مدیران ۸ شبکه تلویزیون منصوب شدند، شبکه پنج «ملی» شد +اسامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ترکیب مدیران شبکه‌های ملی تلویزیون با صدور احکامی از سوی اصغر پورمحمدی معاون سیمای رسانه ملی برای ۸ مدیر شبکه‌های اصلی تلویزیون مشخص شد تا بدین ترتیب روند تازه فعالیت‌های شبکه‌های تلویزیون با ماموریت‌های تازه مشخص شود و شبکه‌های ملی تلویزیون از این پس به صورت کاملاً تخصصی به تولید برنامه بپردازند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ترکیب مدیران شبکه‌های ملی تلویزیون با صدور احکامی از سوی اصغر پورمحمدی معاون سیمای رسانه ملی برای ۸ مدیر شبکه‌های اصلی تلویزیون مشخص شد تا بدین ترتیب روند تازه فعالیت‌های شبکه‌های تلویزیون با ماموریت‌های تازه مشخص شود و شبکه‌های ملی تلویزیون از این پس به صورت کاملاً تخصصی به تولید برنامه بپردازند و در این میان، همزمان با صدور احکام مدیران شبکه‌ها، شبکه پنجم سیما نیز به جمع شبکه‌های ملی پیوست.

 اصغر پورمحمدی معاون سیما امروز با صدور احکامی مدیران شبکه‌های ملی تلویزیونی را منصوب کرد تا بدین ترتیب با انتصاب مدیران ۸ شبکه اصلی تلویزیون و ابلاغ ماموریت تخصصی و محوریت تولید برنامه هر شبکه در متن احکام انتصاب، روند تازه تولید برنامه مبتنی بر نگاه تخصصی و تمرکز برنامه‌های تخصصی در یک ساختار آغاز شود و از این پس توان شبکه‌های تلویزیون در برنامه‌سازیِ هم‌عرض تحلیل نرود.

در همین راستا، پورمحمدی عمدتاً سراغ مدیرانی رفته که سابقه طولانی در مدیریت تلویزیون دارند و در واقع ترکیب باتجربه‌ای، شبکه‌های ملی تلویزیون را در دوران تازه مدیریت خواهند کرد که این تجربیات، دستیابی به هدف‌گذاری‌های تعریف شده برای هر شبکه را سهل الوصول‌تر می‌سازد و در همین راستا برخی خطاهای مدیریتی که در گذشته در برخی شبکه‌ها رخ داد و در آن مقاطع برای تلویزیون هزینه‌ساز شد، تکرار نخواهد شد.

همزمان با این انتصابات، اتفاق مهم دیگری نیز رخ داد و آن هم تبدیل شبکه پنجم سیما به عنوان یکی از موثرترین شبکه‌های تلویزیون در سال‌های اخیر، به شبکه ملی است و از این پس این شبکه با ماموریت تمرکز بر حوزه «اقتصادی» به برنامه سازی خواهد پرداخت و به این ترتیب، پخش این شبکه که تنها استان‌های اطراف تهران را پوشش می‌دهد نیز ملی خواهد شد. البته به زودی شبکه استانی تهران نیز فعالیت خود را آغاز خواهد کرد تا پایتخت‌نشینان بدون شبکه نباشند.

پورمحمدی، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه سوم سیما در دوره گذشته را حفظ کرده و به جای سعید مقیسه به عنوان مدیر شبکه پنجم سیما یا همان «شبکه اقتصاد» منصوب کرد تا این مدیر جوان ماموریت متفاوتی را پیش رو داشته باشد و در واقع ماموریت ارتقای جایگاه این شبکه نزد مخاطب و تبدیل به مرجع اقتصادی کشور، فرصتی برای مشخص شدن عیار مدیریتی زین‌العابدین خواهد بود. زین‌العابدین پیش از مدیریت شبکه سوم سیما، قائم مقامی مدیر شبکه سه، مدیر طرح و برنامه و سرپرست گروه معارف و گروه اجتماعی را نیز برعهده داشت.

همچنین محمد احسانی معاون ارزشیابی و نظارت کنونی سازمان سینمایی که از سال ۷۳ تاکنون به عنوان مدیرکل اجتماعی شبکه سه سیما، قائم مقام شبکه پنج سیما (تهران)، مدیرکل طرح و برنامه معاونت سیما و مدیرکل مطالعات راهبردی این سازمان فعایت داشته، مطابق با پیش بینی‌های ماه‌های اخیر «تابناک» بالاخره به سازمان صداوسیما بازگشت و به عنوان مدیر شبکه اول سیما منصوب شد. پورمحمدی ماموریت شبکه اول سیما را در حکم انتصاب احسانی به عنوان «شبکه ملی» مورد تاکید قرار داده و در همین راستای ماموریت‌هایی برای شبکه اول تعریف شده است.

