واردات بی‌رویه مهار شود/تحریم‌ها زنگ هشداری بود که نشان داد کجا اشتباه می‌کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،نماینده مردم رشت در مجلس گفت: تولید داخلی باید تقویت و حمایت شود و لازمه این کار، جلوگیری از واردات کالاهای خارجی بی‌کیفیت، واردات بی‌رویه محصولات چه در حوزه کشاورزی و چه در بخش صنعت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،نماینده مردم رشت در مجلس گفت: تولید داخلی باید تقویت و حمایت شود و لازمه این کار، جلوگیری از واردات کالاهای خارجی بی‌کیفیت، واردات بی‌رویه محصولات چه در حوزه کشاورزی و چه در بخش صنعت است.

عدم اطلاع از ارزش فضاها و امکنه تاریخی باعث می شود به طرز سخیفانه ای با آن برخورد شودغلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات بی‌رویه برخی کالاها و با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری در این زمینه اظهار داشت: تحریم‌ها یک زنگ هشداری برای ما بود که نشان داد کجا اشتباه می‌کنیم و به زعم دشمن پاشنه‌آشیل ما کجاست، همچنین واردات بی‌رویه سبب شده بود علی‌رغم همه اقدامات خوبی که پس از انقلاب اسلامی انجام شد، در برخی موارد به شدت وابسته به دشمن باشیم.

وی افزود: طی این داستان‌های کاهش میزان صادرات نفت و سپس کاهش بهای هر بشکه نفت، مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند. چکیده اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به نفت و رفتن به سمت تولیدات داخلی است؛ آن هم تولیدی که منجر به صادرات شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تولید داخلی باید تقویت و حمایت شود،‌گفت: لازمه آن این است که کالاهای خارجی بی‌کیفیت وارد نشود و واردات بی‌رویه محصولات چه در حوزه کشاورزی و چه در بخش صنعت مهار شود چراکه این واردات به تولید ضربه‌زننده هستند.

جعفرزاده ادامه داد: مقام معظم رهبری به لحاظ جایگاه و علمی که دارند، طرازهای تجاری را رصد می‌کنند. در این رصدها مشاهده کردند که میزان واردات بیشتر از صادرات است که به این امر در اصلاح اقتصاد بازرگانی، طراز تجاری منفی می‌گویند. تکرار طراز منفی بیانگر یک رویه‌ای است که در حال تبدیل به عادت است.

وی همچنین تصریح کرد: طبیعتا مقام معظم رهبری که استراتژی‌های کلی نظام را تعیین می‌کنند، تذکری را ابلاغ کردند که این تذکر به موقع، بجا و هوشمندانه بود و سبب می‌شود دولتمردان، بازرگانان، تجار و تولیدکنندگان به سمت صادرات غیرنفتی بروند تا طراز تجاری مثبت شود.

نماینده مردم رشت در خانه ملت با اشاره به اقداماتی که دولت می‌تواند در راستای کاهش واردات انجام دهد، گفت: دولت با حمایت از تولید می‌تواند، جلوی واردات را بگیرد آن هم تولیدی که ارزان تمام شود و با کیفیت بالا باشد و همچنین، این تولیدات باید بتواند جاذبه صادرات را داشته و در بازار بین‌المللی و جهانی رقابت کند.

جعفرزاده در پایان اضافه کرد: واردات ماشین‌آلات صنعتی که بتواند روند تولید کالا را سرعت ببخشد و حجم آن را افزایش و قیمت تمام شده آن را کاهش دهد، رفع مشکلات تولیدکنندگان، ارائه تسهیلات ریالی و ارزی به تولیدکننده و کمک به تولیدکنندگان در ایجاد بازار فروش از جمله اقداماتی است که دولت می‌تواند در جهت تقویت تولید داخلی و کاهش واردات انجام دهد./تسنیم

ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی،

Share