جذب منابع خارجی و توسعه صادرات اولویت مناطق آزاد باشد/تاکید بر توجه به گردشگری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس جمهوری با بیان اینکه مناطق آزاد می تواند به الگویی برای توسعه کشور در بخش های مختلف تبدیل شوند، اظهارداشت: بهره گیری از فناوری های جدید، جذب سرمایه و صادرات، از اولویت های مناطق آزاد است و حرکت و برنامه ریزی در این راستا ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فرینا، رییس جمهوری با بیان اینکه مناطق آزاد می تواند به الگویی برای توسعه کشور در بخش های مختلف تبدیل شوند، اظهارداشت: بهره گیری از فناوری های جدید، جذب سرمایه و صادرات، از اولویت های مناطق آزاد است و حرکت و برنامه ریزی در این راستا ضروری است.
مناطق آزاد باید به مراکز جذب سرمایه و توسعه صادرات تبدیل شوند
enjk8yfrحجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در نشست مدیران مناطق آزاد کشور با بیان اینکه شرایط کشور روز به روز در حال بهتر شدن است، گفت: تردیدی ندارم که کشور امسال به سمت رونق اقتصادی پیش خواهد رفت و همه باید تلاش کنیم که اقتصاد کشور به رونق و شکوفایی بیش از پیش برسد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز اقتصاد کشور از دوره رکود خارج شده و تا رسیدن به رونق مطلوب هم به زمان نیاز دارد و در این مسیر باید تحرک و شتاب بیشتری ایجاد شود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امسال می توان تولید را تقویت کرده و سرمایه را جذب کرد، اظهار داشت: برای اینکه به رونق برسیم باید تسهیلات لازم فراهم شده و شرایط کسب و کار بهبود یابد. در چنین شرایطی است که می توان انواع سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کرد و مناطق آزاد با توجه به فرصت و شرایط ویژه ای که دارند می توانند نقش بسزایی در جذب سرمایه داشته باشند.
رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت توجه به نحوه حمایت و اختصاص تسهیلات لازم در شرایط خروج از رکود و وارد شدن به رونق اقتصادی گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی و حرکت شود تا اعتماد مردم و سرمایه گذاران برای فعالیت اقتصادی جلب و تقویت شود.
دکتر روحانی گفت: رونق اقتصادی نیازمند سرمایه و تکنولوژی است و بدون آن امکان پذیر نیست. باید شرایطی فراهم شود که سرمایه گذاران و تولید گران نسبت به سود آوری هزینه هایی که انجام می دهند، اعتماد داشته باشند و مناطق آزاد برای فراهم کردن این شرایط از ظرفیت های بهتری برخوردار است.
رییس جمهوری تصریح کرد: باید زیر بناهای لازم را برای تولید گران فراهم کرده و اعتماد لازم برای آنان را ایجاد نمود و اجازه نداد که به این اعتماد لطمه و صدمه ای وارد شود.
دکتر روحانی با تاکید بر به کار بردن دقت لازم برای شناسایی سرمایه گذاران واقعی گفت: باید از ابتدا مراقبت و دقت لازم را به کار گرفت تا سرمایه گذار و تولید کننده واقعی وارد عرصه فعالیت و سرمایه گذاری شوند.
رییس جمهوری با تاکید بر نقش مناطق آزاد در جذب نیروی کار و سرمایه، گفت: اگر مناطق آزاد در این مسیر درست حرکت کنند می توانند به الگویی برای سراسر کشور تبدیل شوند.
دکتر روحانی با اشاره بر ضرورت حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی، افزود: اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد را به جذب منابع خارجی و توسعه صادرات موظف کرده است و این اقدامات باید از اولویت های مناطق آزاد باشد.