مدیران 8 شبکه تلویزیون منصوب شدند، شبکه پنج «ملی» شد
از راست، بخشی زاده (پویا)، میرحسینی (سه)، ساری (آموزش)، احسانی (یک)،
رستم‌وندی (چهار)، زین العابدین (پنج)، جعفری جلوه (دو)

محمدرضا جعفری جلوه معاون اسبق سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد و مدیرعامل بنیاد فارابی که بیش از ۲۵ سال سابقه مدیریتی در رسانه ملی در سوابقش به ثبت رسیده، مدیریت شبکه دوم سیما را در اختیار گرفت تا مطابق با حکم پورمحمدی برای جلوه، شبکه دوم سیما با عنوان «شبکه اجتماعی» در این حوزه بر تولید برنامه متمرکز شود. جلوه از قوی‌ترین مدیران تلویزیون محسوب می‌شود که بازگشتش به این مجموعه یک اتفاق مهم برای اهالی تلویزیون و سینما است.

همچنین سیدغلامرضا میرحسینی معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، به عنوان مدیریت شبکه سوم سیما منصوب شد؛ شبکه‌ای که از این پس با محوریت «ورزش، مسابقه و سرگرمی» به تولید و پخش برنامه خواهد پرداخت و اگرچه در گذشته نیز تمرکز نسبی بر این حوزه‌ها بوده اما از این پس، مشخصاً در این چهارچوب به عنوان محور اصلی تولید، فعالیت خواهد داشت.

مطابق با احکام تازه، تقی رستم‌وندی مدیر شبکه چهار تلویزیون نیز به واسطه سوابقش در مدیریت این شبکه ابقاء شد تا از این پس شبکه چهارم سیما با عنوان «شبکه علمی و فرهنگی» بیش از پیش در این حوزه به صورت تخصصی به تولید برنامه بپردازد و با افزوده شدن سرفصل فرهنگی به این شبکه، دست مجموعه شبکه چهار برای تولید برنامه‌های تخصصی فرهنگی به عنوان یکی از خلاء‌های جدی تلویزیون باز شود.

همچنین حسین ساری رییس مرکز پویانمایی صبا و مدیر شبکه پویا جابجا شد و به عنوان مدیر شبکه آموزش منصوب شد؛ شبکه‌‌ای که از این پس با ماموریت «مهارت و آموزش» فعالیت خواهد کرد. حسین ساری به عنوان یکی از مدیران پرسابقه تلویزیون، قائم مقامی صدای جمهوری اسلامی ایران و نیز ریاست طولانی شبکه قرآن و معارف سیما را در کنار برنامه‌سازی‌اش از سال ۱۳۶۹ تاکنون برای رسانه ملی در کارنامه دارد و جزو مدیرانی است که از رده‌های اجرایی تا رده‌های ستادی رسانه ملی را تجربه کرده است.

در همین راستا علی بخشی‌زاده مدیر شبکه دوم سیما نیز به عنوان مدیر شبکه پویا حکم گرفت و مرتضی شمسی نیز به عنوان رئیس مرکز پویانمایی صبا منصوب شد تا ترکیب تازه مدیریتی این حوزه که پیش از این به صورت یک دست در اختیار ساری بوده، برای دوران تازه مشخص شود.

مدیریت شبکه مستند نیز به امیر تاجیک سپرده شد تا با تعریف ماموریت تازه برای این شبکه، موقعیت منحصربه فردی که این شبکه می‌تواند در جذب مخاطب فراگیر داشته باشد، تحقق یابد و شبکه مستند نیز جزو انتخاب‌های معمول عموم مردم برای تماشای روزمره شود؛ امری که تحول جدی را در شبکه مستند طلب می‌نماید.

با صدور احکام تازه از سوی اصغر پورمحمدی و مشخص شدن ترکیب مدیران شبکه‌های ملی تلویزیون، تقریباً می‌توان به این جمع‌بندی رسید که برخلاف دوره گذشته، تجربه حرف اول را در انتصابات می‌زند و مدیر تلویزیون از آزمون و خطا در انتصابات مدیران شبکه‌ها پرهیز کرده، چرا که در نقطه‌ای حساس همچون تلویزیون، آزمون و خطا -به ویژه در خصوص پنج شبکه اصلی- بسیار پرهزینه خواهد بود.
/تابناک
ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی

Share