بن‌بست‌های فنی در مذاکرات رفع شد/قدم‌های بسیار خوب در موضوع غنی‌سازی و اراک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بن‌بست‌های فنی در مذاکرات رفع شده، گفت: در موضوعات مربوط به غنی‌سازی و رآکتور اراک قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم و توانستیم نگرانی‌های ساختگی آنان را با پیشنهاد فنی که ارائه کردیم، برطرف کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بن‌بست‌های فنی در مذاکرات رفع شده، گفت: در موضوعات مربوط به غنی‌سازی و رآکتور اراک قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم و توانستیم نگرانی‌های ساختگی آنان را با پیشنهاد فنی که ارائه کردیم، برطرف کنیم.۱۱۲۸۴۰۹_PhotoA

علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با تبیین روند دو دور مذاکره فنی در ژنو و مونترو سوئیس گفت: ما در مذاکرات فنی با نوعی بن‌بست مواجه بودیم و تشخیص مقامات بالاتر نظام بر این بود که بنده شخصا در مذاکرات حضور یابم و در جزئیات مسائل نیز با بالاترین مقام طرف مقابل که وزیر انرژی آمریکاست وارد گفت‌وگو شوم.

وی که با واحد مرکزی خبر گفت‌وگو می‌کرد، افزود: خوشبختانه در این دو جلسه، مذاکرات بسیار مثمر بود و قدم‌های خوبی برداشتیم.

* گفت‌وگو درباره رآکتور اراک، تحقیق و توسعه، فردو و برخی مسائل دیگر

صالحی با بیان اینکه نمی‌توانم جزئیات این مذاکرات را بیان کنم، اضافه کرد: در این مذاکرات درباره غنی‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک، موضوع تحقیق و توسعه، موضوع فردو و برخی مسائل کوچک‌تر گفت‌وگو کردیم.

معاون رئیس جمهور گفت: در موضوعات مربوط به غنی‌سازی و رآکتور اراک قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم و توانستیم دغدغه‌ها و نگرانی‌های ساختگی آنان را با پیشنهاد فنی که ارائه کردیم برطرف کنیم و از منافع ملی و اصل صنعت هسته‌ای نیز به عنوان دستاورد عظیم سازمان انرژی اتمی و عزیزانی که در این سازمان کار می‌کنند دفاع کردیم.

* مذاکراتی متوازن

صالحی افزود: در مجموع این مذاکرات متوازن بود و به اعتبار اینکه هم سابقه فعالیت داشتم و هم در زمینه علمی و فنی آشنایی دارم، حضورم خیلی کمک کرد و می توان گفت در این دو جلسه بن‌بست‌های فنی برطرف شد.

دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای از روز دوشنبه ۱۱ اسفند ماه به مدت چهار روز در شهر مونترو سوئیس برگزار شد. دور قبلی این مذاکرات نیز از اول اسفند ماه به مدت چهار روز در شهر ژنو برگزار شد که برای اولین بار علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در این مذاکرات حضور داشتند و رایزنی‌های دوجانبه‌ا‌ی در راستای بررسی مسائل فنی موضوع هسته‌ای ایران صورت دادند و علاوه بر آن در نشست وزرا و معاونان نیز شرکت کردند.

قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و آمریکا در سطح وزرا ۲۴ اسفند ماه برگزار شود که تاکنون مکان آن قطعی نشده است./فارس

Share