خانه آواناسیان رشت به خانه نقاشان تبدیل شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا قدمت «خانه آوانسیان» به بیش از ۱۰۰ سال و به اواخر دوره قاجار بر می گردد. با نگاهی گذرا به این اثر می توان به هنر و توانایی معماران دوره قاجار در خلق این اثر ارزشمند پی برد. این مکان برای بهره وری هنرمندان رشتی در اختیار نقاشان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا۰۲۱ قدمت «خانه آوانسیان» به بیش از ۱۰۰ سال و به اواخر دوره قاجار بر می گردد. با نگاهی گذرا به این اثر می توان به هنر و توانایی معماران دوره قاجار در خلق این اثر ارزشمند پی برد. این مکان برای بهره وری هنرمندان رشتی در اختیار نقاشان قرار گرفت.

«خانه آوانسیان» در بخش مرکزی رشت در یکی از خیابان های منشعب از خیابان سعدی، در ضلع غربی مجتمع خاتم الانبیاء رشت واقع شده است.

این بنا  توسط «آوادیس واردانیان» که تاجر پیله ابریشم از ارامنه ساکن در محله  استادسرا بود، در سال ۱۸۹۵ میلادی در این محوطه احداث شد.

بعد از مرگ «واردانیان» این بنا توسط «آوانسیان» که پیشه او حمل و نقل توسط ارابه بین رشت ـ تهران بود، خریداری شد و پس از فوت مالک، بنا توسط ورّاث به «آرتوش آوانسیان» رسید و وی این بنا را به وزارت ارشاد فروخت.

رضا ثقتی با اعلام خبر تبدیل خانه آواناسیان به خانه نقاشان، اظهار کرد: این مکان تاریخی در رشت در راستای سیاست های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استفاده هنرمندان در حوزه نقاشی در اختیار نقاشان قرار گرفت.

وی در ادامه این مطلب افزود: حفظ ارزش های فرهنگی و هنری از وظایف اصلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود و در شهرستان رشت با برخورداری از قدمت تاریخی در بستر فرهنگ و هنر ایران اسلامی این سیاست در مرحله اجرایی شدن قرار دارد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت، اظهار کرد: فرهنگ میراثی به یادگار مانده از نیاکان ما در دست مسئولان در کنار مردم امانتی است که با حفاظت از آن باید به دست آیندگان سپرده شود.
/دیارباران

Share