تهاتر نفت با کالا ; از روس‌ها اصرار، از ایران انکار!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مقامات روسی در شرایطی از شروع تهاتر نفت و کالا با ایران خبر می‌دهند که وزیر نفت کشورمان با قاطعیت امضای قرارداد با روس‌ها در این زمینه را تکذیب می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مقامات روسی در شرایطی از شروع تهاتر نفت و کالا با ایران خبر می‌دهند که وزیر نفت کشورمان با قاطعیت امضای قرارداد با روس‌ه۹۵۴۶۹۷_۷۴۲ا در این زمینه را تکذیب می‌کند.

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان در نشست روز سه‌شنبه خود با خبرنگاران درباره تهاتر نفت ایران با کالای روسیه که طی یک سال گذشته همواره تکذیب شده است و اینکه روس‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند تهاتر نفت ایران با کالا آغاز شده است، اظهار کرد: الان هم می‌گویم که چیزی برای تهاتر امضا نکرده‌ایم.

زنگنه درباره ادعای روس‌ها مبنی بر اینکه تهاتر آغاز شده است، گفت: به حرف من دقت کنید؛ همیشه گفته‌ام توافقی درباره تهاتر امضا نکرده‌ایم، یک چیزی امضا کرده‌ایم، اما عنوانش تهاتر نبوده و حرفم هم درست است.

این در حالی است که پیشتر معاون وزیر امور خارجه روسیه از شروع اجرای قرار‌داد تهاتر نفت و کالا با ایران خبر داده بود.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: این کشور تهاتر گندم، تجهیزات و مصالح ساختمانی با نفت خام ایران را آغاز کرده است.

زنگنه در واکنش به اصرار خبرنگاران برای شفاف‌سازی بیشتر تاکید کرد: هیچ چیزی برای تهاتر نفت و کالا امضا نکرده‌ام و قرار نیست که بگویم چه چیزی امضا کرده‌ایم!

روسیه در مذاکرات هسته‌ای که به تفاهم هفته گذشته در لوزان سوییس منجر شد، یکی از متحدان ایران بود.

روسیه امیدوار است در صورتی که تفاهم هسته‌ای تا پایان ماه ژوئن به یک توافق نهایی منتهی شود از مزیت لغو تحریم‌ها علیه ایران بهره‌مند شود و در حال حاضر تهاتر نفت و کالا با ایران را آغاز کرده است.

ریابکف در جمع سناتورهای روسی افزود: می‌خواهم توجه شما را به شروع قرار‌داد تهاتر نفت و کالا با ایران که در مقیاس قابل توجهی است، جلب کنم.

وی بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود: ما در ازای دریافت نفت خام از ایران کالاهای مشخصی را به آنها خواهیم داد.

این کار تحت تحریم‌های کنونی ممنوع یا محدود نیست.

ایران سومین خریدار بزرگ گندم از روسیه است و مسکو و تهران از اوایل ۲۰۱۴ در حال مذاکره روی این قرار‌داد هستند.

منابع آگاه یک سال قبل به رویترز گفتند: قرار‌دادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بین ایران و روسیه در حال مذاکره است که شامل خرید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران در ازای کالاها و تجهیزات روسی می‌شود./ایسنا

Share