منطقه مشترک آزاد اقتصادی خزری راه‌اندازی شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،استاندار گیلان با بیان اینکه آماده ترانزیت نفت و گاز کشورهای حاشیه خزر هستیم، گفت: راهبرد کشورهای خزر در منطقه با توجه به وضعیت اقتصادی جهان برد برد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،استاندار گیلان با بیان اینکه آماده ترانزیت نفت و گاز کشورهای حاشیه خزر هستیم، گفت: راهبرد کشورهای خزر در منطقه با توجه به وضعیت اقتصادی جهان برد برد است.

photo_2015-04-30_12-16-43محمدعلی نجفی در مراسم افتتاحیه پانزدهمین اجلاس اتاقهای بازرگانی پنج کشور حاشیه دریای خزر ، اظهار داشت: گیلان آماده استقبال از سرمایه گذاران خارجی و داخلی است.

وی با بیان اینکه از ۲۰ سال قبل با آستراخان روسیه تبادل اقتصادی داریم، افزود: نخستین نمایشگاه صنعتی ایران توسط گیلان در آستراخان برگزار شد و در همان سال‌ها خط کشتیرانی آستراخان به انزلی ایجاد شد.

استاندار گیلان با اشاره به راه‌اندازی پرواز آستراخان روسیه به رشت در ۲۰ سال گذشته، گفت: گیلان در بند آکتائو و جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای حاشیه خزر نیز فعالیت‌خوبی داشته است.

نجفی با اشاره به تلاش‌های دولت تدبیر و امید در بهتر شدن فضای بین المللی برای رونق تجارت خارجی کشورمان گفت : حضور گرم بخش خصوصی در نشست توسعه و سرمایه گذاری با رئیس جمهوری پاسخ روشن به سیاست های اقتصادی و دیپلماسی فعال دولت است که فضای بهتری را برای کار و تلاش و رونق اقتصادی ایجاد کرده است.

وی خواستار گسترش روابط اقتصادی بخش خصوصی گیلان با همه کشورها شد و تصریح کرد: زمینه این روابط را بصورت گسترده فراهم می‌کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه تقویت تشکل های غیردولتی جزء بحث های اصلی ما است، گفت  برگزاری این نشست در منطقه ی آزاد نشان دهنده ی پیوند خوب بین این دو بخش است و باید از فرصت منطقه آزاد برای تقویت بخش خصوصی بهره بگیریم.

نجفی به تجارت گیلان با کشورهای حاشیه دریای خزر اشاره کرد و گفت: برگزاری این اجلاس فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت‌های مختلف گیلان و جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی با بیان اینکه :توسعه تجارت گیلان با کشورهای حاشیه خزر به عنوان استان معین در خدمت منافع ملی کشور است، تصریح کرد: از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی این کشورها در ساخت راه آهن رشت به آستارا که به نفع روابط اقتصادی همه ی طرفها است استقبال می‌کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به منابع نفت و گاز کشورهای حاشیه خزر، اظهار داشت: دریای خزر دریای صلح و دوستی است و دولت ایران عزم جذی دارد روابط خود را با شرکای حاشیه خزر افزایش یابد.

نجفی با اشاره به ظرفیت ۳ درصدی ذخایر نفت و ۵درصدی ظرفیت گاز جهان در آسیای میانه، افزود: منابع انرژی در کشورهای حاشیه خزر دارای اهمیت‌های زیادی است.

وی با بیان اینکه یک کشور تولید کننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت و گاز است، خاطرنشان کرد: ایران توانایی خرید گاز ترکمنستان و قزاقزستان را دارد تا از آن در پالایشگاه‌های کشور بهره برد.

استاندار گیلان با بیان اینکه آماده ترانزیت نفت و گاز کشورهای حاشیه خزر هستیم، گفت: راهبرد کشورهای خزر در منطقه با توجه به وضعیت اقتصادی جهان برد برد است.

نجفی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری، کشاورزی و صنعتی گیلان، تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی یک ظرفیت بزرگ برای افزایش مبادلات تجاری است.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل سازمان فراگیر تجاری بین کشورهای حاشیه خزر، اظهار داشت: تدوین و تصویب سند مدیریت توسعه حاشیه خزر ضروری است و پیشنهاد داریم برای تعامل سازنده  بین مناطق آزاد و ویژه یک مجموعه واحد ایجاد شود و منطقه مشترک آزاد اقتصادی خزری راه‌اندازی شود./تسنیم

ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی،

Share