رییس جمهوری اضافه کرد: در گذشته مناطق آزاد به مراکزی برای خرید اجناس تبدیل شده بود در حالی که باید این مناطق مراکزی برای جذب سرمایه در زمینه های مختلف باشند.
دکتر روحانی در ادامه توجه به گردشگری را مورد تاکید قرار داد و گفت: گردشگری از راه های رسیدن به رونق و افزایش اشتغال است و ضرورت دارد مورد توجه جدی قرار گیرد.
رییس جمهوری لزوم تهیه شاخص هایی برای سنجش مناطق آزاد را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: صادرات غیر نفتی، جذب سرمایه خارجی، رضایت گردشگر، توجه به محیط زیست و مناطق تاریخی و دینی ،رضایت میزبانان و مردم بومی می تواند از جمله این شاخص ها باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اهمیت توجه به رضایت مردم بومی و مسافران و گردشگران، گفت: باید برای گردشگرانی که توان استفاده از هتل ها را ندارند تسهیلات و امکاناتی فراهم شود که راحت تر و آسوده تر بتوانند استراحت کنند.
رییس جمهوری اصلاح سیستم مالی و بانکی را مورد تاکید قرارداد و گفت: برای رسیدن به رونق اقتصادی به غیر از جذب سرمایه باید سیستم مالی و بانکی کشور اصلاح شود و مناطق آزاد با ارائه تسهیلات ویژه می توانند در این زمینه نیز الگو باشند.
دکتر روحانی افزود: در منطقه آزاد می توان با تسهیلات جدید در زمینه بسیاری از کارها الگویی برای سایر مناطق کشور ارائه کرد.
رییس جمهوری گفت: شرایط امسال به گونه ای است که فضای بین المللی نیز می تواند برای فعالیت اقتصادی در کشورمان مفید باشد و یکی از دستورات اقتصاد مقاومتی، دیپلماسی اقتصادی و تسهیل رابطه با کشورهای جهان و بویژه کشورهای منطقه است و مناطق آزاد می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.
دکتر روحانی با تاکید بر تامین آب شرب مردم گفت: معتقدم در تامین آب شرب مردم باید دولت حمایت و پشتیبانی کند و شرکت مپنا اقدام مناسبی در تامین آب آشامیدنی در قشم انجام داده است که می تواند در سایر مناطق کم آب نیز مورد بهره برداری قرار گیرد و بایستی شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی در این زمینه وارد عمل شود.
رییس جمهوری با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی اظهار امیدواری کرد: همه همدلانه حرکت کرده و همزبان و هم سخن در یک مسیر باشند و وحدت و اتحاد و دوستی بیش از گذشته در کشور فراگیر شود.
گفتنی است مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان در نشست سالانه مدیران عامل مناطق آزاد کشور با روحانی ریاست محترم جمهور، گزارش اقدامات و عملکرد اقتصادی،عمرانی، فرهنگی، گردشگری و برنامه ها و طرح های توسعه و زیرساختی سازمان منطقه آزاد انزلی را به استحضار ایشان رساند.

مناطق آزاد کلید رونق اقتصادی
حسن روحانی افزود: قوانین مناسب، معافیت مالیاتی و امکانات زیربنایی در مناطق آزاد ایران اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی را جلب می کند و فرصتی واقعی برای توسعه اقتصادی کشور فراهم می آورد.
رییس جمهور تاکید کرد: در شرایط اقتصاد مقاومتی مأموریت اصلی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی انتقال فناوری به داخل کشور و تولید با هدف صادرات است و “آنگونه که من دیده ام این ظرفیت در مناطق آزاد در حال شکوفایی است”.
دکتر روحانی افزود: پیش نیاز توسعه در هر منطقه ایجاد امید به آینده است چرا که رونق اقتصادی در گرو امید است و بدبینی و یأس سرمایه گذاران واقعی را از ورود به عرصه های توسعه می ترساند.
دکتر روحانی با اشاره به شرایط کنونی کشور ادامه داد: اطمینان دارم سال ۹۴ سال شکوفایی اقتصادی ایران خواهد بود و دولت تدبیر و امید برای تداوم این رونق از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
رییس جمهور اظهار داشت: فضای بین الملی امروز به نفع رونق اقتصادی کشورمان است و زمینه را برای پیشبرد دیپلماسی اقتصادی ایران مهیا کرده است.
رییس شورایعالی امنیت ملی بخش مهمی از مأموریت های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را متوجه مناطق آزاد دانست و تصریح کرد: یکی از مبانی اصلی تأسیس مناطق آزاد در مرزهای ایران ایجاد کریدورهای تماس با کشورهای همسایه است و این دقیقاً همان نقشی است که اروند با عراق و کویت، کیش و قشم با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، چابهار با هند و عمان، انزلی با همسایگان دریای خزر و ارس و ماکو با آذربایجان و ترکیه دارند.
رییس جمهور خطاب به اکبر ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از زمینه های جذب سرمایه های خارجی، جلب رضایت گردشگران و ساکنان بومی مناطق، حفظ محیط زیست و انطباق فعالیت های هر منطقه با مزیت های نسبی اش، معیارهایی قابل اندازه گیری طراحی کنید و در پایان سال موفقیت مناطق آزاد بر اساس همین معیارها سنجیده و گزارش کنید.
رییس جمهور و هیأت بلند پایه همراهش شامل وزرای کشور و بهداشت، رییس دفتر، دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور و مدیران عامل ۷ منطقه آزاد کشور برای بازدید از پروژه های عمرانی و صنعتی منطقه آزاد قشم در این جزیره به سر می برند.

Share