مسئولان در زمینه زنده نگهداشتن کشاورزی تدابیر اصولی اتخاذ کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران با بهره گیری از توان مهندسان داخلی، در زمینه سد سازی به توانایی های بالایی رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران با بهره گیری از توان مهندسان داخلی، در زمینه سد سازی به توانایی های بالایی رسیده است.

jahangigi_6622ˈاسحاق جهانگیریˈ روز سه شنبه در مراسم افتتاح سد آیت الله بهجت گیلان اظهار کرد: در حال حاضر گروه های زبده و کارشناسان در حال مطالعه هستند تا مکان های مناسب برای احداث سد در ایران و گیلان را شناسایی کنند.

وی تامین آب شرب را از مهمترین دغدغه های دولت خواند و ادامه داد: در تلاش هستیم مشکلات این بخش را برطرف و آب شرب سالم و بهداشتی را به مردم عرضه کنیم.

وی موضوع آب و منابع آبی را یکی از محدودیت های ایران دانست و افزود: برای بهره گیری درست و اصولی از آب، باید برنامه ریزی های دقیق و تدابیر صحیح انجام شود.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت گفت: اگر پیش از این، فکری برای روزهای سخت اینچنینی می شد، با مشکلات حاصل از کاهش قیمت نفت مواجه نمی شدیم.

جهانگیری تصریح کرد: درست است که کاهش قیمت نفت دشواری هایی را بوجود آورده، ولی با همت مدیران و اتخاذ تدابیر صحیح، از این مرحله عبور می کنیم.

وی با بیان اینکه هم اینک مسوولان به این باور رسیده اند که دشواری هایی در ارتباط با موضوع آب داریم، گفت: باید برنامه ریزی هایی انجام شود تا از منابع خودمان، به درستی استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: در بخش های اقتصادی به دستآوردهای خوبی رسیده ایم اما با نقطه مطلوب فاصله داریم و در این زمینه، نیازمند گام های بلندتری هستیم.

وی استفاده از ظرفیت کارشناسان و منابع داخلی را زمینه ساز هموارکردن مسیر توسعه کشور دانست و افزود: باید از توانمندی ها و استعدادهای مردم در عمران و آبادانی کشور استفاده کرد و آنها را مشارکت داد.

جهانگیری یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر انقلاب و رویکرد رییس جمهوری را شرکت دادن آحاد مردم در تولید ثروت و سرمایه گذاری عنوان و اضافه کرد: وظیفه ماست تا فضایی فراهم کنیم که هرکس هر توانی دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش؛ گیلان را یکی از مهمترین استان هایی خواند که در بخش کشاورزی کشور فعالیت دارد و گفت: محصولات راهبردی کشاورزی همچون برنج و چای در این استان تولید می شود.

وی همچنین به وضعیت دشت های حاصلخیز گیلان اشاره و تصریح کرد: این وضعیت، در دیگر استان ها وجود ندارد به گونه ای که دشت های حاصلخیز آنها به دلیل کمبود منابع آبی، خشک شده و برخی دشت ها نیز به دلیل برداشت زیاد آب، نشست کرده اند.

معاون اول رییس جمهوری از مسوولان استان خواست در زمینه زنده نگهداشتن کشاورزی گیلان تدابیر درست و اصولی اتخاذ کنند تا مانند گذشته، گیلان سرآمد تولید محصولات کشاورزی باشد.

 سد آیت الله بهجت، از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی ۵ / ۹۰ متر، طول تاج ۴۳۷ متر و عرض تاج آن ۱۱ متر می باشد.

حجم کل مخزن، یکصد و پنج میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه ۱۶۵ میلیون مترمکعب است. ظرفیت نیروگاه در حال ساخت نیز ۳ / ۶ مگاوات ساعت می باشد.

این سد، بر روی رودخانه زیلکی که از آب بسیار مناسبی برخوردار می باشد، احداث و با هدف تامین آب شرب شهرهای مرکزی و شرق نزدیگ گیلان واقع در شهرهای رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، کومله، شلمان، بندرانزلی و همچنین ۲۲۰ روستا ساخته شده است.

سد مخزنی آیت الله بهجت ، نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره برداری رسیده و برای تامین آب شرب دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین امروز ، کارخانه تولید ام.دی.اف فومنات و فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر شهرستان رضوانشهر را افتتاح می کند.

شرکت در شورای اداری استان گیلان از دیگر برنامه های سفر یک روزه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری است/ایرنا

Share