توپچی گیلانی ژوپیلر را به آتش کشید/علیرضا ۳۳درصد قدرت NEC

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مهاجمی که ابتدای فصل قبل با هزار و یک امید از داماش گیلان راهی تیم هلندی NEC شده بود در ۲۱سالگی شرایط ایده‌آلی را تجربه می‌کند که کمتر کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،تیم فوتبال نایمخن (NEC) و ستاره ایرانی‌اش علیرضا جهانبخش شش هفته مانده به پایان لیگ دسته اول هلند با ۲۱ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جدول آیندهوون ۲ قهرمانی‌شان را مسجل کردند تا ملی‌پوش ۲۱ساله ایرانی با ثبت افتخاری تازه به آینده بیندیشد.۹۶۴۶۴۱_۲۷۷ علیرضا در بازی آخر NEC مقابل اسپارتاروتردام با پاس طلایی‌اش کریستین سانتوز را صاحب توپ کرد تا این ونزوئلایی گل قهرمانی نایمخن را(۴۹) به ثمر برساند.

به این ترتیب هافبک- مهاجمی که ابتدای فصل قبل با هزار و یک امید از داماش گیلان راهی این تیم هلندی شده بود در ۲۱سالگی شرایط ایده‌آلی را تجربه می‌کند که کمتر کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد.

NEC سقوط کرد اما ستاره درخشید
علیرضا ابتدای فصل قبل که به NEC پیوست کار دشواری داشت. این بازیکن جوان ابتدا باید با شرایط محیطی خود در نایمخن آشنا می‌شد و سپس در تیمی حرفه‌ای فوتبال بازی کردن برابر تیم‌های لیگ‌برتری هلند را تجربه می‌کرد.

با این اوصاف جهانبخش فوتبال ایران خیلی زود راهش را پیدا کرد. علیرضا ۲۷مرتبه با نظر سرمربی وقت نایمخن آنتون جانسون ۵۱ساله برای NEC در لیگ‌برتر هلند به میدان آمد که حاصل تلاشش ارسال ۵ پاس گل و به ثمر رساندن ۵ گل طی ۱۲۸۵دقیقه بود.

جهانبخش پس از حضور نایمخن در مرحله پلی‌آف برای فرار از سقوط به دسته اول هم درخشید. علیرضا در این مرحله هم ۱۸۰دقیقه بازی کرد هرچند که نتوانست مانع از سقوط NEC به لیگ یک شود.

صعود درخشان با تفاضل گل خارق العاده
NEC و علیرضا در فصل جاری فوتبال دسته اول هلند(ژوپیلرلیگ) با سرمربی جدید خود رود برود ۵۲ساله طوری درخشیدند که این‌بار جای شک و تردیدی برای اثبات شایستگی‌های‌شان باقی نماند. نایمخن طی ۳۲هفته به ۲۸پیروزی و دو تساوی دست پیدا کرد در حالی که بازیکنانش ۸۸گل زدند و تنها ۲۵مرتبه روی ضربات رقبا تسلیم شدند.
۹۶۴۶۴۳_۶۱۰به این ترتیب تیمی که فصل قبل از لیگ‌برتر سقوط کرده بود این‌بار با ۲۱امتیاز اختلاف نسبت به آیندهوون و تفاضل گل خیره‌کننده ۶۳+ شش هفته مانده به پایان لیگ دسته اول هلند قهرمانی و صعودش به لیگ‌برتر را جشن گرفت.

علیرضا ۳۳درصد قدرت NEC
نایمخن طی ۲۸۸۸۰ دقیقه موفق به زدن ۸۸گل شده است. در این بین چهار بازیکن سهم بیشتری داشته‌اند. روی کاغذ بهترین گلزن NEC اسجورد آرس هلندی است؛ مهاجمی ۳۰ساله که سال۲۰۱۲ برای تیان‌جین‌تدا(تیم فعلی پورعلی‌گنجی) توپ می‌زد.
آرس که برای تیان‌جین طی ۲۹بازی ۱۳گل زده بود این فصل موفق شد ۲۴گل به ثمر برساند. گل‌هایی که البته نقش جهانبخش در روییدن آنها پررنگ بود.

۹۶۴۶۴۴_۱۱۴دومین گلزن اسمی نایمخن در لیگ‌۲۰۱۵-۲۰۱۴ کریستین سانتوز ونزوئلایی است؛ مهاجمی که دو شب پیش روی پاس علیرضا گل قهرمانی NEC را به ثمر رساند. کریستین ۲۷ساله قبل از این گل ۱۸مرتبه دیگر هم عامل شادی هواداران نایمخن شده بود.

NEC دو هافبک ۱۲گله هم دارد. نفر اول علیرضا جهانبخش ۲۱ساله است که ۲۸بازی انجام داد و نفر دوم آنتونی لیم بومبه بلژیکی که تنها ۲۰سال دارد. در واقع ۶۷گل از مجموع ۸۸گل این فصل نایمخن را این چهار نفر به ثمر رسانده‌اند.

