از دهک بندی به صدک بندی رسیدیم/جشن بیمه شدن تمام ایرانی‌ها در هفته آینده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر تعاون با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی کم درآمد و پُردرآمد تقریباً‌ تکمیل شده گفت: در این مرحله می توان اطلاعات ۱۰ میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر تعاون با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی کم درآمد و پُردرآمد تقریباً‌ تکمیل شده گفت: در این مرحله می توان اطلاعات ۱۰ میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور را ارائه کرد.در ۸ماهه گذشته ۲۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پرداخت شد.
rabiei  علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه گفت‌وگوی شبانه شبکه خبر در بیان سیاست‌های اشتغال زایی دولت یازدهم گفت: در حوزه اشتغال نیازمند تغییرات نگرشی هستیم. باید فلسفه نگاه به مسائل اقتصادی و اجتماعی تغییر کند تا اشتغال به یک مسئله مهم تبدیل شود،‌زمانی که سیاست‌های وارداتی در سطح تصمیم‌گیری باشد، وسیاست‌های مصرف در پایین‌ترین سطح جامعه باشد، سیاست‌های اشتغال تحت تأثیر قرار می دهد.

 وی با بیان اینکه بهبود فضای اشتغال در گرو داشتن جامعه تولید محور است گفت: جامعه تولید محور خصوصیات خاص خود را دارد. در این جامعه کار و کارگر ارزشمند می‌شود و نیروی کار و کارآفرینی ارزشمند خواهد شد. سبک مصرف و زندگی نیازمند تغییرات بنیادی است تا جامعه به یک جامعه اشتغالی تبدیل شود. تمام کشورهای پیشرفته این مسیر‌ها را طی کرده‌اند.

 ربیعی تعداد بیکاران فعلی را ۲.۵ میلیون نفر اعلام کرد و افزود: در شرایط فعلی جامعه این تعداد افراد از جمعیت ۲۳ میلیونی جامعه کار اعلام آمادگی برای داشتن شغل کرده‌اند. تعداد دیگری از افراد می‌توانند جزو پنجره جمعیتی بازار کار باشند اما به دلایلی از این مسیر خارج شده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: نرخ مشارکت یک مسئله اقتصادی صرف نیست بلکه یک مسئله جامعه شناختی است که با مسائل اقتصادی ترکیب می شود. بسیاری از زنان خانه‌دار تمایل به ورود به بازار کار را ندارند. ممکن است برخی از افراد به دلیل تحصیلات بالاتر و قصد مهاجرت تصمیم ورود به بازار کار را نداشته باشند. مطالعات نشان می دهد که تعداد زیادی از افراد از یافتن شغل ناامید شده بودند و این ناامیدی از یافتن شغل به گونه‌ای بود که تمایلی برای جستجوی شغل نداشتند که این مسئله برای کشور یک آسیب تلقی می‌شود. اما دولت تدبیر و امید به گونه ای پیش رفت که امید برای یافتن شغل در جامعه ایجاد شده است.

 وی با اشاره به اینکه همواره با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان بخشی از کارگران در بازار کار بیکار می شوند گفت: حل مشکل اشتغال نیازمند یکی سیاست پیوسته است که مداومت چندین ساله را به همراه دارد. در برهه ای از زمان حدود ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم و درهای واردات را باز کردیم. این مسئله یعنی اینکه زمانی که سیاست‌های دیگر همسان با مسئله اشتغال نیست، عواقب خوبی را به دنبال ندارد.

 ربیعی  با بیان اینکه مجموعه سیاست‌های کلان به این مسئله متمرکز شود که هر فرد باید یک شغل داشته باشد اظهار کرد:در دهه ۴۰رشد اقتصادی خوبی داشتیم. اما باز هم یک سیاست منسجم که بتواند مشکلات اشتغال را حل کند، دیده نشده است.

 ربیعی با بیان اینکه همواره دولت‌‌ها در سیاست‌گذاری‌های خود دنباله رو سیاست‌های قبلی نبوده‌اند ادامه داد:در کشور بارها از طرح‌های مختلف مانند دیپلم بیکار، طرح ضربتی اشتغال و بنگاه‌های زودبازده را سپری کردیم اما همواره با مشکلاتی همراه بود.

 وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در ابتدای فعالیت دولت کسری ۵.۶ درصدی رشد اقتصادی نسبت به برنامه داشتیم گفت: بخش آمار وزارتخانه را تعطیل کردم. در دولت تیم هماهنگی در این زمینه وجود دارد. در دولت اقداماتی مانند بهبود فضای کسب و کار ، حمایت از تولید صورت گرفته است و کانون توسعه اشتغال را خود کارآفرینان هستند که این مسئله یک تحول فکری بزرگ است.

* پرداخت تسهیلات ۲۰۶ هزار میلیاردتومانی به اشتغال/افزایش تورم خط قرمز رئیس جمهور

ربیعی گفت: در راستای مذاکراتی که با بانک‌ها داشته ایم در ۸ماهه ابتدای سال ۹۳، تا کنون به میزان ۲۰۶هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی پرداخت شده و قرار است تا پایان سال ۲۸۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شود، این تسهیلاتی بوده است که به هیچ وجه تورم را افزایش نداده است چرا که افزایش تورم خط قرمز رئیس جمهور است.

