بخش خصوصی دو کشور اعلام کرد و افزود: تولید کنندگان و تجار پاکستانی می توانند محصولات خود را از طریق بورس کالای منطقه و کریدور شمال جنوب به بازارهای کشورهای دریای خزر و شمال اروپا عرضه نمایند.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به میزبانی سازمان متبوع خود از اجلاس اتاقهای بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر در چند روز آینده، اضافه کرد: وجود خطوط کشتیرانی میان بندر انزلی با بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر، مزیت مناسبی را برای تجار پاکستانی ایجاد می کند که از ظرفیتهای منطقه آزاد انزلی در مبادلات تجاری استفاده نمایند.

نور محمد جادمانی سفیر پاکستان در این دیدار با تصریح بر جاذبه های گردشگری استان گیلان و منطقه آزاد انزلی، هدف از سفر خود را آشنایی با تجربیات مناطق آزاد ایران و بخصوص این منطقه اعلام کرد و گفت: با عنایت به مزایا و معافیتهای قانونی موجود در این منطقه و موقعیت استراتژیک منطقه آزاد انزلی در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، این منطقه فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری و حضور فعالین اقتصادی پاکستانی بوده و سرمایه گذاران کشور خود را برای فعالیت در این منطقه تشویق می کنم.

وی با بیان اینکه در بازدید از این منطقه فضای مناسبی برای توسعه همکاریها و مبادلات دو و چند جانبه مشاهده کردم، با اظهار امیدواری نسبت به اینکه از طریق منطقه آزاد انزلی زمینه ارتباط تجار پاکستانی با کشورهای حاشیه خزر فرآهم شود، افزود: از پیشنهادات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مبنی بر بهره گیری از کریدورهای بین المللی در تجارت خارجی خود با این کشورها استقبال می کنیم.

سفیر پاکستان با اشاره به علاقمندی این کشور برای تشکیل منطقه آزاد مشترک ایران و پاکستان اظهار داشت: با توجه به مشترکات فرهنگی و مذهبی و مرز مشترک، علاقمند به توسعه همکاریهای اقتصادی بوده و امیدواریم این بازدید موجبات گسترش مراودات تجاری میان بازرگانان بخش خصوصی دو کشور ایجاد نماید.

گفتنی است در پایان این دیدار که رایزن بازرگانی سفارت پاکستان نیز حضور داشت، هیأت دیپلماتیک پاکستانی از مجتمع بندری کاسپین، واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در فاز صنعت منطقه آزاد انزلی و جاذبه های گردشگری منطقه و استان دیدار کردند.

Share