امیدواریم مذاکرات فردا یا پس فردا به نتیجه برسد/هنوز چند مورد باقی مانده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عراقچی گفت: «در بسیاری از موارد به تفاهم رسیده ایم اما هنوز چند مورد باقی مانده است که باید درباره آنها تصمیم گیری شود.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سید عباس عراقچی‌، عضو ارشد تیم مذاکره کننده در پاسخ به این پرسش که نشست‌های امروز در لوزان‌ چگونه بوده است، گفت: «امروز صبح جلسه وزرای امور خارجه ایران و ۱+۵ برگزار شد. تمام وزرا تا آخر شب روز گذشته وارد شده بودند و جلسه بسیار مهمی بود و در آن بحث های بسیار ریزی صورت گرفت.»

۱۳۹۴۰۱۱۰۱۹۰۱۴۵۷۱_PhotoLوی ادامه داد: «این رویه برخلاف جلسات سابق وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۵ بود که معمولا به بحث‌های کلی می‌گذشت. جلسه صبح جلسه کاری بسیار جدی بود.»

عراقچی تصریح کرد: «موضوعاتی که هنوز برای آنها راه‌حلی پیدا نشده است به شکل جدی مورد بحث قرار گرفت. در اکثر موضوعات راه حل داریم، چند موضوع است که بحث‌ها پیرامون آن باید ادامه پیدا کند‌؛ نظرات وزرا شنیده و قرار بر این شد که بحث‌ها در سطح کارشناسی و مدیران سیاسی ادامه پیدا کند و ماموریت داده شد که کارشناسان فنی که بحث‌های باقی مانده را ادامه دهند و کارشناسان سیاسی و معاونان وزرای امور خارجه بحث‌ها را در سطح سیاسی ادامه خواهند داد. پس از اتمام جلسه وزرا در صبح جلسات کارشناسی ادامه پیدا کرد و تا شب هم ادامه پیدا خواهد کرد.»

وی در پاسخ به این سئوال که چقدر به توافق نزدیک شده اید گفت: «نمی‌توان به شکل قاطع در این خصوص نظر داد. پیشرفت‌های خوبی در دوره‌های گذشته مذاکراتی داشتیم. در این دور هنوز نمی‌توان گفت پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است اما روی ایده‌های مختلف کار کردیم و راه‌حل‌های محتملی که برای چند موضوع اختلافی وجود دارد مورد بررسی جدی قرار گرفته است‌. هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم که نزدیک به حل این مسائل هستیم. امیدوار هستیم و به تلاش های خود ادامه می‌دهیم.»

وی در پاسخ به این سئوال که آیادر نشست امروز بعد از ظهر امکان حل موضوعات وجود دارد گفت: «کار سختی است . بحث ها در حال انجام شدن است . امیدوار هستیم تا آخر وقت امروز یا فردا بتوانیم موضوعات را به جمع بندی برسانیم اما هیچ تضمینی وجود ندارد.»

عراقچی خاطرنشان کرد: «همه وزرای امور خارجه جز وزیر امور خارجه روسیه تا فردا در لوزان باقی می مانند که لاوروف لوزان به دلیل کار شخصی ترک کرده و اگر به جمع بندی برسیم باز می گردد. سایر وزرای امور خارجه باقی می مانند تا به پیشرفت مذاکرات کمک کنند و خود این مسئله نشان دهنده عزم و اراده جدی برای حل موضوعات است.»

وی در پاسخ به ای سئوال که پیش بینی شما در خصوص مدت زمان مذاکرات در روزهای آینده به چه شکل است گفت: «هر لحظه ممکن است در خصوص مسائل مورد اختلاف راه حلی پیدا شود. رسیده به راه حل امشب را به شخصه غیر محتمل می‌دانم. از فردا ممکن است به این مرحله برسیم و به این نتیجه برسیم که رسیدن به راه حل عملی نیست و مذاکرات باید مسیر دیگری را طی کند.»

عراقچی تأکید کرد: «امیدواریم مذاکرات فردا یا پس فردا به نتیجه برسد.»

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در خصوص صدور بیانیه پس از به توافق رسیدن به نتیجه‌ای رسیده اید یا خیر گفت: «هنوز در این خصوص صحبت خاصی نکرده ایم به این دلیل که در حال حاضر مشکلی وجود دارد که اگر حل شود در مرحله بعد به مسئله مورد نظر شما فکر خواهیم کرد .»

عراقچی بیان کرد: «بنای ما این است که اگر قرار شد جلسه جمع بندی شکل بگیرد حتما در ژنو و در مقر سازمان ملل باشد.»

وی در این باره که طرف مقابل تا چه اندازه در دو حوزه تحقیق و توسعه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاضر به عمل به تعهدات خود طبق توافق ژنو است‌، گفت:«تواقفنامه ژنو یک توافق موقت و میانی بود تا ما به توافق جامع برسیم. مهم توافقی است که از این به بعد صورت می‌گیرد و تعهداتی که طرفین از این تاریخ به بعد به هم می‌دهند‌.»

عراقچی گفت: «در بسیاری از موارد به تفاهم رسیده ایم اما هنوز چند مورد باقی مانده است که باید درباره آنها تصمیم گیری شود.»

وی در پاسخ به این سئوال که ارزیابی شما از رویکر ۱+۵ در نشست صبح چه بود گفت: «آنچه می‌توانیم تأیید کنیم جدیت تمام طرفین برای رسیدن به راه‌حل است. حضور وزرای خارجه‌ کشورهای اروپایی‌، روسیه ،چین و هم آمریکا نشان دهند‌ه جدیت آنها برای رسیدن به راه‌حل است. اما به این معنی نیست که به هر راه‌حلی رضایت داده شود .کما اینکه ما هم بسیار جدی هستیم و اراده سیاسی خود را داریم اما هر راه‌حلی مطلوب ما نخواهد بود‌. مهم این است که ما در طول مذاکرات بتوانیم به راه‌حلی برسیم که همه طرف‌ها راضی باشند و این راه‌حل برای همه طرف ها قابل دفاع باشد.»

«رسیدن به این مرحله کار سختی است‌. ما در حال مذاکره با شش کشور بزرگ دنیا به اضافه خانم موگرینی که نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات است هستیم. در حقیقت ما هفت طرف مذاکره کننده داریم‌. هماهنگ شدن این اعضا با هم معضل بسیار بزرگی است کما اینکه از امروز صبح به تعداد جلساتی که این کشورها با ما داشته‌اند‌، جلسات داخلی در خود ۱+۵ نیز برگزار شده است‌.»

وی گفت: «در حال حاضر موضوعات بسیار ریز است و بعضا مذاکرات فنی بسیار ریزی باید صورت بگیرد تا به راه‌حل برسیم‌. اختلاف نظر جدی بین کارشناسان فنی در یک کشور وجود دارد. شرایط کار کردن بسیار سخت شده است اما همه طرفین تمام تلاش خود را می‌کنند.»

/تسنیم

Share