هدف از انجام مذاکرات توافق متوازن، شناسایی برنامه هسته‌ای و رفع تحریم‌هاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت: اگر به توافق با طرف‌های غربی برسیم این توافق باید قابل راستی‌آزمایی بوده و قابلیت برگشت‌پذیری یا برگشت‌ناپذیری به طور برابر برای هر دو طرف وجود داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت: اگر به توافق با طرف‌های غربی برسیم این توافق باید قابل راستی‌آزمایی بوده و قابلیت برگشت‌پذیری یا برگشت‌ناپذیری به طور برابر برای هر دو طرف وجود داشته باشد.

eraghchi سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان در گفت‌وگوی شب گذشته (یکشنبه) با خبر ساعت ۲۱ شبکه اول سیما افزود: اگر اقداماتی را ما قبول کنیم و اقداماتی را طرف مقابل قبول کند هر دوی این اقدامات باید قابل راستی آزمایی و اثبات باشد.

وی افزود: طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران برنامه‌هایی را می‌پذیرد که به وسیله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی آزمایی می‌شود و تعهداتی را نیز طرف مقابل برای برداشتن تحریم‌ها قبول می‌کند که باید در عمل به اثبات برسد.

*بعد از توافق اقدامات دو طرف باید قابلیت اثبات و راستی آزمایی داشته باشد
عراقچی اظهار داشت: بعد از توافق باید اقدامات دو طرف در مکانیزم روشن، قابلیت اثبات و راستی آزمایی داشته باشد و این موضوع عجیبی نیست.
معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: درباره برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران این امر اثبات شده‌ای است و جامعه بین‌الملل از جمله کشورهای عضو جنبش غیر متعهد این را پذیرفته‌اند و هیچ یک از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان نمی‌دهد که اقدام خلافی از طرف ایران وجود داشته است.
عراقچی گفت: به هر حال با توجه به دغدغه‌ها و سوال‌هایی که طرح  و نگرانی‌های کاذبی که ایجاد کردند در این مذاکرات اعلام آمادگی کرده‌ایم اعتماد سازی بیشتری درباره برنامه هسته‌ای انجام دهیم.

*طرف مقابل باید شناسایی و مشروعیت برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند
وی تصریح کرد: در مقابل، طرف غربی باید شناسایی و مشروعیت بین‌المللی این برنامه را تضمین کند و تحریم‌ها برداشته شود و این روند مذاکرات است.
عراقچی گفت: در صورتی که به این رویکرد متوازن دست یابیم و هر دو طرف به خواسته‌های خود برسند توافق خواهیم داشت.
معاون وزیر امور خارجه افزود: هرگونه توافقی که به دست آید باید متعادل و متوازن باشد.

*قابلیت برگشت پذیری یا برگشت ناپذیر بودن باید به طور برابر برای هر دو طرف وجود داشته باشد
وی گفت : هرگونه اقدامی که انجام می‌دهند قابلیت برگشت پذیری یا برگشت ناپذیر بودن باید به طور برابر برای هر دو طرف وجود داشته باشد.
عراقچی افزود: ما این اصل را در مذاکرات رعایت کرده‌ایم.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مرحله حساسی از مذاکرات هستیم و بیان نکاتی برای تاثیرگذاری بر فضای مذاکرات طبیعی است گفت: آنچه مسلم است در مذاکرات قرار نیست هیچ امتیازی به طرف مقابل داده شود.

*هدف از انجام مذاکرات توافق متوازن، شناسایی برنامه هسته‌ای و رفع تحریم‌هاست
وی افزود : به ویژه از طرف جمهوری اسلامی ایران قرار نیست هیچ امتیازی داده شود مگر اینکه تلاش کنیم فضای مبتنی بر اعتماد نسبت به برنامه صلح آمیز هسته‌ای‌مان ایجاد کنیم.
عراقچی گفت: در مقابل طرف‌های ما باید احترام بگذارند و برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را شناسایی کنند و تحریم‌هایی را که به ناحق گذاشته‌اند بردارند.
معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: این هدف مذاکرات است و باید  به نقطه‌ای دست یابیم که توافق متوازنی داشته باشیم که در مقابل اعتماد سازی، برنامه هسته‌ای کشورمان شناسایی و تحریم‌ها رفع شود.
وی گفت: آنچه بیش از هر موضوعی نیاز است هماهنگی طرف‌های مقابل ماست.

*عدم هماهنگی ۱+۵ منجر به تشکیل جلسه آنها در لندن بعد از لوزان شد
عراقچی افزود: در مذاکرات اخیر این هماهنگی به طور کامل وجود نداشت و به این دلیل پس از مذاکرات لوزان جلسه‌ای در لندن تشکیل دادند و تلاش کردند مواضع خود را هماهنگ کنند.
وی اضافه کرد: به اعتقاد ما اگر این هماهنگی و اراده سیاسی وجود داشته باشد توافق در دسترس است.
معاون وزیر امور خارجه درباره دستور کار مذاکرات آینده در لوزان سوئیس نیز گفت: درباره مسائل سیاسی و فنی مذاکرات به موازات یکدیگر پیش می‌رود .

*پیشرفت در برخی موارد فنی و تلاش برای راه حل سیاسی
وی افزود: حل مسائل فنی به تصمیم گیری‌های سیاسی کمک می‌کند.
عراقچی اضافه کرد: در برخی موارد فنی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و راه حل‌هایی پیدا شده است اما از نظر سیاسی باید همچنان به تلاش‌ها ادامه دهیم./فارس

Share