راه‌آهن قزوین به رشت ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،عباس آخوندی ،وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از راه‌آهن گیلان اظهار داشت: راه‌آهن قزوین به رشت ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،وزیر راه و شهرسازی گفت: راه‌آهن قزوین به رشت ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. ۱۳۹۳۰۲۱۶۱۵۱۱۳۵۳۲۹۲۶۹۳۸۹۳

عباس آخوندی دقایقی پیش در حاشیه بازدید از راه‌آهن گیلان اظهار داشت: راه‌آهن قزوین به رشت ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه ۳۱ کیلومتر ریل‌گذاری راه‌آهن گیلان اجرا شده است، افزود: تاکنون برای ساخت این خط آهن تاکنون ۸۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است  وبرای تکمیل این طرح ملی به ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عزم دولت برای تسریع در اجرای پروژه راه‌آهن قزوین به رشت و ۸ کیلومتر باقیمانده آزاد راه گیلان گفت: در این سفر تصمیمات خوبی برای اتمام این پروژه‌ها اتخاذ می‌شود.

محور ریلی قزوین ـ رشت ـ انزلی در کریدور ترانزیتی شمال ـ جنوب قرار دارد و محور امیرآباد ـ ساری ـ تهران به موازات این محور، ولی در نیمه شرقی کشور همین نقش را ایفا می‌کند.

با احداث راه ‌آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی، فاصله ریلی بندر انزلی تا تهران به ۳۶۶ کیلومتر می‌‌رسد، درحالی که فاصله بندر امیرآباد تا تهران ۴۱۰ کیلومتر است، علاوه‌ بر آن، محور امیرآباد ـ رستم‌کلا ـ ساری ـ تهران به علت عبور از منطقه فوق‌‌العاده ذوعارضه به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر، گلوگاه ارتباط ریلی در کریدور شمال ـ جنوب تلقی می‌شود.

طول مسیر راه‌ آهن قزوین-رشت-انزلی حدود ۲۰۵ کیلومتر است که با احداث آن، ارتباط ریلی استان گیلان با شبکه راه‌ آهن کشور برقرار می‌شود، همچنین از طریق بندر مهم انزلی، ترابری ریلی و ترانزیتی کریدور شمال-جنوب که بخش وسیعی از  کشورهای آسیایی و اروپایی را دربر خواهد گرفت، تسهیل و ارتقا می‌‌یابد./تسنیم

Share