بررسی عملکرد علیرضا جهانبخش در ارسال پاس‌های گل هم جالب است. علیرضا این فصل ۱۷پاس گل داده که در نوع خود رکورد قابل توجهی است. جهانبخش ۱۲گل در لیگ برای نایمخن زده و ۱۷پاس گل داده تا به طور مستقیم در به ثمر رسیدن ۲۹گل سهم داشته باشد. در واقع جهانبخش به تنهایی در روییدن ۳۳درصد از گل‌های NEC برای صعود به لیگ‌برتر نقش داشته و این عملکردی نیست که گذشتن از کنارش آسان باشد.

جایزه گاو برنزی هلند هم که به بازیکن برتر لیگ دسته دوم در پایان نیم فصل تعلق می گیرد نصیب علیرضا جهانبخش شد.

جایزه گاو برنزی هلند هم که به بازیکن برتر لیگ دسته دوم در پایان نیم فصل تعلق می گیرد نصیب علیرضا جهانبخش شد.

سرمربی‌NEC میثاقیان هلند
در مورد سرمربی NEC- رود برود هلندی- ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. این مربی ۵۲ساله که موفق شده نایمخن را به لیگ‌برتر بازگرداند قبل از این‌هم دو بار به این مهم دست پیدا کرده است.
رود برود که اتفاقا علاقه زیادی به شیوه بازی علیرضا جهانبخش دارد فصل۰۹-۲۰۰۸ با RKC و الویک ۷۱امتیاز گرفت تا پس از ونلو(VVV) روی پله دوم ژوپیلرلیگ قرار بگیرد. این مربی در فصل ۱۱-۲۰۱۰ هم با رودا جی‌سی قهرمان لیگ یک شد تا با احتساب فصل جاری در رساندن تیم‌های لیگ یکی به دسته برتر هت‌تریک کرده باشد. به واقع رود مثل اکبر میثاقیان خودمان تخصص ویژه‌ای در این کار دارد.

عملکرد جهانبخش در لیگ هلند با NECنایمخن

فصل

مسابقات

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

گل زده

پاس گل

کارت زرد

کارت قرمز

مجموع دقایق بازی

۲۰۱۴-۲۰۱۳

لیگ‌برتر

۲۷

۱۱

۵

۵

۶

۱۲۸۵

۲۰۱۴-۲۰۱۳

پلی‌آف

۲

۲

۱

۱۸۰

۲۰۱۵-۲۰۱۴

لیگ دسته اول

۲۸

۲۸

۱۲

۱۷

۳

۱


۲۳۴۰

عملکرد ستاره ایرانی NEC در جام‌های حذفی

فصل

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

کارت زرد

پاس گل

گل زده

۲۰۱۴-۲۰۱۳

۴

۳

۲۵۹

۱

۱

۲۰۱۵-۲۰۱۴

۳

۳

۳۰۰

۱

۱

۱

جدول چگونگی به ثمر رسیدن ۱۲گل این فصل جهانبخش در ژوپیلرلیگ

شماره گل

حریف

هفته

دقایق گل‌ها

نتیجه نهایی

تاریخ

توضیح

۱

آیندهوون

اول

۷۶

۳-۱

۱۹مرداد۹۳

۷ماه و ۲۶روز قبل

۳و۲

هلمونداسپورت

پنجم

۲۲و۱۵

۴-۱

۷شهریور۹۳

۲پاس گل هم به آرس داد

۴

امن

هفتم

۵۷

۴- صفر

۲۹شهریور۹۳

دقیقه۷۱ از زمین خارج شد

۵

آلمره‌سیتی

نهم

۳۱

۲-۱

۱۱مهر۹۳

گل اول بازی را زد

۶

OSS

یازدهم

۷۵

۳-۱

۴آبان۹۳

گل دوم دیدار بود

۷

توئنته

پانزدهم

۸

۵-۱

۷آذر۹۳

۴ماه و ۸روز قبل

۸

هلمونداسپورت

بیست‌ودوم

۵۲

۵-۱

۱۲بهمن۹۳

سومین گل فصل علیرضا به حریف بود

۹

فورتناسیتارد

بیست‌وسوم

۷۶

۳- صفر

۱۷بهمن۹۳

گل آخر بازی را به ثمر رساند

۱۰

امن

بیست‌وپنجم

۵

۳-۲

۲۴بهمن۹۳

گل اول مسابقه را زد

۱۱

آشیله۲۹

بیست‌وششم

۸۴

۳-۱

۳اسفند۹۳

تنها گل فصلش از روی نقطه پنالتی بود

۱۲

وولندام

سی‌ام

۱۰

۷- صفر

۲۵اسفند۹۳

۲۰روز قبل

مشرق/

Share