قانون پرداخت نیم درصد ازدرآمد شهرداریها به کتابخانه‌ها اجرایی شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار صبح امروز در جمع اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی گفت : در سفر رئیس جمهور به گیلان ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل پروژه های آموزشی، علمی و دانشگاهی اختصاص یافت که ۵۰ میلیارد ریال آن مربوط به تکمیل کتابخانه مرکزی رشت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ، دکتر محمدعلی نجفی با تأکید بر ضرورت توسعه فرهنگ کتابخوانی در کشور گفت : در ارزیابی کشورهای توسعه یافته یکی از شاخص‌های برجسته مطالعه و کتابخوانی است.
وی با اشاره به مطلوب نبودن سرانه مطالعه در کشور خاطر نشان کرد : در حوزه کتاب و کتابخوانی با وجود اساتید بزرگ ادبیات همچون سعدی، حافظ و سایر مفاخر در وضعیت مناسبی قرار نداریم.
photo_2015-04-28_16-49-09نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی از کودکی تأکید کرد و افزود : عشق به مطالعه باید از کودکی به فرزند آموزش داده شود همان گونه که در مسائلی همچون محیط زیست، باید فرهنگ سازی از دوران کودکی در افراد نهادینه شود؛ ترویج فرهنگ مطالعه نیز از دوران کودکی بسیار تاثیرگذار است.
وی گفت : به منظور ایجاد رغبت و فرهنگ سازی در بین مردم دستگاه‌های ذیربط همچون صدا و سیما، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی اهتمام بیشتری به خرج دهند.

استاندار ضمن بیان اینکه کتابخوانی به گروه خاصی تعلق ندارد یاد آور شد : باید توسعه فرهنگی در استان را در بخش کتابخوانی و کتابخانه ها جستجو کنیم و از این طریق به رشد قابل توجهی برسیم.
وی اجرای کامل قانون پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری ها برای کتابخانه ها را خواستار شد گفت: شهرداری ها بودجه کافی ندارند که بخشی از آن، به عدم تحرک و بخشی به نبود اندیشه نوآوری مدیران شهری مربوط می شود که در این زمینه، موفق عمل نکرده اند.
دکتر نجفی جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری را یکی از مهمترین راهکارها برای جبران کمبود بودجه شهرداری ها عنوان و تصریح کرد: شهرداری ها باید بتوانند سرمایه های لازم را بیشتر از رقم های دولتی، توسط سرمایه گذاران جذب کنند
وی همچنین با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال به بخش های آموزشی عمومی ، علمی و کتابخانه مرکزی رشت در سفر رئیس جمهور به گیلان خاطر نشان کرد : ۵۰ میلیارد ریال از مبلغ اختصاص یافته مربوط به تکمیل پروژه های کتابخانه مرکزی رشت است که باید در ابتدای سال ۹۵ به بهره برداری برسد.
دکتر نجفی با بیان اینکه استان گیلان با این تعداد فرهیختگان هنوز دارای سالن مناسبی برای فعالیت های فرهنگی نیست تصویب تکمیل پروژه تالار مرکزی رشت را از دیگر برکات سفر رییس جمهوری و هیأت دولت به گیلان در حوزه فرهنگی عنوان کرد.
دکتر نجفی با اشاره به دغدعه مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ، تأکید کرد: توسعه فرهنگی نباید در حد شعار در جامعه باقی بماند و فرهیختگان و اندیشمندان باید برای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کنند.
استاندار با ابراز امیدواری از تحرک ایجاد شده در فضای کتابخانه های عمومی استان گفت : به منظور توسعه دولت الکترونیک باید در خصوص کتابخانه های مجازی اهتمام ویژه ای صورت پذیرد.

در ادامه این نشست که هر یک از اعضای انجمن کتابخانه های استان به بیان مطالب و پیشنهادات خود پرداختند، امیر محمدپور مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی استان ضمن تشکر از حمایت های ویژه استاندار از فرهنگ کتابخوانی گفت : از سال ۸۴ تا ۹۳ نزدیک به ۷۰ میلیارد ریال شهرداریها به مجموعه کتابخانه های استان بدهی دارند که امیدواریم در آینده نزدیک نسبت به پرداخت آن اقدام جدی به عمل آید.
وی همچنین به وجود ۳۰ هزار متر ی زیربنایی کتابخانه های استان اشاره کرد و افزود : به ازای هر گیلانی یک متر و بیست سانتیمترفضای کتابخانه داریم که تا پایان برنامه پنجم توسعه براساس شاخص ها باید به ۵ متر مربع برای هر گیلانی ارتقاء یابد.
امیر محمدپور افزود :در حال حاضر کتابخانه های استان، دارای ۴۴ هزار و ۸۰۹ نفر عضو هستند که به ازای هر یکصد نفر گیلانی، تقریبا دو نفر عضو هستند.
وی تعداد کتابخانه های گیلان را ۹۶ باب ذکر و بیان کرد: گیلان برای برخورداری از کتابخانه، جزو اولین مکان ها بود اما متاسفانه اکنون به اندازه کافی کتابخانه در استان وجود ندارد.
photo_2015-04-28_16-47-46 photo_2015-04-28_16-48-01 photo_2015-04-28_16-48-13 photo_2015-04-28_16-48-18 photo_2015-04-28_16-48-23 photo_2015-04-28_16-48-39 photo_2015-04-28_16-48-51 photo_2015-04-28_16-49-16

Share