روستائیان با فروش زمین زراعی امرار و معاش می‌کنند/کاهش قیمت برنج نوعی خیانت است

سنگ‌اندای معاون آموزشی وزارت بهداشت راه به ناکجاآباد است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نماینده مردم شهرهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در یک نشست خبری با اصحاب رسانه در این شهرستان گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای توسعه کشاورزی در گیلان ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نماینده مردم شهرهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در یک نشست خبری با اصحاب رسانه در این شهرستان گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای توسعه کشاورزی در گیلان ندارد.

ghorbani (25) دکتر محمدحسین قربانی بابیان اینکه ۳۱ نماینده شمال کشور جلسات متعددی را با وزیر جهاد کشاورزی برگزار کردند افزود: محور توسعه گیلان کشاورزی است و اصلی‌ترین محور مباحث ما توسعه و تجهیز کشاورزی بود که شاخص‌ترین آن برنج و چای هست.

سخنگوی گروه بهداشت و درمان با تأکید بر این نکته که تاکنون برای برون‌رفت از چالش‌های توسعه کشاورزی در گیلان برنامه‌ای ارائه نشده است خاطرنشان کرد: استراتژی دولت در این بخش کوتاه‌مدت و نوعی مُسکّن است.

وی دلیل فروختن زمین کشاورزی توسط روستائیان را مقرون‌به‌صرفه نبودن کشاورزی نام برد و یادآور شد: در سال ۹۲ برنج بین ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۷ هزار تومان فروخته شد ولی امسال این قیمت ۳۰ درصد کاهش داشته است و فکر می‌کنم نوعی خیانت به مردم روستا شده است.

قربانی با طرح این سؤال که آیا در تولید محصولی چون برنج هزینه آن نیز کاهش داشته است ادامه داد: درحالی‌که دولت آب‌بها را ۴۰ درصد و کود شیمیایی را ۱۰۰ درصد افزایش داده است و عملاً ۴۰ درصد بر قیمت تمام‌شده افزوده است شایسته نیست که محصول استراتژیک برنج کشاورزان ۳۰ درصد کاهش داشته باشد.

این نماینده مجلس با تأکید بر این نکته که ما باید مزارع کشاورزی خود را تجهیز نماییم تا هزینه تولید را کاهش دهیم تصریح کرد: اگر این تدبیر اندیشه نشود من نگران هستم که مزارع شالیزاری ما مانند نوغان یا پرورش پیله ابریشم تعطیل شود.

قربانی اظهار کرد: روزی که در گیلان بیش از هزار تن پیله ابریشم تولید می‌شد کار بجایی رسید که امروزه کمتر از صد تن تولید می‌شود و متأسفانه روستائیان ما با فروش زمین زراعی خود امرار و معاش می‌کنند.
/آستان خبر

Share