جدایی پیشنهاد کفاشیان بود/در ۵ قاره ندیدم که اولویت تیم ملی بزرگسالان نباشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سرمربی تیم ملی گفت: کفاشیان در جلسه قبول کرد دیگر هیچ راهی نیست جز اینکه مسیرهایمان جدا شود و این پیشنهاد آقای کفاشیان بود که مسیرهایمان از هم جدا شود و به هیچ عنوان جدایی، نقطه نظر من نبود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سرمربی تیم ملی گفت: کفاشیان در جلسه قبول کرد دیگر هیچ راهی نیست جز اینکه مسیرهایمان جدا شود و این پیشنهاد آقای کفاشیان بود که مسیرهایمان از هم جدا شود و به هیچ عنوان جدایی، نقطه نظر من نبود.۱۳۹۴۰۱۰۲۰۰۰۱۷۱_PhotoA

کارلوس کی‌روش پس از شکست تیم ملی ایران مقابل سوئد در نشست خبری این دیدار در خصوص نظرش در مورد این دیدار و آیا اینکه این مسابقه آخرین بازی وی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران بود، گفت: مهم‌ترین مطلبی که باید به آن اشاره کنم پس از ۴ سال کار با تیم ملی ایران، افتخار می‌کنم به تیمم و تک تک بازیکنان، این بهترین گروهی بود که در طول دوران مربی‌گری‌ام در اختیار داشتم. بازیکنانی که با دریافتی کم توانستند چنین نمایشی ارائه کنند، جای افتخار دارند و من به تک تک آنها افتخار می‌کنم.

وی ادامه داد: الان فقط غمگین هستم چون هیچ موقع خروج و ترک کردن خوشحال کننده نیست اما زندگی ادامه دارد و باید رو به جلو حرکت کرد.

سرمربی تیم ملی ایران در مورد آنالیزش از دیدار با سوئد گفت: بابت این سؤال تشکر می‌کنم و خوب شد این سوال را پرسیدید چون این فرصت را پیدا می‌کنم تا از فدراسیون فوتبال سوئد، مربیان و بازیکنان و در مجموع از تیم خوب این کشور تشکر کنم چون موافقت کردند تا با ما بازی کنند. در ۴ سال گذشته همیشه برای بازی‌های دوستانه مشکل داشتیم اما امشب نگاه من این بود که بازیکنانم تجربه بین المللی به دست بیاورند که به این مهم توانستیم دست پیدا کنیم.

وی افزود: سوئد از لحاظ تاکتیکی و کیفیت بازیکنانش و البته تجربه بین المللی بازیکنانش تیم بسیار خوبی است و ما نمی توانیم فراموش کنیم که از این لحاظ بازیکنان ما تجربه کمتری دارند و به اینجا آمدیم تا این تجربه را پیدا کنیم. البته بازیکنانی مثل زلاتان که در تمام تیم‌ها حضوری تأثیرگذار دارد و در نیمه اول بازیکنان ما در لحظاتی کم تجربه و عصبی مقابل وی بازی کردند اما امشب ثابت کردیم اگر تجربه بیشتر داشته باشیم و فرصت بازی مقابل تیم هایی مانند سوئد و شیلی به دست بیاید می توانیم نمایش خوبی داشته باشیم.

کی روش در مورد جدایی‌اش از تیم ملی و اینکه این تصمیم توسط چه شخصی گرفته شده است، گفت: این سوال سختی است و جواب آن دشوار است، چون داستان طولانی دارد. پس از عملکرد تیم ملی در جام جهانی و جام ملت‌ها که بدون هیچ گونه حمایت و اردوهای آماده سازی به دست آمد و رضایت اکثریت مردم را در بر داشت و همین طور اکثر مردم این خرسندی را نشان دادند اما دست اندرکاران جدید فدراسیون فوتبال نظرشان این بود که عملکرد بنده به عنوان مربی و نتایج تیم ملی راضی کننده نیست برعکس آن چیزی که اکثریت مردم ایران فکر می کردند با افتخار و قداست کامل سعی کردیم برای تیم ملی بجنگیم اما افراد جدید در فدراسیون چنین طرز فکری نداشتند.

وی افزود: کفاشیان در جلسه آخر به من گفت با این اتفاقاتی که افتاده مطمئنا ادامه کار دشوار خواهد بود و شاید با مشکلاتی که با آن روبرو هستیم نتوانیم به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کنیم. او حتی تا جایی پیش رفت که به من گفت شاید وضعیت بهتر که نشود هیچ حتی بدتر هم بشود. اسدی نیز به عنوان دبیرکل نظراتش متفق القول بر این است که عملکردمان رضایت بخش نبوده و در این شرایط کار دیگری نمی‌شود کرد. بنابراین تنها باید رفت تا دست فدراسیون ایران برای تصمیمات دیگری باز باشد.

