یادآوری بزدلی سعودی‌ها/احتمال انصراف لاریجانی از نامزدی مجلس دهم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا شجاعی کیاسری نماینده ساری در مجلس با تاکید براینکه اگر ناطق نوری در انتخابات حضور یابد لاریجانی کاندیدا نخواهد شد، گفته: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهای که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند.

تابناک نوشت:

 انتقاد از کم‌فروشی مدیری در «در حاشیه»

گوشه-کنارure3آنچه که بیش از پیش در « در حاشیه» مشهود است، پشت صحنه ی طولانی آن است. چطور ممکن است اصل هر قسمت سریال حدودا ۲۰ دقیقه باشد و پشت صحنه هایش نزدیک به ۱۰ دقیقه!

یک پایگاه خبری با مقدمه فوق نوشته: مخاطبی که پس از چندی به امید طنز درست و حسابی جلوی تلویزیون نشسته پس از گذشت ده دقیقه از داستان باید ده دقیقه پیام بازرگانی را تحمل کند و دوباره بعد از بازگشت به قصه، هنوز اتفاق های بانمک و خنده دار شروع نشده باید ده دقیقه پشت صحنه را ببیند و از خنده و سوتی های بازیگران به وجد بیاید و لبخندی بر لب هایش بنشیند و از دیدن پشت صحنه آن راضی تر باشد تا از تماشای اصل فیلم.

تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی ۵.۹ میلیارد دلاری هند به ایرانیک مقام رسمی هند گفت: تحریم های غرب باعث شده دهلی نتواند بدهی ۵.۹ میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند. خبرگزاری پی تی آی هند روز سه شنبه بدون نام بردن از این مقام رسمی هند به نقل از وی اضافه کرد: تحریم های اعمال شده علیه ایران انجام معاملات بانکی را به ارزهای بین المللی چون یورو و دلار با شرکت های ایرانی برای کشورهایی همچون هند دشوار کرده است. قرار بود هند این مبلغ را که بابت خرید نفت خام ایران در بانک های این کشور ذخیره شده است تا ۲۸ فوریه (۹ اسفند)پرداخت کند.این کشور در ۱۴ مارس ۲۰۱۵ (۲۳ اسفند) ۲.۸ میلیارد دلار از بدهی خود به ایران را پرداخت کرد.

یادآوری بزدلی سعودی‌ها

احسان حدیدی با اشاره به سخنان منتسب به آیت‌الله نمر النمر در باره آل سعود در اینستاگرام نوشته:

خدایش او را از زندان آل سعود برهاند

ای کاش جنگ و درگیری بین مسلمین تمام شود

ای کاش عربستان از این مسلمان کشی دست بردارد

اما وقتی زبان صلح و گفتگو را کنار می گذارند و اصرار به جنگ و درگیری دارند، باید گذشته ی بزدلی شان را به آنان گوشزد کرد

آیت الله باقر النمر: مزدوران آل سعود می گویند ما شیرهای اهل سنت هستیم! خب می پرسیم مقابل چه کسی؟ می گویند شیرهای اهل سنت مقابل ایران هستیم! چقدر شماها (آل سعود) خنده دار هستید! وقتی صدام به کویت حمله کرد همه ی شماها فرار کردید و آمریکا را آوردید تا از شما حمایت کند! صدامی که در آن زمان از پس ایران بر نیامد! نه ایران در زمان کنونی با این پیشرفت نظامی.

احتمال انصراف لاریجانی از نامزدی مجلس دهم

شجاعی کیاسری نماینده ساری در مجلس با تاکید براینکه اگر ناطق نوری در انتخابات حضور یابد لاریجانی کاندیدا نخواهد شد، به نامه‌نیوز گفته: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود و از او حمایت کند گفتگوهایی نیز داشته اند. وی با تاکید بر این که احتمال کاندیدا شدن ناطق نوری در انتخابات مجلس ضعیف است، خاطرنشان کرده: اگر لاریجانی به صحنه نیاد ناطق می آید ولی در کل می توان گفت هر دوی این شخصیت ها نقش قوی و تاثیرگذاری را در انتخابات خواهند داشت. این تاثیرگذاری هم در بعد کاندیدا شدن آنها است هم در بعد حمایت و پشتیبانی از افرادی که وارد صحنه رقابت می شوند.

