کابوس وام ازدواج جوانان/ وام های بانکی فقط برای زنجانی ها و مرتضوی هاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سختی دریافت وام ازدواج به کابوسی برای جوانان تبدیل شده است. وام ازدواج هم یکی دیگر از وعده هایی است که برای رسیدن به آنها باید از هفت خوان رستم بگذریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سختی دریافت وام ازدواج به کابوسی برای جوانان تبدیل شده است. وام ازدواج هم یکی دیگر از وعده هایی است که برای رسیدن به آنها باید از هفت خوان رستم بگذریم. سقف دریافت وام ازدواج تنها سه میلیون تومان است! مبلغ خیلی کمی که در قبال هزینه های هنگفت برای ازدواج “هیچ” است. اما همین سه میلیون تومان هم اگر به راحتی به دستمان می رسید غنیمت بود!

۲۷۱۷۸۰_۴۱۷برای گرفتن وام ازدواج بعد از اینکه وارد سایت سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج شویم و اینترنتی ثبت نام کنیم، باید منتظر بمانیم که پیغامی از این سامانه برایمان ارسال شود و ما با مدارکمان برای گرفتن وام سه میلیونی! در شعبه بانک اعلام شده حضور پیدا کنیم. اما نباید همه صبرمان را همین جا خرج کنیم چون راه زیادی در پیش داریم. ضامن بانکی مان باید ده ها نکته ای که بانک تعیین می کند را دارا باشد، اگر در این قسمت به مشکل بخوریم باید چندین هفته یا حتی چندین ماه دنبال ضامن معتبر بگردیم. تا بالاخره ضامنی را پیدا کنیم که مورد تایید بانک قرار بگیرد! تا مسئول بانک خیالش راحت باشد که مبلغ کلان سه میلیون تومان را حتما بر می گردانیم!!!

اما این همه ماجرا نیست، ما از بانک خارج می شویم و منتظر می مانیم که بانک مربوطه پول را به حساب مان واریز کند، اما خبری از تسهیلات ازدواج نیست که نیست.

نمونه ای از منتظران در صف تسهیلات وام ازدواج، که هنوز وام ازدواجشان را دریافت نکردند، زوج جوانی هستند که مرداد ماه ۹۳ اقدام به دریافت وام کرده بودند. پس از اینکه به شعبه بانکی که اعلام شده مراجعه کردند پاسخ بانک معین شده این بود: منتظر بمانید تا پیامکی برایتان ارسال شود!

اما تا امروز که حدود ۵ ماه از ثبت نام شان می گذرد هنوز خبری از تسهیلات ازدواج نیست! پنج ماه مدت کمی نیست که این زوج جوان در صف انتظار دریافت تسهیلات ازدواج خود هستند.

آیا واقعا زمان انتظار دریافت وام ازدواج کوتاه شد؟!

مدت زمان انتظار دریافت وام ازدواج کوتاه می ‌شود! این جمله ای بود که اردیبهشت امسال شهرزاد دانشمندی، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی گفته بود. اما اکنون چیزی خلاف این وعده دیده می شود.

دانشمندی با اعلام اینکه طی اردیبهشت ماه ۹۳ حدود ۱۷ هزار نفر وام قرض الحسنه ازدواج دریافت کرده اند، گفت: در سال ۹۱ حدود ۹۳۴ هزار و ۷۳۴ فقره وام ازدواج پرداخت شد و تا تاریخ اول اردیبهشت ماه جاری۹۴۳ هزار نفر در نوبت دریافت وام ازدواج بوده اند که این تعداد از افراد از سال گذشته یا در سال جاری برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اعلام اینکه این افراد از طریق سامانه برای دریافت وام ازدواج هدایت می شوند، افزود: با توجه به اینکه ۳ بانک دیگر به بانک های پرداخت کننده تسهیلات ازدواج افزوده شده اند، مدت زمان انتظار برای دریافت وام کوتاه تر می شود.

شهرزاد دانشمندی با اعلام اینکه سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از سوی بانک مرکزی همواره رصد می شود، افزود: بر این اساس اگر بانکی دارای منابع برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نباشد، از سامانه حذف می شود.

لازم به ذکر است که توقف کامل پرداخت وام ۵ میلیونی ازدواج و تبدیل آن به ۳ میلیون تومان با اطلاعیه بانک مرکزی در سامانه وام ازدواج و بازگشت بانک مرکزی به مصوبه پیش از سال ۹۰ که دو ماه پیش اعلام شد، یکی دیگر از کم لطفی های دولت به جوانان متقاضی برای دریافت تسهیلات ازدواج بود.

با تاخیر در تحقق وعده تسهیلات ازدواج، شیرینی پرداخت آن تلخ می شود

ابوذر ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در پاسخ به این سوال که چرا دولت به تعهدات خودش درباره تسهیلات وام ازدواج عمل نمی کند به خبرنگار فردا گفت: منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت وام ازدواج از محل سپرده های قرض الحسنه تامین می شود که میزان این سپرده کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: برای رفع پاره ای از این مشکلات دولت باید هر چه سریعتر لایحه اصلاح نظام بانکی را به مجلس ارائه کند که در حواشی بررسی این لایحه دلایل کاهش جذب منابع قرض الحسنه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

ندیمی در ادامه تصریح کرد: اگر واقعا دولت یازدهم بخواهد به وظیفه خود عمل کند نباید برای تحقق وعده تاخیر بیندازد زیرا که شیرینی پرداخت را از بین می برد و تلخ می کند.