سرمربی تیم ملی در مورد حمایت‌هایی که این روزها از وی در رسانه‌های مجازی توسط هواداران تیم ملی فوتبال ایران می‌شود و همچنین در پاسخ به این سؤال که با صراحت بگوید برای آینده چه تصمیمی دارد، گفت: فکر می کنم فقط باید دوباره حرف‌هایم را تکرار کنم. بارها به بازیکنانم گفته ام که احترام خاصی برای آنها قائل هستم و از تعهد آنها تشکر می‌کنم. هیچ وقت در طول زندگی مربیگری‌ام عشق و علاقه‌ای که هواداران ایرانی به من داشتند را تجربه نکرده‌ام البته تا قسمتی از این عشق را در منچستر یونایند توسط هواداران دریافت کردم اما در چند تیم ملی دیگر از جمله تیم ملی پرتغال، کشور خودم که ۲ بار با آن قهرمان جهان شدم و توانستم با این تیم به جام جهانی هم صعود کنم، چنین عشق و علاقه و محبتی که مردم ایران به من داشتند را دریافت نکرده‌ام و واقعا از تک تک هواداران به خاطر محبت شان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: اجازه دهید طور دیگر بگویم. هر آنچه در توان دارم مانند ۴ سال گذشته انجام می دهم برای موفقیت تیم ملی و برای بازیکنان این تیم. اما متأسفانه همانطور که اشاره کردم نقطه نظرات متفاوتی در فدراسیون وجود دارد. تقریبا دو فدراسیون مجزا با دو نقطه نظر متفاوت در فدراسیون ایران وجود دارد. البته دو نقطه نظر متفاوت مشکلی ندارد حتی نظرات مختلف برای من مشکلی نیست چون مربی فوتبال هستم و در تمام زندگی عادت دارم به شنیدن نظرات مختلف اما اگر یک طرف از این داستان این اجازه را به خودش بدهد که در صورت شما به شما توهین کند و زحمات شما را دست کم بگیرند و به شما، بازیکنانت و کادرت توهین کنند، این غیر قابل قبول است.

کی‌روش یادآور شد: حتی می توانند بگویند که از قیافه شما خوشمان نمی‌آید و این مشکلی نیست اما اگر بخواهند توهین کنند و باعث شرم شما شوند و یا بخواهند زحمات شما را نادیده بگیرند به هیچ عنوان قابل قبول نیست و در نتیجه دیگر فضایی برای وجود هر دو گروه در فدراسیون نیست و من اینجا آدم ضعیفه هستم چون فقط یک مربی هستم و نه عضو فدراسیون و نه عضو هیأت رئیسه.

سرمربی تیم ملی در ادامه این نشست تصریح کرد: به همین خاطر هم حتی کفاشیان در جلسه قبول کرد دیگر هیچ راهی نیست جز اینکه مسیرهایمان جدا شود و این پیشنهاد آقای کفاشیان بود که مسیرهایمان از هم جدا شود و به هیچ عنوان جدایی، نقطه نظر من نبود. خیلی شفاف باز هم این موضوع را تأکید می‌کنم چون هم شاهدان مختلف و هم مدارک برای اثبات این موضوع داریم.

وی افزود: ما اجبار پیدا کردیم تا این تصمیم را بگیریم. اما الان این جور به نظر می رسد که حالا که به آخر خط رسیده‌ایم می‌خواهند من را به عنوان آدمِ بد این داستان معرفی کنند. الان به نظر می رسد می خواهند از مسئولیت خود شانه خالی کرده و حقیقت را پنهان کنند ولی من قبول کردم به یک توافق مشترک برسیم و خیلی دوستانه در کمال صلح از همدیگر جدا شویم و اشکالی هم ندارد، اجازه بدهید بگویند من آدمِ بدِ داستان هستم چون هواداران در آخر از حقیقت مطلع هستند. مطمئن هستم و به خداوند بزرگ ایمان دارم که این اتفاق خواهد افتاد و هواداران می دانند که من هیچ موقع پشت آنها و پشت بازیکنان و کادر را خالی نخواهم کرد اگر مجبور نبودم که به این نتیجه برسم.

سرمربی تیم ملی ایران در مورد اینکه بعد از بازی با شیلی چه اتفاقی افتاد که تیم ملی نتوانست مقابل سوئد، نتیجه دیدار قبلی خود را تکرار کند، گفت: مقابل شیلی با تیمی بازی کردیم که ۴۰ بازیکن را آورده بود تا یکسری از جوانانش نیز تجربه بین المللی پیدا کنند. همین طور امشب شاهد این بودیم که سوئد هم با تمام بازیکنانش و با تیم اصلی خود به مصاف ایران که تیم چهل و یکم جهان است به میدان آمد تا به تیم ایران، هواداران تیم ملی، اسپانسرها احترام بگذارد. فراموش نکنید تیم ملی بزرگسالان اولویت اصلی فوتبال بین المللی هست.