 وزیر مصری هم خواستار منع سفر حج ایرانی‌ها شد

هم‌پیمانی مصر با عربستان سعودی در حمله نظامی علیه مواضع حوثی‌ها در یمن محدود نشده است. محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر مدعی شده که ایران در امور کشورهای عربی مداخله آشکار می‌کند و باید به همین‌خاطر کشورهای سنی مسلمان به‌خصوص عربستان سعودی اجازه زیارت ایرانیان شیعه را ندهند و برای کنسولگری‌های ایران و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات زیارتی مجوز صادر نکنند.

احتمال انصراف لاریجانی از نامزدی مجلس دهمشجاعی کیاسری نماینده ساری در مجلس با تاکید براینکه اگر ناطق نوری در انتخابات حضور یابد لاریجانی کاندیدا نخواهد شد، به نامه‌نیوز گفته: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود و از او حمایت کند گفتگوهایی نیز داشته اند. وی با تاکید بر این که احتمال کاندیدا شدن ناطق نوری در انتخابات مجلس ضعیف است، خاطرنشان کرده: اگر لاریجانی به صحنه نیاد ناطق می آید ولی در کل می توان گفت هر دوی این شخصیت ها نقش قوی و تاثیرگذاری را در انتخابات خواهند داشت. این تاثیرگذاری هم در بعد کاندیدا شدن آنها است هم در بعد حمایت و پشتیبانی از افرادی که وارد صحنه رقابت می شوند.

نفوذ روس‌های به رایانه‌های کاخ سفید

هکرهای «روسی» در ماه‌های اخیر پس از نفوذ به وزارت خارجه آمریکا موفق شده‌اند «بخش‌های حساسی» از سامانه‌ کامپیوتری کاخ سفید را نیز هک کنند. به گفته شبکه خبری سی‌ان‌ان مقام‌های کاخ سفید می‌گویند که رخنه هکرها توانسته تنها سامانه‌های غیرمحرمانه را هدف قرار دهد و وارد بخش طبقه‌بندی‌شده نشده‌ است. به گفته این مقامات، هکرها اما موفق شده‌اند به اطلاعات حساسی چون جزئیات جدول برنامه کاری رئیس‌جمهوری که در دسترس عموم قرار ندارد وارد شوند.

از دل مذاکرات لوزان، NPT2 به دنیا خواهد آمد

عبدالعلی قوام استاد سرشناس روابط بین‌الملل دانشگاه تهران به ندای ایرانیان گفته است: اگر این توافق نامه هسته ای در تیرماه امضاء شود عملا ما با یک سنت جدید یعنی NPT2 مواجه خواهیم شد. بسیاری از مفاد توافق نامه‌ای که ممکن است در آینده امضاء شودمی تواند وارد NPT شود. همگان به درستی می‌دانند که NPT از آنجا که محصول دوران جنگ سرد است نیازهای امروز را که با توجه تغییرات متعددی در دنیای بین الملل و بر هم کنش دولت‌ها ایجاد شده است پاسخ نمی‌دهد. بنابراین توافق احتمالی ایران و ۵+۱ الگوی مناسبی برای رژیم‌های بین المللی خواهد شد. مقدار زیادی از سوء تفاهماتی که میان ایران و ۵+۱ به وجود آمده است به دلیل همین NPTمحصول جنگ سرد است. در آن دوره تکنولوژی حاکمیت پذیر بود اما در زمان کنونی چنین وضعیتی وجود ندارد. به هر حال کشور‌ها به دنبال راهکاری جدید برای اعمال بهتر نظارت‌ها و دستیابی به انرژی هسته‌ای هستند در این راه مذاکرات ایران و ۵+۱ می‌تواند راه جدیدی را برای تولد NPT2 بازی کند.