این نماینده مردم بیان کرد: مسئله اصلی در موضوع اهتمام به ازدواج این است که باید جوانان را تشویق به ازدواج کنیم و با این هزینه های هنگفت و عمل نکردن به وعده “پرداخت تسهیلات ازدواج” امکان این مسئله وجود ندارد.

ابوذر ندیمی با تاکید بر این موضوع که هر چقدر که توقعات زوجین پایین باشد، میزان پرداخت قطعا به این مبلغ در خور نیست، گفت: حتی ساده ترین مراسم را هم زوجین در نظر بگیرند این مبلغ کفاف مراسم شان را نمی دهد. مگر اینکه با راهکارهای دیگری مثل در اختیار گذاشتن سالن های رایگان برای جشن ازدواج یا به عهده گرفتن بخش هایی از جهیزیه به صورت رایگان جبران این مبلغ کم را بدهد.

وام های بانکی فقط برای بابک زنجانی ها و سعید مرتضوی هاست

عزت ‌الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل و عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: اکثر بانک های کشور در اختیار سرمایه دار، ملاکین و زورگویان اقتصادی است.

وی افزود: تا الان دولت چه زمانی یک وام قرض الحسنه رو به درستی داده است؟! هر زمان که وامی برای قشر ضعیف در نظر می گیرد هزاران بازی در می آورد تا آن وعده تحقق پیدا نکند.

یوسفیان در ادامه تصریح کرد: من به عنوان عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و نماینده چندین دوره مجلس از شما خواهش می کنم که خیلی به این وعده ها امیدوار نباشید. مگر اشخاصی که پارتی در بانک ها داشته باشند!

این نماینده مجلس در نقد به دولت یازدهم عنوان کرد: دولتی که مصوبه می دهد چطور نظارت نمی کند؟ دفتر شکایت نمی گذارد؟ تحقیق نمی کند که چندین نفر از متقاضیان وام گرفته اند و چندین نفر در صف انتظار هستند؟

وی بیان کرد: شرایط بانکی طوری است که قشر ضعیف نمی توانند وام بگیرند و وام فقط برای افراد قدرتمند و متقاضیان وام های کلان و پرسود است و وام های بانکی برای بابک زنجانی ها، سعید مرتضوی ها و … است.

عزت الله یوسفیان در ادامه گفت: مبلغ وام پنج میلیونی به سه میلیون کاهش یافت اگر این مبالغ را کم نکنند نمی توانند پول ها را جمع کنند و به آقایی بدهند که ۲۰۰ میلیارد تومان معوقه داشته باشد!

وی ضمن تاکید بر این موضوع که نیازمندان فکر دیگری برای خود کنند، افزود: راه بانک ها برای آنها بسته است برخلاف اینکه نیازمندان فکر می کنند کاری برایشان انجام می شود اما به هیچ جایی نمی رسند و حتی مشاهده کردید که هر بار تصمیمی گرفته شد راهی برای اجرایی شدن آن وجود نداشت.

قانون هایی که تصویب می شود اما اجرا نمی شود

موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص جواب این سوال که چرا وام های ازدواج پرداخت نمی شوند گفت: باید وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس جمهور که رئیس دولت یازدهم است باید پاسخگو باشد که چرا وعده های دولت محقق نمی شود؟

وی افزود: وزارت ورزش و جوانان باید این موضوع را پیگیری کند که کمتر توجه به جوانان دارد و بیشتر توجه آن روی ورزش است. زیرا که وزیر ورزش و جوانان می توانست پیگیری کند و دولت را تحت فشار بگذارد و از جوانان حمایت کند.

ثروتی در ادامه بیان کرد: ما به عنوان نماینده مجلس نهایت سعی خودمان را می کنیم، بالاخره جوانان مطالباتی دارند که باید بررسی شود. ما سوال می کنیم و پیشنهادات خودمان را به دولت می دهیم، مکاتبات جوانان را ارجا ع می دهیم اما ارتباط ما با مدیران بانکی قوی نیست زیرا که آنها را ما انتخاب نمی کنیم. پس تنها کاری که از عهده ما نمایندگان مجلس بر می آید این است که به کسی که ابزار قانونی داریم رای اعتماد می دهیم و سلب رای اعتماد می کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: من به شخصه از وزیر دارایی وزیر ورزش و جوانان این سوال را پرسیدم و پاسخ دادند که منابع نداریم! چه کسی باید منابع را تامین کند؟ قطعا راه حل به دست دولت است که سیاست گذاری کند.

موسی الرضا ثروتی عنوان کرد: باید بررسی کنند که اگر مردم پس انداز قرض الحسنه در بانک ها دارند که خب از آنها استفاده کنند و اگر ندارند، دولت یارانه بدهد و وام را در اختیار نیازمندان قرار دهد. زیرا اثرات واریز این پول به حساب جوانانی که قصد ازدواج دارند به مراتب بهتر از واریز یارانه به حساب ثروتمندان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: در مجلس هفتم قانونی مبنی بر تسریع در تسهیلات برای ازدواج و مسکن جوانان تصویب شد اما عملی نشد. این عملی نشدن قانون را چه کسی پاسخ می دهد؟

در پایان موسی الرضا ثروتی تاکید کرد: نمایندگان مجلس باید فشار بیشتری به دولت بیاورند که دولت به وظایفش عمل کند و باید تذکر جدی به دولت یازدهم داده شود.

/فردا

Share