بزرگترین پروژه صنعت نفت کشور افتتاح شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،در مراسمی با حضور رئیس جمهور، فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه صنعت نفت کشور در کنگان افتتاح شد.، فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه صنعت نفت کشور صبح سه شنبه با حضور رییس جمهور و مقام‌های ارشد کشور افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،در مراسمی با حضور رئیس جمهور، فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه صنعت نفت کشور در کنگان افتتاح شد.، فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه صنعت نفت کشور صبح سه شنبه با حضور رییس جمهور و مقام‌های ارشد کشور افتتاح شد.

وزیر نفت در حاشیه افتتاح این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش‌های بسیار زیادی به منظور اجرا و تکمیل و بهره‌برداری از این طرح صورت گرفته است و شاهد عزمی جهادی در اجرای این طرح بودیم.۱۶۲۲۳۳۴

بیژن نامدار زنگنه اضافه کرد: فاز ۱۲ پارس جنوبی که بزرگترین طرح تاریخ صنعت نفت است در آستانه پنجاه و چهارمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت، به عنوان یک پروژه ملی به بهره برداری می‌رسد.

فاز ۱۲ نخستین طرح گازی است که عمده مراحل طراحی، ساخت، اجرا و بهره‌برداری از بخش‌های مختلف خشکی و دریایی آن توسط کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی به انجام رسیده است.

با راه اندازی فاز ١٢ پارس جنوبی که معادل سه فاز استاندارد گاز است که روزانه ۳ هزار میلیون فوت مکعب گاز ترش استخراج و شیرین سازی خواهد شد، ضمن این‌ که روزانه ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی (معادل بیش از ٣۴ میلیون بشکه در سال) و ٧۵٠ تن گوگرد گرانول نیز استحصال می شود.

برآوردها نشان می‌دهد، بازگشت کل میزان سرمایه‌گذاری طرح در کمتر از سه سال از زمان بهره‌برداری محقق می‌شود.

بررسیهای اقتصادی نشان می دهد که با گشایش هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایران افزوده می شود؛ این در حالی است که با راه‌اندازی فاز ١٢ بیش از سه درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می شود.

ارزش محصولات تولید شده فاز ۱۲ ماهانه بیش از ۳۲۷ میلیون دلار است، میزان کل تولید گاز شیرین این فاز حدود ۶ میلیون تن و میزان میعانات گازی تولیدی نیز بیش از ۸ میلیون و ۸۰۰ بشکه است که درآمد حاصله از این محصولات تاکنون بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور بوده است.

مسئولان شرکت نفت با بیان اینکه هم اکنون تمامی واحدهای پالایشگاهی شامل ۶ ردیف شیرین سازی گاز، واحدهای یوتیلیتی، خطوط لوله و سه سکوی دریایی به طور کامل در مدار بهره برداری قرار گرفته اند، تاکید می‌کنند: از سال گذشته تاکنون که اولین واحدهای پالایشگاهی و دریایی بزرگترین فاز پارس جوبی راه اندازی شده تاکنون حدود ۹ میلیارد مترمکعب گاز توسط این فاز تولید و تحویل شبکه سراسری شده است.

در طول یکسال گذشته تاکنون بیش از ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید شده و تاکنون ۱۰ محموله میعانات گازی این فاز مشترک گازی به حجم تقریبی ۱۱.۱ میلیون بشکه به بازارهای مختلف بین المللی صادر شده است.

علاوه بر این، از حدود یکسال گذشته تاکنون حدود ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه های فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید و به شبکه سراسری تحویل داده شده است.

از این رو با احتساب هر مترمکعب گاز ۱۲.۷۵ سنت و هر بشکه میعانات گازی ۶۰ دلار در طول یکسال گذشته ارزش محصولات گازی فاز ۱۲ پارس جنوبی حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده و پیش بینی می شود این درآمد با افزایش قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یابد.

رئیس جمهور قبل از افتتاح فاز ۱۲ از فازهای مختلف پارس جنوبی بازدید هوایی انجام داد و هم اکنون در مراسم افتتاح این فاز در حال سخنرانی است./مهر

Share