 وی با بیان اینکه برای پرداخت تسهیلات اشتغال بررسی‌های زیادی در جلسه شورای عالی اشتغال صورت گرفته است گفت:امروز با تدابیری که در بانک ها شده است حدود ۶۰درصد از این تسهیلات برای سرمایه در گردش بنگاه‌ها هزینه شده است. معمولاً‌ این تسهیلات برای بنگاه‌های معمولی هزینه می‌شد اما در حال حاضر برای سرمایه در گردش هزینه شده است. بخش خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن به ترتیب دریافت کننده تسهیلات اشتغال زایی بوده اند.

 وی با تأکید بر اینکه اشتغال دغدغه اصلی رئیس جمهور است گفت: اشتغال صرفاً‌ در تندیس‌های بزرگ نیست. اشتغال بزرگ در بنگاه های کوچک نهفته است. بر همین اساس در ۷ استان کرمانشاه ،‌سمنان، خوزستان، فارس، خراسان،کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت ویژه کار را شروع کرده‌ایم و دستاورد خوبی داشته‌ایم.

 ربیعی با بیان اینکه در حوزه IT حدود۱میلیون نفر مشغول فعالیت هستند گفت:به صورت رسمی حدود ۱۰۰ هزار نفر مشغول فعالیت هستند.طبق محاسباتی که داشتیم اگر درصد پهنای باند کمی افزایش یابد، به سرعت می‌توانیم در این حوزه حدود یک میلیون شغل ایجاد کنیم.

ربیعی با بیان اینکه در حوزه فرش، کفش و لباس تحرک خوبی در جهت افزایش تولید و کاهش واردات صورت گرفته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با یک تحرک ساده در حوزه کفش و لباس صدهزار شغل ایجاد شود.

 وی با بیان اینکه آمار بیمه شدگان حاکی از این است که بیش از ۳۰۰هزار نفر بیمه شده اجباری داشته‌ایم گفت:برای رسیدن به وضعیت مطلوب در اشتغال باید سالیانه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون شغل ایجاد کنیم. البته خروج از رکود نیازمند زمان است. امروزه با رشد ۴ درصدی توانستیم بخشی از رکود را بهبود بخشیم.

*جشن بیمه شدن تمام ایرانی‌ها هفته آینده با حضور رئیس جمهور

 وزیر تعاون،کار رفاه اجتماعی درباره تجمیع بیمه‌ها گفت:در حال حاضر زیرساخت های لازم برای انجام این کار مهیا نیست. سهم بیمه ای که کارگر برای درمان خود پرداخت می‌کند با سهم بیمه کارفرما متفاوت است. خوشبختانه مجلس به این موضوع توجه کرد و چند وقت گذشته در مجلس بحثی مطرح شد و اکنون تمام سازمان های بیمه گر مکلف به ایجاد وحدت رویه و رسیدگی به اسناد را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: بیش از ۷ میلیون نفر نیز که ۹۸ درصد آنها حاشیه نشینان شهرها هستند توانسته اند از بیمه بهره مند شوند. در هفته آینده جشن بیمه شدن همه ایرانیان با حضور رئیس جمهور برگزار می شود.

ربیعی درباره بیمه کارگران ساختمانی افزود: در حال حاضر، ۸۰۰ هزارنفر در این بخش بیمه شده اند و برای آن نیز ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. به صورت کلی یک میلیون و ۴۰۰ هزارنفر کارگر ساختمانی داریم که ۶۰۰ هزارنفر از آنها هنوز بیمه نشده اند و در مراحل کار قرار دارند.

* از دهک بندی به صدک بندی رسیدیم

وی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته درباره تشکیل بانک اطلاعاتی یارانه ای کشور گفت: این کار در حال انجام است،در این مرحله می توان اطلاعات ۱۰ میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور را ارائه کرد. به عنوان نمونه می توان گفت چند نفر ۳ سفر خارجی داشته اند و چه تعدادی دارای خانه های بالای ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیون تومانی هستند.

وزیر کار ادامه داد: به صورت کلی اطلاعات مورد نیاز در بخش های مانند مسکن، بیمه و درآمد در حال تکمیل است و بانک های اطلاعاتی در این بخش ها تشکیل می شود. همچنین شناسایی دهک ها از کم درآمد و پُردرآمد در دست انجام است. اطلاعات تقریباً‌ تکمیل شده است و از دهک بندی در گروه های کم درآمد و پُردرآمد به صدک‌بندی‌ها رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه خروجی سیاست‌های رفاهی دولت در برنامه ششم توسعه نیز مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: نظام چند لایه تامین اجتماعی که مدنظر ماست از بیمه‌های بازنشستگی تا درمان، حمایت‌های اجتماعی، توانمندسازی گروه‌های ناتوان اجتماعی، مبارزه با فقر آموزشی، فقر غذایی، تامین امنیت زندگی، مبارزه با فقر مسکن را در بر می گیرد و طراحی این نظام چند لایه در دستور کار شورای عالی رفاه قرار دارد.در بحث بهزیستی مجوز صدور ایجاد خیریه ها را نیز در دستور کار داریم.
/تسنیم

Share