وی افزود: در نتیجه وقتی شما با بهترین گزینه‌هایتان حضور ندارید، بازیکنانی که باید اینجا بودند و نیامدند پس به خودتان، هواداران ایرانی و فراتر از این صحبت‌ها و مهم تر به تیم‌های ملی شیلی و سوئد احترام نگذاشتید چون آنها این آمادگی را داشتند تا با تیم کامل ما بازی کنند. از سال ۱۹۸۹ این فرصت را داشتم به عنوان مشاور فنی و مدرس فیفا عضوی از فیفا باشم و با تمام فدراسیون های ۵ قاره آشنایی کامل دارم اما هیچ زمان ندیدم که تیم ملی بزرگسالان اولویت اول نباشد.

کی‌روش یادآور شد: اگر بازیکنان دیگری داشتم مطمئنا گزینه های بیشتری هم داشتم اما این هم به آن معنا نیست که از عملکرد بازیکنان و جوانانم رضایت ندارم و من از آنها راضی هستم اما به عنوان مربی تیم ملی فوتبال نقطه نظر من با یکسری از مسئولان متفاوت است و اعتقادم این است که مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ از خرداد امسال آغاز می‌شود و واقعا فکر می‌کنم یکسری از این بازیکنان جوان آینده درخشانی خواهند داشت اگر مربی خوبی بالای سرشان باشد و تجربه بین المللی خوبی پیدا کنند. امشب دیدیم که بازیکنی مانند امیری که تقریبا هیچ تجربه ای نداشت شب فوق العاده ای را پشت سر گذاشت. امیدوارم فدراسیون ایران در آینده فرصت‌های مناسبی را برای بازیکنان فراهم کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

کارلوس کی‌روش در ادامه این نشست گفت: آینده مردم عادی در دستان خداوند است آینده مربیان نیز همچنین به علاوه اینکه آینده آنها در دستان مدیران و روسای فدراسیون‌ها هم هست. به خاطر همین ما مربیان این قدر اذیت می‌شویم. اجازه دهید شفاف بگویم که یکسری افراد می خواهند بازی های فکری درست کنند در حالی که ما مربیان این بازی‌ها را چشم بسته انجام می‌دهیم. نکته بسیار شفاف است، دبیرکل جدید فدراسیون یک نوع نگرش جدید را وارد فدراسیون کرده است و هر زمان که جلسه داریم مدام می‌گوید ما و تأکیدش روی کلمه ما است اما هیچکس از جمله رئیس فدراسیون و من نمی‌دانیم این ما چه کسانی هستند؟

وی افزود: وقتی همچین طرز تفکری را داریم که می گویند در حال حاضر باید شما باشید چون در حال حاضر احمقانه است که شما را رها کنیم تا بروید و وقتی در چشم من نگاه می کنند و می‌گویند که هیچ کاری برای کشور نکرده ایم و هیچ دستاوردی من و بازیکنان تیم ملی برای این تیم نداشته ایم، جز خرسندی و رضایت مردم و از سوی دیگر در صحبت هایشان اشاره می کنند که افراد تحصیل کرده فکر می کنند کاری نکرده‌ایم؛ نه بازیکن جدیدی معرفی کرده‌ایم و نه دوره آموزشی داشته‌ایم. در نتیجه این آقا و این جنتلمن به من گفتند که حتی استانداردهای حداقلی ایشان را هم ندارم. در نتیجه فقط یک راه است. اگر بنده استانداردهای او و افرادی که او نماینده شان هست را را ندارم باید من را اخراج کند.

کی‌روش گفت: در آخر از همه هواداران عذرخواهی می کنم چون جای این صحبت ها در کنفرانس مطبوعاتی نبود. اما بسیار متاسف و ناراحت هستم که بگویم واقعا فضایی برای این دو طرز تفکر در فدراسیون فوتبال در کنار هم وجود ندارد و به خاطر اینکه من مربی افتاده و دور از غرور و با خضوع هستم، البته این امر با ترسو بودن متفاوت است؛ راه خودم را متوجه شدم و آنقدر هم دیگر گمراه نیستم. فردی در صورت من بگوید استاندارهای حداقلی من را ندارید از یک مربی با ۳۳ سال تجربه دیگر چه توقعی دارید؛ بنابراین واقعا عذر می خواهم./فارس

Share