ماجرای شکایت و عصبانیت کی‌روش چه بود

کارلوس کی‌روش در حالی جلسه مهم و سه ساعته خود با علی کفاشیان را ترک کرد که به شدت عصبانی و پرخاشگر بود. او به خبرنگاران گفت که از روزنامه گل و سردبیرش به دلیل نشر مسائل خلاف واقع و بازی با آبروی مردم شکایت می‌کنم. ماجرا به یکی از تیترهای امروز روزنامه گل بر می‌گردد. «سند اختصاصی گل که شائبه‌ها را دامن می‌زند. مدیر برنامه مشترک حقیقی، منتظری و کی‌روش» عنوان مطلبی بود که امروز این روزنامه منتشر کرده و در آن با انتشار اسنادی مدعی شده عامل انتقال منتظری و حقیقی ایجنتی به نام «کاروالهو» است که ایجنت کارلوس کی‌روش هم بوده و با توجه به شایعات این روزها در خصوص بحث دلالی کی‌روش دست به افشاگری زده.

فروش گوزن به قیمت یک میلیون تومان در باغ وحش تهران!

مدیرعامل باغ وحش ارم تهران با تایید فروش گوزن زنده و مرده در این باغ وحش گفت: قیمت هر راس گوزن اروپایی بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان است و فروش آن نه تنها غیرقانونی نیست بلکه با مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست صورت می‌گیرد.ایرج جهانگیر در گفت‌وگو با آنا در این باره توضیح داد: از آنجا که گوزن اروپایی گونه در خطری نبوده و در بسیاری از کشورهای اروپایی آن را برای مصرف پرورش می‌دهند، ما نیز با مجوز و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به فروش این گونه می‌کنیم. از آنجا که زاد و ولد گوزن اروپایی بسیار زیاد است و جایی که برای آنها در باغ وحش ارم اختصاص داده شده کوچک است، این گونه به دیگر همنوعان خود آسیب وارد می‌کند، بنابراین فروش آن بلامانع است.به گفته مدیرعامل باغ وحش ارم درباره نحوه تهیه گوزن اروپایی گفت: آن دسته از افرادی که قصد پرورش این گوزن را دارند در ابتدا درخواست داده و پس از بررسی سازمان حفاظت محیط زیست در صورت صحت ادعای آنان، گوزن به صورت زنده در اختیارشان قرار می‌گیرد، در غیر اینصورت گوزن را ذبح کرده و گوشت آن را به متقاضیان تحویل می‌دهیم.

تغییر سرپرست ایسکانیوز پس از پناهندگی خبرنگار ایسکا

پس از آنکه خبرنگار ایسکانیوز در جریان مذاکرات لوزان پناهنده شد و عملکرد این خبرگزاری به چالش کشیده شد، این مجموعه با تغییرات مدیریتی مواجه شد و طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حسین منوری به عنوان سرپرست خبرگزاری ایسکانیوز منصوب شد و در عین حال از علی قربانی سرپرست پیشین در نامه ای تقدیر شد.

انتقاد عجیب به جعفری و فیروزآبادی: بی تدبیری کردید!

تشکل موسوم به انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای به فرمانده کل سپاه پاسداران از سردار جعفری و سردار فیروزآبادی با ادبیاتی عجیب به واسطه حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران انتقاد کرد. در بخشی از متن این نامه آمده است:

«…به نظر می رسد اصل حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای و دفاع از یکپارچگی نظام در مذاکره با بیگانگان، باعث به اشتباه افتادن برخی افراد در مواجهه با بیانیه (توافق نامه) لوزان سوئیس شده است. آن اشتباه راهبردی هم فتح الفتوح خواندن بیانیه لوزان و آن را حاصل مجاهدت دیپلماتیک دانستن است. براستی آیا این توافق نامه پیروزی بزرگ بود؟ آیا تن دادن به معاهده ای که طی آن امتیازات مافوق تصور در صنعت هسته ای -به ویژه نظارت های فراتر از پروتکل الحاقی و باز گذاشتن دست بیگانگان برای جاسوسی از مراکز نظامی- و در مقابل وعده نسیه و مبهم رفع تحریم ها داده شده، پیروزی بزرگ است؟

به نظر ما حداقل مقامات نظامی کشور بایستی روبه روی این ابهامات موضع جدی بگیرند نه آنکه آن را تبریک هم بگویند. موضوعی که شوربختانه در نامه سوال برانگیز رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح هم دیده شد و با بی تدبیری، موجب تنزل موضع کشورمان در مذاکرات گردید…»

