ملت‌های ایران و ترکمنستان در طول قرنها روابط مستحکم خود را حفظ کرده‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان اعلام کردند که تصمیم دارند حجم مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه را تا ۱۰ سال آینده، به رقم ۶۰ میلیارد دلار برسانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان اعلام کردند که تصمیم دارند حجم مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه را تا ۱۰ سال آینده، به رقم ۶۰ میلیارد دلار برسانند. ۱۳۹۳۱۲۱۶۰۰۰۱۴۸_PhotoA

«حسن روحانی» و «قربانقلی بردی محمداف» روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه دیرین دو ملت، بر استفاده از همه ظرفیت‌های موجود برای گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه تاکید کردند.
روحانی با بیان اینکه روابط دو کشور روز به روز گسترش می‌یابد، افزود: ایران و ترکمنستان دو کشور مهم در عرصه تولید انرژی هستند و باید همکاری‌های خود را در این زمینه گسترش دهند.
رئیس جمهوری با اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌ها با ترکمنستان در زمینه ترانزیت انرژی افزود: ایران تمایل دارد ضمن ادامه خرید گاز از ترکمنستان در حوزه خرید برق و ارائه خدمات فنی و مهندسی نیز همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه را گسترش دهد.
روحانی به تصمیم ۲ کشور برای افزایش حجم مبادله کالا از مسیر ریلی به ۱۰ میلیون تن در سال اشاره کرد و اظهار داشت: در زمینه حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز افزایش حجم مبادلات را تسهیل خواهیم کرد تا کریدور عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان در توسعه حمل‌و‌نقل در منطقه فعالتر شود.
رییس جمهوری همچنین به مذاکرات هیئت‌های دو کشور درباره تعیین رژیم حقوقی دریای خزر اشاره و تصریح کرد: دو کشور مایل به تسهیل همکاری‌های بانکی در راستای گسترش تجارت و نیز ارتقای سطح همکاری‌ها در زمینه‌های محیط زیست، مبارزه با مواد مخدر و تامین منابع آبی هستند.
قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این نشست که امروز صورت گرفت، سفر رئیس جمهوری ایران را آغاز دور جدیدی از روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: ملت‌های ایران و ترکمنستان در طول قرنها روابط مستحکم خود را حفظ کرده‌اند و در ۲۳ سال سپری شده از استقلال ترکمنستان نیز روابط دوجانبه همواره روبه رشد بوده است.
رئیس جمهوری ترکمنستان با اشاره به همکاری‌های نزدیک دو کشور در عرصه‌های اکولوژیکی و بازرگانی افزود: قطعا گسترش این همکاری‌ها به اتحاد بیشتر کشورها با یکدیگر منجر خواهد شد.
وی برلزوم همکاری دو کشور در حوزه انرژی تاکید کرد و اظهار داشت: ایران و ترکمنستان دو کشور مطرح در عرصه تولید انرژی هستند و باید همکاری‌های خود را در این زمینه هر چه بیشتر گسترش دهند.
بردی محمداف با اشاره به بهره‌برداری از خط آهن ایران، ترکمنستان، قزاقستان، گفت: ترکمنستان همچنین علاقه دارد روابط خود با ایران را در زمینه‌های علمی و فناوری، کشاورزی و فرهنگی نیز با توجه به تاریخ و میراث مشترک فرهنگی دو کشور گسترش دهد.
وی با تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ترکمنستان در عرصه‌های بین‌المللی براهمیت همکاری‌های دو کشور در مقابله با تهدیدها و خطرات مشترک از جمله در زمینه تجارت مواد مخدر و افراط‌گرایی تأکید کرد./فارس

Share