جوان ۲۲ ساله ای که فیسبوک شرکتش را ۲ میلیارد دلار خرید+تصاویر

پالمر لوکی-Palmer Luckey

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تقریبا در حدود یک سال از زمانی میگذرد که فیسبوک رسما اعلام کرد که استارت آپ Oculus VR را به بهای ۲ میلیارد دلار خریداری کرده است. شرکتی که در حوزه واقعیت مجازی فعال است و اخیرا نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما بنیانگذار ۲۲ ساله این […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تقریبا در حدود یک سال از زمانی میگذرد که فیسبوک رسما اعلام کرد که استارت آپ Oculus VR را به بهای ۲ میلیارد دلار خریداری کرده است. شرکتی که در حوزه واقعیت مجازی فعال است و اخیرا نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما بنیانگذار ۲۲ ساله این شرکت که اکنون به بهای ۲ میلیارد دلار فروخته شده، چگونه زندگی میکند؟ب
تابناک نوشت: بنیانگذار شرکت Oculus «پالمر لوکی» تنها ۲۲ سال دارد. وقتی هنوز یک نوجوان بود اولین دستگاه واقعیت مجازی خود را در پارکینگ خانه ساخت و زمانی که به سن ۱۹ سالگی رسیده بود این دستگاه یک استارت آپ شناخته شده و معتبر بود.

مجله فوربس تخمین زده است که تا کنون و در پی توافق لوکی با فیسبوک برای فروش این استارت آپ به بهای ۲ میلیارد دلار، سرمایه خالص وی اکنون به چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. اما نکته جالب در اینجا است که این سرمایه هنگفت منجر به آن نشده است که این جوان ۲۲ ساله چندان تجملاتی زندگی کند. البته هنوز!

نشریه «بیزینس اینسایدر» نگاهی انداخته است به زندگی لوکی طی یکسال گذشته یعنی از زمانی که فیسبوک شرکت وی را خریداری کرده است:

پالمر لوکی-Palmer Luckeyلوکی در حال حاضر در محله «آترون» در سیلیکون والی زندگی میکند. محله ای که سرشناسانی نظیر اریک اشمیت مدیر عامل گوگل و مگ وایتمن مدیر عامل HP در آن زندگی میکنند. اما لوکی به همراه هفت تن از دوستان خود در خانه ای زندگی میکند که نام آن را «The Commune» گذاشته است و اوقات بیکاری خود را با دوستان به بازی های رایانه ای مشغول است. خانه وی چیزی شبیه به این خانه است:

۴۸۴۹۵۶_۳۹۲
وی در طول روز مدت زمان زیادی را در مقر اصلی فیسبوک در «منلو پارک» میگذراند، اما در دفتر فیسبوک هنوز چندان شناخته شده نیست. وی به مجله فوربس گفته بود: اینجا افراد زیادی هستند که همه چیز را در مورد Oculus میدانند اما نمیدانند من چه کسی هستم:

۴۸۴۹۵۷_۹۵۷
لوکی بیش از هر چیز با تیپ غیر رسمی خود شناخته میشود. وی معمولا یک تی شرت برتن دارد و با یک جفت صندل قدم میزند. اما خود میگوید که دوست دارد پا برهنه باشد: ما کفش را اختراع کردیم تا پاهای خود را از آسیب های محیطی امن نگه داریم. اما زندگی در کالیفرنیای امروز کاملا امن هست. اگر صندل های خود را از پا درآورم هم مشکلی پیش نمی آید:

۴۸۴۹۵۸_۱۰۳
یکی از بزرگترین ولخرجی های وی بعد از قرارداد با فیسبوک این بوده است که یکی از خودروهای شرکت Tesla را به بهای ۱۲۰ هزار دلار خریداری کرده است. وی در این باره گفته است: «الون ماوسک» – مدیر عامل Tesla – فردی است که لیاقت و شایستگی پول من را دارد:

۴۸۴۹۵۹_۲۶۹
اما معمولا با ون GMC خود که مدل ۱۹۸۶ است و گفته میشود که کف آن یک قالیچه قرمز پهن شده رانندگی میکند. وی یکسال گذشته را بیش از همه وقف سفر و آشنایی با مهندسان مختلف برای نشان دادن دستگاه واقعیت مجازی خود کرده است:

۴۸۴۹۶۰_۴۲۳
این جوان میلیونر ۲۲ ساله طبع شوخی نیز دارد و اغلب مانند یک شومن نمودار میشود. سال قبل در جریان کنفرانسی در کالیفرنیا برای معرفی Rift وی تی شرت های مزین به آرم Oculus را اینگونه تقدیم حضار کرد:

۴۸۴۹۶۱_۸۹۳
در ماه اکتبر سال گذشته میلادی بنیاد Smithsonian جایزه نبوغ و ابتکار را به وی برای اختراع Oculus Rift اهدا کرد:

۴۸۴۹۶۲_۶۹۲
و در ژانویه سال جاری مجله فوربس وی را به عنوان مهمترین ۳۰ نفر زیر سی سال به انتخاب خود معرفی کرد و تصویر وی بر روی جلد این مجله نقش بست:

۴۸۴۹۶۳_۲۹۳
اما با این همه و در حالی که مشغولیت و شهرت پالمر لوکی روز به روز در حال افزایش است، چندان علاقه ای به چهره شدن ندارد. وی خود در مورد اختراع و کار خود میگوید: این موضوعی مربوط به من نیست. موضوعی مربوط به چیزی بسیار بزرگتر است. شاید بزرگتر از همه ما:

۴۸۴۹۶۴_۱۸۷

Share