آزاده نامداری: قصد پناهندگی ندارم و ایران تنها پناه من است

پس از ایجاد حواشی در خصوصی جدایی آزاده نامداری از فرزاد حسنی و حواشی بعدی که با خبرهایی درباره احتمال پناهندگی اش همراه شده بود، این مجری تلویزیون در گفتگو با طالقان نسبت به شایعه تلاش هایش برای دریافت پناهندگی یکی از کشورهای غربی، واکنش نشان داد و گفت: از شنیدن و دیدن چنین اکاذیبی در فضای مجازی متحیر می شوم و در اینجا به صراحت می گویم به هیچ کشوری پناهنده نخواهم شد و ایران اسلامی تنها پناه من است. مگر در کشورهای غربی چه چیزی وجود دارد که در ایران از آن محروم هستم؟ و لذا تاکید می کنم یک وجب از خاک ایران را با سراسر دنیا عوض نخواهم کرد و مثل عده ای دچار خود کم بینی نیستم که وطنم را به لبخند بیگانگان بفروشم.

اعتراض جمعی از اهالی سینما و رسانه به عمل شنیع سعودی‌ها

در پی تعرض به دو نوجوان ایرانی پس از شرکت در حج عمره و در حال بازگشت به ایران در فرودگاه جده قلب بسیاری از ایرانیان را به درد آورد به همین جهت بیش از ۶۰  سینماگر و اهالی رسانه در نامه‌ای که برای خبرگزاری فارس ارسال شد این حرکت شنیع و شرم آور را محکوم کرده و خواستار برخورد شایسته و شدید دستگاه‌ها  مسئول در مقابل این حرمت شکنی شدند.

متن این بیانیه اعتراضی به شرح زیر است:
به نام خدا
حرکت شرم آور ماموران سعودی نسبت به دو نوجوان ایرانی به شدت محکوم است و  امضاء کنندگان ذیل خواستار برخورد شایسته و شدید دستگاه‌های مسئول در مقابل حفظ حرمت هموطنانمان در خارج از کشور هستند و برخورد سهل انگارانه و التماسی را نخواهند پذیرفت.
علیرضا رئیسیان، سیدضیاءالدین دری، علی معلم،مسعود جعفری‌جوزانی،فتح‌الله جعفری جوزانی،سحر جعفری‌جوزانی، لاله اسکندری، سیدضیاء هاشمی، آناهیتا دری، آنا نعمتی، امیر عابدین پور، لعیازنگنه، اسماعیل فلاح پور، دکتر امیر هوشنگ هاشمی،  اصغر نعیمی، بهارک صالح نیا، شیلا خداداد، بهاره کیان افشار، ایوب آقاخانی، علی اوجی، کوروش تهامی، آذر معماریان، داود توحیدپرست، دکتر هومن عشقی، نیوشا ضیغمی، امیرحسین رستمی، بیژن میرباقری، رضا داودنژاد، امین زندگانی، الیکا عبدالرزاقی، شهاب عباسی، احمدرضا گرشاسبی، روح الله حسینی، حمیدرضا علیپور، سعید هاشمی، فرید شرعی، شهاب رمضان،

حمایت از بیانیه لوزان با حمله به منقل و وافور!

رئیس ستاد انتخابات حسن روحانی در استان البرز در حضور استاندار و برخی مسئولان استان، منتقدان توافق هسته‌ای را با الفاظی خطاب کرد که مورد اعتراض حاضران قرار گرفت. حجت‌الاسلام مهدی قدسی‌محلاتی اظهار داشت: من و خانواده‌ام بیش از ۴۵ سال است که با آقای حسن روحانی آشنا هستیم.وی افزود: ۴۷ سال قبل وقتی به حوزه علمیه رفتم، چند سال زودتر آقای روحانی در حوزه ثبت‌نام کرده بود. اتاق شماره ۲۴ من بودم، اتاق شماره ۲۵ ایشان و بالاخره اتاق بعدی آقای شهیدی بودند که امروز در بنیاد شهید حضور دارند.این فعال سیاسی گفت: ۴۵ سال قبل بنا به دستور مرحوم پسندیده از بیت امام راحل(ره) برای پیگیری و هدایت مبارزات سیاسی به کرج اعزام شدم، قرار بود حضور من در کرج یک ساله باشد، اما ۴۵ سال است که در اینجا هستیم.رئیس ستاد حسن روحانی در استان البرز گفت: در یک قرن اخیر دو اتفاق بسیار مهم در ایران به وقوع پیوسته است، یکی ملی شدن صنعت نفت و دومی توافق هسته‌‌ای ایران در ۱۳ فروردین ۹۴ است.وی بیان داشت: اگر چه این توافق بسیار ارزشمند است اما نعره‌کشان، عربده‌کشان سیاسی و قداره‌بندان سیاسی حرف‌هایی می‌زنند، باید به اینها گفت که شما بروید پای منقل و وافورتان. شما را چه به این کارها!

