اعلام تاریخ ثبت‌نام داوطلبان انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان+شرایط داوطلبین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزارت کشور در اطلاعیه‌ای زمان ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزارت کشور در اطلاعیه‌ای زمان ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

۵۳۱۶۰ee3c7655_Rouhani.ir_1392.12.13_Khobregan_04_148072به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور؛ در اجرای ماده ۱۲ آئین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، وزارت کشور نخستین اطلاعیه‌اش درباره این انتخابات را صادر کرد.

متن کامل اطلاعیه وزارت کشور به شرح زیر است:

به آگاهی هم‌میهنان عزیز می‌رساند ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از روز پنج‌شنبه بیست و ششم آذرماه نود و چهار آغاز و تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه دوم دی ماه نود و چهار به مدت ۷ روز ادامه خواهد داشت و اخذ رأی در روز جمعه مورخ هفتم اسفندماه نود و چهار به عمل خواهد آمد.

داوطلبان یا نمایندگان آنان که کتباً معرفی شده باشند، می‌توانند در مهلت تعیین شده به فرمانداری‌های مراکز حوزه‌های انتخابیه (فرمانداری شهرستان مرکز استان) یا وزارت کشور مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

شرایط انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام به موجب ماده ۳ قانون انتخابات مجلس خبرگان به این شرح است:

الف- اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی

ب- اجتهاد درحدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی‌فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد.

ج- بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسائل روز

د-معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران

هـ- نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی

همچنین براساس مفاد قانون انتخابات، موارد زیر به اطلاع می‌رسد:

۱- مرجع تشخیص دارابودن شرایط فوق، فقهای شورای نگهبان قانون اساسی می‌باشند.

۲- کسانی که رهبر معظم انقلاب صریحاً یا ضمناً اجتهاد آنان را تأیید کرده باشند، از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

۳- ضرورت ندارد که نمایندگان، ساکن یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند.

یادآوری می‌شود این اطلاعیه وزارت کشور در اجرای ماده ۱۲ آئین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری صادر شده است که به موجب آن وزارت کشور پس از وصول دستور مقام رهبری مبنی بر انجام انتخابات خبرگان، موظف است حداکثر ظرف ۱۰ روز مراتب و تاریخ شروع ثبت نام داوطلبان را با استفاده از وسائل ارتباط جمعی به اطلاع مردم برساند.

Share