«دماوند»؛ ناوشکنی با رادار آرایه فازی و سیستم رانش پیشرفته در خزر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نداجا با اشاره به نصب رادار آرایه فازی عصر روی دماوند گفت: رادارهای پایه کنترل و سیستم رانش بسیار پیشرفته و سامانه کنترل فرماندهی با قابلیت بالا از ویژگی‌های ناوشکن دماوند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نداجا با اشاره به نصب رادار آرایه فازی عصر روی دماوند گفت: رادارهای پایه کنترل و سیستم رانش بسیار پیشرفته و سامانه کنترل فرماندهی با قابلیت بالا از ویژگی‌های ناوشکن دماوند است.۱۳۹۳۱۲۱۷۰۰۰۷۰۲_PhotoA

امیر دریادار علی غلامزاده رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش با اشاره به الحاق ناوشکن دماوند به این نیرو اظهار داشت: «دماوند» دومین ناوشکن از سری ناوشکن‌های کلاس موج است که اولین نمونه آن سال ۸۸ توسط مقام معظم رهبری به نیروی دریایی الحاق شد.

غلامزاده در خصوص زمان ساخت این ناوشکن اظهار داشت: روند ساخت این ناوشکن تقریباً نصف مدت‌زمان ساخت ناوشکن جماران به طول انجامید و چندین سال کوتاه تر بود.

وی همچنین با اشاره به نصب رادار آرایه فازی عصر بر روی این ناوشکن گفت: رادارهای پایه کنترل و سیستم رانش بسیار پیشرفته و سامانه کنترل فرماندهی با قابلیت بالا از ویژگی‌های ناوشکن دماوند است.

رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: با توجه به اینکه دریای خزر دریای صلح و دوستی است و این ناوشکن با هدف صلح و دوستی ساخته شده، سیستم تسلیحات و سامانه‌های موشکی ناوشکن دماوند تغییرات چندانی نسبت به ناوشکن جماران نکرده است.

غلامزاده تأکید کرد: «دماوند» ناوشکنی کاملاً عملیاتی است که برای آن در بحث آموزش و مأموریت‌های دریانوردی نیز استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تمام سیستم‌های جنگ الکترونیک ناوشکن دماوند به روز شده و متناسب با پیشرفت تکنولوژی تغییر کرده است.

رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش در پایان تصریح کرد: شعاع عملیاتی ناوشکن دماوند به حدی است که پاسخگوی تمام مأموریت‌های نیروی دریایی در دریای خزر است.

صبح امروز با حضور امیردریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیر حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ناوشکن پیشرفته آموزشی دماوند به طور رسمی به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش در بندر انزلی الحاق شد.
کلیه مراحل طراحی، ساخت و به آب اندازی ناوشکن پیشرفته آموزشی دماوند توسط صنایع شهید تمجیدی سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری بیش از ۷۰۰ مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی، سازمان ها و صنایع مختلف وزارت دفاع انجام شده است.
شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع (صاایران) نیز بالغ بر ۲۵ سامانه الکترونیکی و مخابراتی بومی را در ناوشکن پیشرفته آموزشی دماوند طراحی، اجرا و نصب کرده است که از این محصولات می توان به انواع رادارهای پیشرفته دریایی، سامانه های مخابراتی برای ارتباطات داخلی و خارجی شناور، سیستم های شناسایی و فریب و سامانه های مخابراتی و رهگیری زیر سطحی اشاره کرد.
همچنین سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع کار طراحی و نصب انواع سامانه های پدافند هوایی و سامانه های موشکی سطح به سطح را انجام داده است./فارس

Share