قدیمی‌ترین ایرباس جهان در ایران

در حال حاضر این هواپیما، کهنسال‌ترین ایرباس جهان است که همچنان در حال خدمت است.این جت به سفارش شرکت THAI ساخته شد و در ۱۹۷۸/۳/۱ اولین پرواز خود را انجام داد. در سال ۱۹۹۹ به شرکت ماهان واگذار شد. پس از بازنشسته شدن EP-MHE در کرمان، در حال حاضر این هواپیما، کهنسال‌ترین ایرباس جهان است که همچنان در حال خدمت است. چیدمان صندلی‌های این پرنده C24 Y221 است.در تاریخ ۹۱/۱۲/۲۵ بدلیل هارد لندینگ در فرودگاه مهرآباد، دچار سانحه منجر به ترکیدن چهار چرخ شد.

پیشنهاد سعید جلیلی برای تغییر قانون انتخابات

سعید جلیلی پیشنهاد جدیدی را در بررسی سیاستهای کلی نظام پیرامون انتخابات مطرح ساخت.از هشتم آذر ۱۳۹۳، سیاستهای کلی انتخابات در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد که اعضا پیشنهادات مختلفی را در این مورد مطرح می سازند که در آخرین جلسه مجمع، سعید جلیلی عضو این مجمع، پیشنهاد جدیدی را مطرح ساخت.بر اساس پیشنهاد جلیلی در مجمع تشخیص مصلحت، اگر نامزدهای انتخابات در ارتباط با جریان خارجی پای خارجی‌ها را به صحنه بکشانند به عنوان یک حرکت ناسالم تلقی شده و برای رد صلاحیت آنها اقدام می شود و به عنوان منع مداخله اجنبی تلقی می گردد.هنوز در مورد پذیرش پیشنهاد جلیلی، مرجع رسمی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار نظری نداشته است.

معادل فارسی «فکت شیت» آمد

معادل فارسی کلمه «فکت شیت» توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارائه شد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی همزمان با انتشار بیانیه سوئیس و رایج شدن استفاده از کلمه «فکت شیت» واژه «گزارش برگ» را به عنوان معادل فارسی این واژه ارائه کرد.

پورمحمدی: مصوبه ممنوع البیانی مربوط به قبل از این دولت است

وزیر دادگستری گفت: در کنترل فضای امنیتی کشور دولت تنها بخشی از ماجرا است و کنترل کننده همه آن نیست.حجت الاسلام و المسلمین مصطفی‌پور محمدی در مورد عملکرد دولت در زمینه گشایش فضای سیاسی خاطر نشان کرد: اینکه گفته می‌شود در ممنوع البیانی و ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات حکم شورای عالی امنیت ملی موثر است به این معنی نیست که دولت در شورای عالی امنیت ملی همه تصمیمات را می‌گیرد. دولت هم تنها یک عضو شورایعالی امنیت ملی است این  که همچنان ادامه دارد. پورمحمدی با بیان اینکه تعهدات دولت را باید مورد به مورد بررسی کرد٬ گفت: در حوزه سیاسی و اجتماعی دولت تا حد زیادی به وعده‌های خود عمل کرده و فضای آرامی که هم اکنون در محیط سیاسی و اجتماعی شاهد هستیم٬ بسیار کم تنش و کم برخورد بوده این نتیجه صبوری و آرامشی است که دولت دنبال می‌کند. البته بستر التهاب و عوامل التهاب‌آفرین فراوان هستند٬ اما هم در داخل و هم در خارج دولت سعی کرده این بستر‌ها را کنترل کند. به هر حال برخی از بی‌سوژگی تلاش می‌کنند برخی موارد را بزرگ کنند و سر و صدا راه بیاندازند.

Share