تحریم وتوافق باهم سازگاری ندارند/آمده‌ایم درباره تعهدات آمریکابیشتر بشنویم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،وزیر امور خارجه کشورمان گفت: علاوه بر شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، آمده‌ایم تا از طرف آمریکایی توضیح بیشتری درباره آثار توافق احتمالی بر وضع داخلی تعهدات این کشور بشنویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به نیویورک گفت: علاوه بر شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، آمده‌ایم تا از طرف آمریکایی توضیح بیشتری درباره آثار توافق احتمالی بر وضع داخلی تعهدات این کشور بشنویم.

۱۴۲۱۶۴۵۶۵۱۴۱۲_zarif--1محمد جواد ظریف افزود: ما دولت آمریکا را مسئول اجرای تعهدات بین‌المللی می دانیم و طبق مقررات بین‌المللی مشکلات داخلی هیچ دولتی، آن دولت را از اجرای تعهدات بین المللی خود معاف نمی‌کند.

 وی اضافه کرد: این مبنایی است که ما بر اساس آن مذاکره می‌کنیم و البته مایلیم که توضیح بشنویم و دوستان ما شنیده‌اند و شاید در مذاکراتی هم که در این هفته خواهیم داشت، در مورد آثار وضع داخلی ایالات متحده بر اجرای تعهدات آن کشور اگر توافق حاصل شود، بیشتر توضیح بشنویم.

 وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در نشست اخیر وین درباره رفع تحریم‌ها شفاف سازی شده است یا خیر؟ گفت: ما از ابتدا گفته‌ایم که تحریم و توافق باهم سازگاری ندارند، باید طرف‌های ما یکی از این دو را انتخاب کنند.

وی افزود: در مذاکرات لوزان ما به چارچوبی رسیده بودیم که با اجرای آن، هم تحریم‌های اقتصادی و مالی برداشته و هم قطعنامه‌های شورای امنیت لغو می‌شوند و یک قطعنامه جایگزین آن می‌شود که توافق را تایید خواهد کرد.

ظریف با تاکید بر اینکه این توافق مبنایی بوده که در لوزان به نتیجه رسیده است، گفت: البته باید در مورد همه زمینه‌ها، چارچوب هایی که در لوزان درباره آنها توافق شده یا راه حل هایی که در موردشان تفاهم شده است، به صورت مکتوب درآیند و به سندی که مورد موافقت قرار بگیرد، تبدیل شوند.

 وی درباره نشست اخیر وین افزود : در اجلاس وین، دوستان ما این فرصت را پیدا کردند که در مورد حرف هایی که زده شده و نیز درباره برنامه‌هایی که در کنگره مطرح بوده است، سئوال کنند و بیشتر در مورد موضوع تحریم‌ها صحبت و حتی در مورد متنی که در این زمینه مطرح است، گفت‌وگو شود.

 وزیر امور خارجه همچنین هدف اول سفرش به نیویورک را شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته‌ای دانست که بر اساس مقررات آن، هر پنج سال یک‌بار تشکیل می‌شود.

 وی به برگزاری اجلاس قبل در سال۲۰۱۰ میلادی در نیویورک اشاره کرد و اجلاس کنونی یعنی سال ۲۰۱۵ را فرصتی برای اعضای ان. پی. تی خواند که میزان پایبندی به ان پی تی و اقداماتی را که نیاز است بررسی کنند.

 ظریف به ریاست کشورمان بر جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد، از فعال‌ترین اعضای معاهده ان .پی. تی است و امسال هم مواضع جنبش را که بسیار شبیه به مواضع ملی ماست، در افتتاحیه اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه در مجمع عمومی مطرح خواهیم کرد.

 وی افزود: این اجلاس چند هفته ای است و مذاکرات در مورد سند نهایی ادامه خواهد داشت، البته همواره این مذاکرات به دلیل تفاوت مواضع کشورهای هسته‌ای و غیر هسته‌ای، مذاکراتی دشوار بوده و در بسیاری از موارد به نتیجه نرسیده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما سه موضوع خلع سلاح هسته‌ای، دسترسی به فناوری صلح‌آمیز و عدم اشاعه هسته‌ای را سه ستون معاهده عدم اشاعه خواند و گفت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و بیشتر کشورهای غیر هسته‌ای، توازن در هر سه مبنای معاهده را خواستارند.

وی خلع سلاح هسته‌ای را نسبت به دو موضوع دیگر از نظر کشورهای فاقد این سلاح مهم‌تر دانست و گفت: کشورهای دارای سلاح هسته‌ای، بیشترین تخلف را از موازین ان. پی. تی و معاهده داشته اند، چون ماده شش معاهده خلع سلاح را خواستار است و تفسیر و رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری نیز آنها را به پیگیری برنامه خلع سلاح موظف کرده است، ولی آنها این کار را انجام نداده اند.

ظریف در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوع مهم عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای اشاره کرد و گفت: در بازنگری سال ۱۹۹۵ میلادی، عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای نیز در دستور کار قرار گرفت ولی برخی از اعضای ان .پی . تی، تاکنون از این موضوع جلوگیری کرده‌اند.

وی همچنین به دیدارهای جانبی خود در حاشیه اجلاس اشاره کرد و گفت: با کشورهای مختلفی که در نشست امسال حضور خواهند داشت، دیدار و مذاکره خواهیم داشت و وزیران خارجه تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان در این اجلاس شرکت می کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان به برنامه ریزی برای دیدار با دبیرکل و اعضای دبیرخانه سازمان ملل اشاره کرد و گفت: گفت‌وگو با گروه کشورهای ۱+۵، بیشتر در سطح همکاران من و در یکی دو مورد هم با حضور خود بنده پیگیری خواهد شد تا در مرحله کنونی که هستیم و مرحله نگارش است بتوان کار را پیش برد./ایسنا

Share