واقعا از سخنان آقای روحانی در عجب هستم /نباید کارکرد نهاد قانون‌گذار را زیر سوال ببرند

آیین نامه مربوط به نحوه جبران خسارت زیست محیطی و آلودگی های ناشی از فعالیتهای نفتی تنظیم و تصویب شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا من واقعا از این سخنان آقای روحانی در عجب هستم. آیا واقعا می‌توان اقتصاد را با رفراندوم مدیریت کرد؟ آیا اصلا تهیه قوانین جزیی و تخصصی در صلاحیت عمومی هست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در واکنش به سخنان حسن روحانی در باره رفراندوم به روزنامه اعتماد گفت:

jafarمن واقعا از این سخنان آقای روحانی در عجب هستم. آیا واقعا می‌توان اقتصاد را با رفراندوم مدیریت کرد؟ آیا اصلا تهیه قوانین جزیی و تخصصی در صلاحیت عمومی هست؟ اگر این طور باشد اصلا چرا ما مجلس داریم؟ من فکر نمی‌کنم چنین تجربه‌یی در هیچ نظام توسعه یافته‌یی وجود داشته باشد. اگر آقای روحانی به برخی فرآیندها و رفتارها در نهاد مجلس انتقاد دارند، اصلا دلیل نمی‌شود که کل کارکرد نهاد قانون‌گذار کشور را زیر سوال ببرند. راهکار این است که تلاش‌های سیاسی متوجه افزایش کیفیت نمایندگان و نهاد پارلمان شود، نه اینکه کل موجودیت آن یکسره نفی شود.
آقای رییس‌جمهور، دولت و نظام می‌توانند درباره موضوعاتی رفراندوم برگزار کنند، کما اینکه قبلا هم در نظام جمهوری اسلامی این اتفاق افتاده است. اما نباید به بهانه بحث تاثیرگذاری در افکار عمومی مسائل کشور را به سطح نازلی کشاند. مهم‌تر از برگزاری رفراندوم تشکیل نهادهای تصمیم‌گیری است که بر اساس نظر مردم شکل بگیرند.

محمود میرلوحی: برگزاری رفراندوم در موضوعات مختلف یکی از ظرفیت‌های قانون اساسی است
۸۰۸۷برای برخی در ایران گویا قانون اساسی و خصوصا فصل حقوق ملت در آن برای بایگانی شدن، تهیه شده است. واضح این است که برگزاری رفراندوم در موضوعات مختلف یکی از ظرفیت‌های قانون اساسی است که باید از آن بهره گرفت. چندی پیش در سوییس حتی برای خرید طلا توسط دولت این کشور، همه‌پرسی برگزار شد. این اعتماد نظام‌های توسعه‌یافته به آرای عمومی مهم‌ترین عامل پیشرفت آنان بوده است. اکنون در ایران موضوعات مورد مناقشه‌ زیاد است که البته تمام گروه‌های سیاسی هم در آن به نام ملت حرف خود را می‌زنند. این موضوعات نظیر بحث هسته‌یی می‌توانند محور یک رفراندوم باشند. حتی فرآیندهای برگزاری انتخابات هم می‌تواند موضوع دیگری برای یک رفراندوم باشد. اما چیزی که مهم است، این است که چنین بحث‌هایی باید اندک اندک و به تدریج به جامعه تزریق شوند تا خود آنها به محل شوک جدیدی تبدیل نشوند. به قول معروف آزادی را باید جرعه جرعه نوشید.
ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی،

Share