نبض ایران در عراق

آشنایی با افکار طرفهای مقابل واجب و ضروریست .متن زیر ترجمه ی مقاله ی سایت المانیتور درباره ی گروه سرایا الخراسانی عراق می باشد.این مقاله به روشنی افکار و ذهنیات طرفهای مقابل ایران را بازگو می نماید. نبض ایران گروه جدید ایران در عراق : سرایا الخراسانی زمانی که داعش شهر موصل را تسخیر کرد […]

آشنایی با افکار طرفهای مقابل واجب و ضروریست .متن زیر ترجمه ی مقاله ی سایت المانیتور درباره ی گروه سرایا الخراسانی عراق می باشد.این مقاله به روشنی افکار و ذهنیات طرفهای مقابل ایران را بازگو می نماید.

نبض ایران

گروه جدید ایران در عراق : سرایا الخراسانی

زمانی که داعش شهر موصل را تسخیر کرد ایران زودتر از همه ، حتی زودتر از آمریکا اعلام خطر کرد .
پیشروی سریع داعش برای چند هفته سیاستمداران و کشورهای منطقه را سردرگم کرد. گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه ایران چگونه به این مسئله پاسخ می دهد انجام شد.

hqdefaultبه مانند همیشه تهران قادر بود با معجونی از استراتژی نظامی و امنیتی و بوسیله ی نیروهای قدس سپاه مانع از پیشرویهای ابوبکر البغدادی شود.
ایران در این مرحله سیاستهای خویش را در زمینه مشاور نظامی بسط و گسترش داد و این گستره شامل فراهم آوردن پشتیبانی برای گروههای شیعه از سوریه تا عراق بود.
نیروی قدس سپاه مسئول برآورده ساختن علاقه مندی امنیتی و نظامی ایران در خارج از مرزهای کشور است .
سردار سلیمانی با حضور علنی در صحنه ی نبرد میل ایران برای مبارزه با داعش را آشکار ساخت.
پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ ، در مسابقه با آمریکا ، ایران سریعا اقدام به تشکیل گروهای شبه نظامی شیعه در عراق کرد و به حمایت از سیاستمدارانی که پیوندهایی با ایران داشتند پرداخت.
گروههای متعددی مانند ارتش مهدی(مقتدی صدر) ، عصائب الحق ، لواء ذوالفقار ، کتائب سید الشهدا ، کتائب حزب الله ، لواء عمار بن یاسر و منظمه البدر با پشتیبانی ایران در عراق شکل گرفت.
جدیدترین اینها سرایا الخراسانی است.
سرایا الخراسانی به معنی تیپی است که از دستورات سید خراسانی اطاعت می کند و سید خراسانی به آیت الله خامنه ای نسبت داده می شود .
یکی از ویژگی هایی که سرایا الخراسانی را از دیگر گروهها متمایز می کند لوگو و نشانی است که این گروه برای خود انتخاب کرده است .
در حرکتی بی سابقه نشان این گروه مانند نشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.
سرایا الخراسانی بیشتر از شیعیان جنوب و مرکز عراق ساخته شده و هدف اصلی آن مبارزه با داعش است.
وجه تمایز دیگر این گروه با سایر گروه ها ،روند سریع این گروه است به گونه ای که در مدت زمان ۲ ماه تشکیل و اماده ی اجرای چندین عملیات شد.
سرایا خراسانی در عراق توسط سید علی الیاسری فرماندهی می شود.
هدفها و خط قرمزهای این گروه به شرح زیر است :

جلوگیری از ورود داعش به سامرا
جلوگیری از تسخیر مناطق مذهبی عراق مانند نجف و کربلا و … بدست داعش
محافظت از بغداد
مبارزه و پاکسازی داعش در عراق

مدارک قابل استنادی از همکاری این گروه با ارتش ملی عراق در دسترس نیست.
سلیمانی به طرز بی سابقه ای در جبهه های نبرد بر علیه داعش حاضر شده و به تعداد زیاد با عناصر شیعه و سرایا خراسانی عکس گرفته و بی پروا اجازه ی انتشار این تصاویر داده شده است.
سرایا خراسانی از لحاظ لجستیک و نظامی از مخلوطی از سلاحهای موجود در عراق و همچنین سلاحهای ایرانی استفاده می کند.در تصاویر متعددی که از جوانان این گروه منتشر شده سلاحهایی مانند Ak-74s ، دراگانوف ، RPG107s ،M16A2s و RPG7 دیده میشود.
تصاویر منتشر شده نشان می دهد که سرایا الخراسانی به سلاحهای پیشرفته ی ساخته شده در ایران مانند Arash دسترسی دارد.
همچنین این گروه از خودروهای ارتشی استفاده نمی کند و به وفور از خودروهای میتسوپیشی و هیوندای اهدایی اسپانسر استفاده می کنند !
در حال حاضر حوزه اصلی فعالیت سرایا الخراسانی در استان دیاله عراق است  و در این مناطق ضربات مهلکی به داعش وارد شده است.
این گروه به علت وابستگی  های مستقیم به تهران از دیگر گروههای شیعه پیشی گرفته و به خوبی از لحاظ نظامی و لجستیکی پشتیبانی می شود.

اعمال و عملیاتهای این گروه تنها در چارچوب تحولات سیاسی عراق سنجیده نمی شود بلکه پیروزی یا شکست این گروه به منزله ی پیروزی یا شکست تهران در صحنه ی نظامی عراق است.
هرچند که آمریکا نیز بوسیله ی حملات هوایی در صحنه ی نبردهای عراق حضور دارد ولی ایران توانسته است بر روی زمین بسیار سریعتر و موثرتر از آمریکا به مقابله با داعش بپردازد.
به همین علت است که امروزه نخست وزیر عراق حیدر العبادی ایران را دوست و شریک عراق و وطن دوم خود می خواند.

/http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2015/01/iran-iraq-saraya-al-khorasani.html

Share